Guzmania (Guzmania). Pielęgnacja w domu

Alicja Gawryś, dor, KJT

Guzmania słynie z wytrwałości w kwitnieniu, a jej kolorowe kwiatostany w kształcie szyszek utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Rzadko jednak kwitnie częściej niż raz...

1 z 2guzmania
Fot. Wikimedia Commons/Miwaw atishi
2 z 2Guzmania
Fot. Flora Dania

Kwiat guzmanii

Ozdobą guzmanii jest jaskrawo zabarwiony (czerwony, żółty lub pomarańczowy) kwiatostan przypominający szyszkę. Wyrasta on pośrodku rozety liściowej.
Warto wiedzieć, że właściwe kwiaty guzmanii są malutkie, a to, co zdobi kwiatostan to barwne (czerwone, różowe, pomarańczowe) przekształcone liście, zwane podkwiatkami. To właśnie one tak długo zachowują ładny wygląd.
Kwiatostan tej rośliny wyrasta z rozety liściowej i w chwili, gdy on obumiera, zasycha też właśnie ta rozeta. Roślina jednak na tym nie kończy, bowiem z boków starej wyrastają nowe rozetki liściowe. Aby zaschnięte części nie szpeciły rośliny, wycinamy je u podstawy.

Pielęgnacja guzmanii

Uprawa guzmanii w domu

Guzmanie przywykłe są do ciepłych, wilgotnych oparów, więc w domowych warunkach cierpią z powodu suchego powietrza i nie daje się ich przez dłuższy czas uprawiać.
Guzmania, zależnie od odmiany, dorasta do 40-60 cm. Kupujemy kwitnący egzemplarz, ustawiamy w dość jasnym miejscu i roślina... właściwie nie zmienia swego wyglądu przez wiele miesięcy.

Podlewanie guzmanii

Guzmanię wystarczy podlewać raz na tydzień, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Po pewnym czasie kwiatostan oraz rozeta, z której wyrastała, zaschnie, ale roślina nie ginie, bo równocześnie wyrastają jej nowe zielone rozetki.

Rozmnażanie guzmanii

Guzmanie możemy rozmnożyć rozdzielając młode przyrosty. Robimy to , gdy guzmania przekwitnie, a odnogi wykształcą samodzielny system korzeniowy. Wówczas oddzielamy je od rośliny matecznej i sadzimy w przepuszczalnym podłożu.

Kiedy zakwitnie sadzonka guzmanii

W ciągu trzech lat młoda roślina powinna zakwitnąć.

Przesadzanie guzmanii

Guzmania nie wymaga przesadzana

Jak sprawić by guzmania zakwitła ponownie

Kiedy kwiaty guzmanii przekwitną, trudno w warunkach domowych skłonić roślinę do ponownego zawiązania pąków. A jednak, przy niewielkich staraniach, to możliwe.
W ciepłym mieszkaniu bez balkonu nakłonienie guzmanii do ponownego kwitnienia jest trudne.
Warto ją przenieść na zewnątrz, najlepiej w półcień. Przez całe wakacje spędzone pod chmurką trzeba guzmanię regularnie podlewać, a podczas deszczów zabrać podstawkę, by nadmiar wody mógł wyciekać na zewnątrz doniczki. Co dwa tygodnie należy zasilać roślinę nawozem dla gatunków kwitnących, by młode rozety (wyrosłe po wycięciu starej - zaschniętej) wytworzyły kwiatostany.
Gdy nadejdą wrześniowe przymrozki, przenosimy guzmanię do domu, ustawiamy blisko okna wychodzącego na południowy-zachód, by miała sporo światła i podlewać tak, by stale miała lekko wilgotne podłoże.
Kto więc chciałby, aby jego przekwitła guzmania (czy też inny gatunek z rodziny bromeliowatych - np. echmea bądź neoregelia) ponownie wytworzyła kwiatostan, niechaj postępuje według wyżej opisanego schematu.

Cena guzmanii

Warto zakupić kwitnący egzemplarz. Ceny wahają się między 30 a 60 zł. 

Skomentuj:

Guzmania (Guzmania). Pielęgnacja w domu