Jednorazówki w ogrodzie. Meble i doniczki z recyklingu

Usiądź na krześle z plastikowych butelek, wstaw kwiaty do kolorowej puszki po oliwie, zapal lampę z pustych butelek po winie... Spraw, by opakowania zyskały nowe życie. Zobacz 26 rzeczy z recyclingu

Większość z nas zużywa mnóstwo jednorazowych opakowań, np. kartonów po sokach czy mleku, butelek po napojach, puszek po konserwach lub oliwie, opakowań po kawie i herbacie, kartonów po butach i innych przedmiotach. Dziś zwykle wyrzucamy je, przeznaczając do recyklingu, ale wiele z nich można wykorzystać samemu.
Wystarczy trochę pomysłowości, żeby zrobić coś z niczego: wazonik z puszki, świecznik ze słoika, żyrandol z butelek, mozaikę z nakrętek... Efekt z pewnością będzie oryginalny, a w dodatku za grosik. Przedstawiamy nasze propozycje – może posłużą za inspirację?

Recykling. Metalowe puszki

Zwykłe puszki mogą stać się wazonami lub osłonkami do kwiatów doniczkowych, jeśli tylko pomalujemy je lub ozdobimy decoupage'm (naklejając wzór z papieru i pokrywając go kilkoma warstwami lakieru). Możemy także zrobić z nich wiszące karmniki dla ptaków. A gdy wywiercimy w ich ściankach otwory i wstawimy świeczki, powstaną stylowe lampiony.

Recykling. Plastikowe butelki

Jak zagospodarować plastikowe butelki? Odpowiedź na to pytanie jest nie tylko kwestią fantazji, ale również ekologii. Butelki PET w błyskawicznym tempie zapełniają bowiem wysypiska, a czas ich biodegradacji to aż 400 lat! Tymczasem mogą one być wdzięcznym materiałem do pomysłowego wykorzystania. Zainteresowali się nimi już artyści i projektanci. Nic dziwnego – to surowiec łatwo dostępny, tani i odporny na uszkodzenia, a przy tym wizualnie podobny do szkła. Ze zużytych plastikowych butelek można zrobić niemal wszystko, począwszy od dekoracji, po praktyczne przedmioty do domu i ogrodu: doniczki, zasłony, karmniki, a nawet rzeźby i... szklarnie. W dodatku większość tych przedmiotów całkiem łatwo wykonać własnoręcznie.

Recykling. Szkło i karton

Karton po mleku czy soku łatwo zmienić w wazon - bezpieczny, bo nietłukący się. Wystarczy odciąć jego górną część, a jeśli nie jest dosyć efektowny, pomalować go farbą akrylową. Z kolei z butelki po winie można zrobić lampę – stojącą lub wiszącą. Aby umieścić w środku oprawkę z żarówką na kablu, trzeba wyciąć jej dno specjalnym nacinakiem lub zrobić otwór w ściance wiertłem do szkła.

Więcej o:
Komentarze (5)
Jednorazówki w ogrodzie. Meble i doniczki z recyklingu
Zaloguj się
 • antrop

  Oceniono 26 razy 16

  Taki recykling to żaden recykling. To jest zwyczajne śmiecenie i roznoszenie surowców wtórnych wszędzie. Żelazo i szkło dają się przerobić w hutach. Połowa produkcji to śmieci! Zamiast dawać zasiłek to zmusza się nadmiarowych ludzi do produkowania byle czego i do niczego. Surowce i energia się kończą a ludzi jest coraz więcej. Niestety na Marsa, nawet jak polecą, to raptem kilku.

 • daere

  Oceniono 22 razy 10

  Za czasów PRL ludzie radzili sobie, jak mogli. Niektórzy na przykład wokół okien domów rozbili mozaiki z rozbitych naczyń, denek od butelek i lusterek. W ogrodach powszechne były klomby i obramowania trawników z pomalowanych kolorowymi farbkami z opon. Słoiczków po musztardzie używało się jako szklanek. Dziś jak patrzę na takie "wynalazki" robi mi się niedobrze. To jest zwyczajnie brzydkie i mało praktyczne w dodatku -puszki mają ostre krawędzie, opony śmierdzą, a palety mają drzazgi. Zresztą paleta, nawet pomalowana, pozostaje paletą, plastikowa butelka butelką, a wazon z kartonu po mleku...na to już nawet szkoda słów. Miejsce śmieci jest w pojemnikach na śmieci albo recykling.

 • matprot

  Oceniono 9 razy 5

  chwasty wyrastające z doniczki z opony wiszącej na zardzewiałym łańcuchu biją wszystko!

 • Remigiusz W Jurek

  Oceniono 4 razy 4

  czy ktoś kto wypisuje takie bzdury i pewnie bierze za to pieniądze, powinien być nazywany dziennikarzem i jest osobą zdrową na umyśle.......

 • cbk-kbc

  0

  Widzę, że Macierewiczowi rośnie konkurencja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX