Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przedwiośnie w domu - rośliny w doniczkach

Redakcja Pressland

Rośliny doniczkowe ożywiają wnętrza domowe i wprowadzają do nich więcej naturalności. Dlatego, warto zdecydować się na to, aby wprowadzić przedwiośnie w domu już teraz. Można poczuć namiastkę wiosny, sadząc w doniczkach przebiśniegi, szafirki lub narcyzy. W domu na pewno zapachnie wiosną.

Wiosenna kompozycja
Wiosenna kompozycja
shutterstock

Jak poczuć wiosnę w mieszkaniu?

Zimą lub wtedy, gdy pojawiają się pierwsze ciepłe dni od razu możemy wprowadzić do domu wiosenny klimat. Można zasadzić w doniczce przebiśniegi lub rośliny cebulowe: szafirki, puszkinie, czy narcyzy Tazetta. Jeśli w domu jest ciepło to można też zdecydować się na hiacynty. Pachną one intensywnie i z pewnością wprowadzą rześkość.

Szafirki w kolorze białym
Szafirki w kolorze białym
shutterstock
Szafirki
Szafirki
shutterstock
Narcyz Tazetta
Narcyz Tazetta
shutterstock

Równie ciekawie, chociaż nieco słabiej pachną dzwonki i szafirki. Dlatego te rośliny również warto mieć w doniczkach, jeśli zależy nam na delikatnych zapachach. Warto kupić rośliny cebulowe także ze względu na ich wygląd. Kolory kwiatów i liści pozwolą już zimą zaobserwować, jak budzi się życie.

Hiacynt
Hiacynt
shutterstock
Przebiśnieg
Przebiśnieg
shutterstock
Hiacynt w towarzystwie wiosennych bazi
Hiacynt w towarzystwie wiosennych bazi
shutterstock

Rośliny cebulowe można wyeksponować w pojedynkę. Można je zasadzić w niedużej doniczce lub w paterze. Doskonałe efekty można uzyskać, kiedy więcej roślin z jednego gatunku rośnie wokół siebie.

Wiosenna kompozycja kwiatów w doniczce
Wiosenna kompozycja kwiatów w doniczce
shutterstock

Rośliny nie trzeba wkładać do doniczki. Można je na przykład przechowywać w ozdobnych flakonach lub w misach. Na taki sposób ekspozycji świetnie nadają się hiacynty. Ciekawie i nad wyraz naturalnie prezentują się również aranżacje wymoszczone mchem lub drobną korą. Najdłużej kwitną rośliny w miejscach nienasłonecznionych i chłodnych. Do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w obszarze roślin doniczkowych zaliczają się: regularne podlewanie oraz pilnowanie, aby korzenie nie przemokły.

Kiedy dni stają się dłuższe rośliny automatycznie otrzymują więcej światła.
Szybciej wchłaniają wodę i składniki pokarmowe. Przedwiosenne zabiegi pielęgnacyjne można zaczynać już wtedy, gdy dzień jest dłuższy od najkrótszego w roku o około półtorej godziny.

Pielęgnacja kwiatów podczas przedwiośnia

Pierwsze nawożenie roślin, jakich w danym roku nie zamierza się przesadzać można zrobić już w połowie lutego. Wtedy należy zastosować ¼ dawki nawozu uniwersalnego, jaka została podana na opakowaniu. Po użyciu nawozu kwiaty należy też częściej podlewać. To pobudzi korzenie, które dostaną więcej składników odżywczych. Równocześnie, będą one pochłaniać większą ilość wody, ze względu na to, że roślina doniczkowa przestawiać będzie się powoli na „tryb letni”. Kwiaty, które „zimowały” na tarasie lub werandzie, czyli w warunkach chłodnych muszą wrócić na swoje stałe miejsce. Należy je podlać, pousuwać suche liście i pędy oraz przyciąć gałązki. Trzeba też zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, aby kwiaty nie przeżyły zbyt dużego szoku związanego ze zmianą miejsca na cieplejsze. Istotne jest także przesadzanie kwiatów, jakie powinno być zrobione jeszcze zanim rośliny się „obudzą”. Warto sprawdzić, które rośliny mają za małe doniczki, w których korzenie wystają poza ziemię. Zawsze należy wybrać nową doniczkę o jeden rozmiar większą.
W trakcie przesadzania należy usunąć chore korzenie, a miejsca cięcia przypudrować sproszkowanym węglem drzewnym. Kwiaty po przesadzeniu do nowej doniczki należy podlewać obficie, wylewając na bieżąco wodę z podstawki. Przez pierwszy miesiąc rośliny nie powinno się zasilać nawozami.

Roślinom, którym w czasie zimy wyblakły liście można urządzać co około 10 dni
„kąpiele z mlekiem” w proporcji 1 część mleka, 7 części wody. Dobrym nawozem dla roślin kwitnących są herbatki ziołowe: rumiankowa, szałwiowa lub ze skrzypu. Wystarczy zaparzyć torebkę herbatki w szklance wody, ostudzić ją i podlać kwiat w takiej ilości jak zawsze.

Z kolei, jeśli jakaś roślina długo rośnie w tej samej ziemi, a nie można jej przesadzić bo choruje to warto podlewać ją wodą jaka pozostanie po płukaniu kaszy albo ryżu.
Wiosenne kwiaty cebulkowe dobrze będzie postawić w widnym miejscu. Przez pierwsze dni powinny stać w chłodzie. Wyjątkiem są konwalie, jakie postawić trzeba w ciepłym pomieszczeniu i przykryć pudłem, by miały ciemno.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przedwiośnie w domu - rośliny w doniczkach