Encyklopedia roślin  >  Pnącza  >  Nasturcja

Nasturcja

Tropaeolum

 • NASTURCJA(Tropaeolum majus) tworzy kwiaty w ognistych barwach. Pędy u odmian karłowych mają
długość 30-50 cm, u pnących dorastają do 3 m. Siew: wprost do skrzynek w kwietniu lub w maju.

  NASTURCJA(Tropaeolum majus) tworzy kwiaty w ognistych barwach. Pędy u odmian karłowych mają długość 30-50 cm, u pnących dorastają do 3 m. Siew: wprost do skrzynek w kwietniu lub w maju. (fot. M. Dyrska)

Kategoria
pnącza
Zastosowanie
rośliny ogrodowe, rośliny balkonowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
do 3 m
Kolor liści
zielone
Kolor kwiatków
czerwone, pomarańczowe, różowe, żółte, kremowe
Pora kwitnienia
jesień, lato, wczesna jesień
Rodzaj gleby
piaszczysta
Wilgotność gleby
sucha, umiarkowanie wilgotna
Odczyn gleby
obojętny

Nasturcja (Tropaeolum) rodzina nasturcjowate (Tropaeolaceae). Rośliny z Ameryki Południowej, jednoroczne i wieloletnie, o płożących lub pnących pędach. Tarczowate okrągłe liście na długich ogonkach, u odmian pstrolistne. Kwiaty mają 5 płatków z ?paznokciem?, na długich szypułkach. Ich wielkość zależy od gatunku i odmiany. Bywają kremowe, żółte, czerwone, pomarańczowe, brązowe, czasem w plamy, pełne.

Rozmiary. Od 20 cm do 3 m wysokości.

Gatunki. Nasturcja większa (T. majus) najczęściej uprawiana, płożąca lub pnąca, liczne odmiany, także o pokroju zwartym, kulistym i pstrolistne; mniejsza (T. minus) podobna, drobniejsze kwiaty i liście; kanaryjska (T. peregrinum) o drobnych, jakby postrzępionych żółtych kwiatach od VII oraz głęboko klapowanych, dłoniastych małych liściach.

Kwitnienie. Od VI do późnej jesieni, zależnie od gatunku i odmiany.

Wymagania, stanowisko. . Gleby lekkie, średnio żyzne, ciepłe, niezbyt wilgotne. Najlepsze jest stanowisko słoneczne. W cieniu, na żyznej glebie rośnie silnie, ale słabiej kwitnie.

Uprawa i pielęgnacja. Mało kłopotliwe rośliny, ma kruche łodygi.

a) Rozmnażanie. Rośliny wysiewa się bezpośrednio do gruntu w IV, V, punktowo, kiełkują po 2-3 tygodniach. Nasturcję kanaryjską wysiewa się pod osłonami w połowie IV i sadzi na zewnątrz po 15 maja, po zahartowaniu. Rozstawa zależy od siły wzrostu i pokroju odmiany, niskie 30 cm x 20 cm, płożące rzadziej, 50 cm x 20 cm.

b) Cięcie. Nie wymaga.

c) Podlewanie i nawożenie. W miarę potrzeby, dużymi porcjami. Dokarmia się wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej o spowolnionym działaniu. Nasturcję kanaryjską płynnymi nawozami, ze zwiększonym udziałem potasu.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Mszyce, gąsienice bielinka kapustnika.

Zastosowanie. Niskie odmiany na rabaty, obwódki i na kwiat cięty; pnące obrastają siatki, ogrodzenia, altany, murki. Nadaje się do pojemników stojących i wiszących, na balkony i tarasy, także do przykrywania gruntu. Jadalne kwiaty są kolorowym składnikiem sałatek, a z zielonych owoców przygotowuje się namiastkę kaparów.

Czytaj więcej o "Nasturcja"

 • Maj - wysiewamy aksamitki, <strong>nasturcje</strong>, fasolę

  Maj - wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę

  Rośliny jednoroczne Po 15 maja, gdy minie obawa przymrozków, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce. Na początku miesiąca sadzimy w ogrodzie rozsadę lwiej paszczy i kocanek znoszących niewielkie przymrozki, a w drugiej połowie maja możemy już ozdobić

 • Długo kwitnące jednoroczne

  Długo kwitnące jednoroczne

  . Nowością są odmiany podwójne i pełne oraz z pasiastymi, biało-zielonymi liśćmi. Na zdjęciu powyżej: Mieszanka odmian nasturcji karłowej na skarpie z rogownicą kutnerowatą Fot. Wikimedia commons Na zdjęciu powyżej: Odmiana z serii double gleam Zapisz Typowa wysokość rośliny to 50-80 cm, odmian

 • Pnącza na żywe parawany. Idealne na balkon

  Pnącza na żywe parawany. Idealne na balkon

  półcieniu. Dla pnączy najlepiej nadają się dość duże pojemniki, bo ich korzenie mocno się rozrastają. Rozsadę sadzimy co 30-50 cm. Gatunki o słabszej sile wzrostu, jak nasturcja, można ulokować w pojemnikach wiszących, gdzie utworzą malownicze kaskady. ZASADY PIELĘGNACJI Pnącza pielęgnujemy w podobny

 • Kobea, <strong>nasturcja</strong>, wilec, powojnik, tunbergia - Pnącza zamiast tuj

  Kobea, nasturcja, wilec, powojnik, tunbergia - Pnącza zamiast tuj

  nasiona większości jednorocznych pnączy. Wschodzącym siewkom (np. fasoli i nasturcji) szkodzą wiosenne przymrozki, ale na szczęście w tym czasie zdarzają się one rzadko. Jeśli jednak zapowiadane jest ich wystąpienie, młode rośliny trzeba nakryć agrowłókniną lub papierem. Jedynie groszek pachnący lepiej

 • Inne pnącza jednoroczne

  azarina pnąca (Asarina scandens), chmiel japoński (Humulus japonicus), kolczurka (Echinocystis lobata), fasola ozdobna (Phaseolus coccineus), kardiospermum (Cardiospermum calicacabum), rodochiton (Rhodochiton atrosanguineum), nasturcja kanaryjska (Tropaeolum peregrinum), tunbergia oskrzydlona

 • Przyjazne rośliny

  Słonecznik, liliowiec, kosmos, serduszka okazała, maciejka, nasturcja, jeżówka, miechunka, tawuła japońska, perukowiec podolski, proste w uprawie warzywa (np. rzodkiewka, szczypiorek, sałata) i zioła (np. bazylia, mięta) i owoce (np. poziomka, porzeczka).

 • Wiklina i bambus

  nich gatunki jednoroczne - nasturcja, lobelia, żeniszki, begonie czy słoneczniki. W takim ogrodzie warto ustawić również lekkie wiklinowe lub rattanowe meble.

 • Opis rabaty Hobbita

  1. orzech włoski, 2. maki, 3. tojad, 4. kosmos, 5. głóg, 6. kalina koralowa, 7. leszczyna, 8. krwawnica, 9. irysy bródkowe, 10. floksy, 11. nasturcja, 12. migdałek, 13. dalie, 14. bluszcz, 15. szczypiorek, 16. sałata, 17. ziemniaki, 18. fasolka, 19. zioła, 20. porzeczki, 21. maliny, 22. brzoskwinie