Guzmania (Guzmania). Pielęgnacja w domu

tekst: Alicja Gawryś, Katarzyna Jodłowska

Guzmania słynie z wytrwałości w kwitnieniu, a jej kolorowe kwiatostany w kształcie szyszek utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Rzadko jednak kwitnie częściej niż raz...

guzmania
Guzmania wittmachii, kwiatostan
Fot. Wikimedia Commons/Miwaw atishi

Kwiat guzmanii

Ozdobą guzmanii jest jaskrawo zabarwiony (czerwony, żółty lub pomarańczowy) kwiatostan przypominający szyszkę. Wyrasta on pośrodku rozety liściowej.
Warto wiedzieć, że właściwe kwiaty guzmanii są malutkie, a to, co zdobi kwiatostan to barwne (czerwone, różowe, pomarańczowe) przekształcone liście, zwane podkwiatkami. To właśnie one tak długo zachowują ładny wygląd.
Kwiatostan tej rośliny wyrasta z rozety liściowej i w chwili, gdy on obumiera, zasycha też właśnie ta rozeta. Roślina jednak na tym nie kończy, bowiem z boków starej wyrastają nowe rozetki liściowe. Aby zaschnięte części nie szpeciły rośliny, wycinamy je u podstawy.

Guzmania jak nowa

Pielęgnacja guzmanii

Uprawa guzmanii w domu

Guzmanie przywykłe są do ciepłych, wilgotnych oparów, więc w domowych warunkach cierpią z powodu suchego powietrza i nie daje się ich przez dłuższy czas uprawiać.
Guzmania, zależnie od odmiany, dorasta do 40-60 cm. Kupujemy kwitnący egzemplarz, ustawiamy w dość jasnym miejscu i roślina... właściwie nie zmienia swego wyglądu przez wiele miesięcy.

Podlewanie guzmanii

Guzmanię wystarczy podlewać raz na tydzień, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Po pewnym czasie kwiatostan oraz rozeta, z której wyrastała, zaschnie, ale roślina nie ginie, bo równocześnie wyrastają jej nowe zielone rozetki.

Dziwne białe kulki na guzmanii [Porady eksperta]

Rozmnażanie guzmanii

Guzmanie możemy rozmnożyć rozdzielając młode przyrosty. Robimy to , gdy guzmania przekwitnie, a odnogi wykształcą samodzielny system korzeniowy. Wówczas oddzielamy je od rośliny matecznej i sadzimy w przepuszczalnym podłożu.

Kiedy zakwitnie sadzonka guzmanii

W ciągu trzech lat młoda roślina powinna zakwitnąć.

Przesadzanie guzmanii

Guzmania nie wymaga przesadzana

Jak sprawić by guzmania zakwitła ponownie

Kiedy kwiaty guzmanii przekwitną, trudno w warunkach domowych skłonić roślinę do ponownego zawiązania pąków. A jednak, przy niewielkich staraniach, to możliwe.
W ciepłym mieszkaniu bez balkonu nakłonienie guzmanii do ponownego kwitnienia jest trudne.
Warto ją przenieść na zewnątrz, najlepiej w półcień. Przez całe wakacje spędzone pod chmurką trzeba guzmanię regularnie podlewać, a podczas deszczów zabrać podstawkę, by nadmiar wody mógł wyciekać na zewnątrz doniczki. Co dwa tygodnie należy zasilać roślinę nawozem dla gatunków kwitnących, by młode rozety (wyrosłe po wycięciu starej - zaschniętej) wytworzyły kwiatostany.
Gdy nadejdą wrześniowe przymrozki, przenosimy guzmanię do domu, ustawiamy blisko okna wychodzącego na południowy-zachód, by miała sporo światła i podlewać tak, by stale miała lekko wilgotne podłoże.
Kto więc chciałby, aby jego przekwitła guzmania (czy też inny gatunek z rodziny bromeliowatych - np. echmea bądź neoregelia) ponownie wytworzyła kwiatostan, niechaj postępuje według wyżej opisanego schematu.

Bromelia kolorowa jak kakadu

Cena guzmanii

Warto zakupić kwitnący egzemplarz. Ceny wahają się między 30 a 60 zł. 

Skomentuj:

Guzmania (Guzmania). Pielęgnacja w domu