Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kompleksowa pielęgnacja każdego ogrodu, czyli kosiarki i nożyce do trawy Makita

Artykuł sponsorowany

Narzędzia do prac ogrodowych produkowane przez przedsiębiorstwo Makita to synonim wysokiej jakości oraz produktywności, która pozwoli szybko wypielęgnować nawet największe tereny zielone. Ich sercem są wydajne silniki elektryczne, które zapewniają im wystarczającą moc zarówno do przydomowych prac, jak i również zastosowań profesjonalnych. Szczególnie dobrze wypadają na tym polu nowoczesne kosiarki i nożyce do trawy Makita. Co powinno się wiedzieć na ich temat?

Kompleksowa pielęgnacja każdego ogrodu, czyli kosiarki i nożyce do trawy Makita
Kompleksowa pielęgnacja każdego ogrodu, czyli kosiarki i nożyce do trawy Makita
Domitech

Kosiarki Makita pomogą zadbać o kondycję każdego trawnika

Nowoczesne kosiarki do trawy Makita to sprzęty, których zdecydowanie nie może zabraknąć w arsenale właścicieli domów jednorodzinnych oraz działek rekreacyjnych. Urządzenia te zostały zaprojektowane do sprawnego i przede wszystkim estetycznego przycinania murawy. Zastosowane w nich systemy noży tnących pozwalają na precyzyjne skracanie poszczególnych źdźbeł trawy, tym samym gwarantując jej równomierną wysokość na terenie całej działki.

Kosiarki Maktia zapewniają także możliwość wielostopniowej regulacji wysokości cięcia. Umożliwia to uzyskanie trawnika o pożądanej wysokości, a co za tym idzie, bezpośrednio przyczynia się do poprawy jego kondycji.

Funkcja ta przydaje się też podczas przywracania zapuszczonych, pozarastanych trawą oraz chwastami terenów zielonych. W takich sytuacjach kosiarka Makita może być ustawiona w taki sposób, by pierwszy przejazd ścinał tylko najdłuższe źdźbła. Następnie, po opuszczeniu systemu tnącego, urządzenie zacznie ścinać resztę listków trawnika. Zredukuje to obciążenie silnika oraz mechanizmów wewnętrznych narzędzia, a także przyspieszy rozkład masy zielonej.

Wysokość koszenia kosiarek Makita jest regulowana w kilkustopniowej skali – zazwyczaj w zakresie od 20 do 75 mm. Niektóre urządzenia umożliwiają też funkcję mulczowania. Polega ona na bardzo drobnym przycinaniu źdźbeł trawy oraz jej dokładnym rozdrobnieniu. Tak uzyskana frakcja zielona jest następnie równomiernie rozsypywana po powierzchni całego pokosu i już po kilku dniach zaczyna podlegać rozkładowi biologicznemu. W efekcie ścięta trawa zamienia się w niemal doskonały, w pełni ekologiczny nawóz, tworząc zamknięty ekosystem ogrodowy.

Z kolei osoby preferujące bardziej klasyczne metody pielęgnacji trawników z pewnością docenią możliwość zamontowania kosza o dużej pojemności. Kosiarki Makita, w zależności od konkretnego modelu, współpracują z pojemnikami na masę zieloną, które mogą w sobie zmieścić od 30 do nawet 70 litrów. Znacząco wydłuża to interwały pomiędzy opróżnianiem kosza, tym samym zwiększając produktywność. Ścięta trawa może zostać wyrzucona lub zostać przeznaczona na ekologiczny kompost.

Akumulatorowa kosiarka DLM462PT4 Makita 46 cm
Akumulatorowa kosiarka DLM462PT4 Makita 46 cm
Domitech

Jaki silnik w kosiarce Makita będzie najlepszym wyborem?

Kosiarki Makita mogą być wyposażone w silniki elektryczne – zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Zapewnia to ogromną swobodę wyboru, pozwalając dopasować urządzenie do swoich indywidualnych preferencji.

Do prac realizowanych na wielkopowierzchniowych terenach zielonych warto postawić na kosiarki Makita napędzane efektywnymi energetycznie silnikami bezszczotkowymi. Są to potężne motory, które są w stanie wprawiać w ruch systemy ostrzy tnących o wysokiej średnicy. Narzędzia te pozwalają na niemal ciągłą pracę, tym samym umożliwiając wypielęgnowanie nawet największych trawników.

Szczególnie ciekawie prezentują się kosiarki Makita zasilane przy pomocy dwóch akumulatorów o napięciu roboczym 18V. Ich sercem są bezszczotkowe motory BLDC, które charakteryzują się wysoką wydajnością oraz stosunkowo niskim zużyciem prądu. Dzięki temu, na jednym naładowaniu akumulatorów kosiarki Makita mogą ściąć trawnik o powierzchni przekraczającej 1000 metrów kwadratowych. Z kolei w połączeniu z dedykowaną stacją zasilającą PDC1200 obszar roboczy wzrasta do poziomu niemal 7 tys. m2, czyli 0,7 hektara.

Z kolei do koszenia przydomowych trawników o nieco skromniejszych powierzchniach także warto postawić na modele napędzane elektrycznymi silnikami bezszczotkowymi. Jednak ze względu na mniejszy areał lepiej sprawdzą się urządzenia zasilane pojedynczym akumulatorem, ponieważ są one mniejsze i łatwiej się nimi manewruje.

Nożyce do trawy to idealne przyrządy do precyzyjnego przycinania źdźbeł trawy

Wszędzie tam, gdzie tradycyjna kosiarka będzie zbyt duża, niezbędne jest wyposażenie się w nożyce do trawy Makita. Jest to specjalistyczne elektronarzędzie, które służy do precyzyjnego przycinania trawników oraz drobnych gałązek krzewów ozdobnych. Szczególnie często wykorzystuje się je do docinania pojedynczych kępek murawy znajdujących się w trudno dostępnych miejscach dla dużych kosiarek. Mogą być to m.in.:

  • krawędzie ścieżek oraz betonowych chodników;
  • ozdobne krawężniki;
  • narożniki zabudowań;
  • altanki oraz wiaty,
  • pozostałe przeszkody ogrodowe;
Nożyce do żywopłotu Makita DUM111SYX
Nożyce do żywopłotu Makita DUM111SYX
Domitech

Nożyce do trawy Makita są też wprost niezastąpionym sprzętem do przycinania źdźbeł wokół klombów kwiatów oraz ozdobnych krzewów. Ergonomia oraz łatwość manewrowania tego elektronarzędzia pozwala precyzyjnie manewrować jego ostrzem, tym samym niemal całkowicie eliminując ryzyko uszkodzenia łodyg roślin dekoracyjnych.

Budowa nożyc do trawy Makita jest stosunkowo prosta. Urządzenia te składają się z wydajnego silnika elektrycznego, który wprawia w ruch element tnący o szerokości kilku lub kilkunastu centymetrów. Umożliwia to sprawne docinanie nawet sporych połaci murawy, jednocześnie pozwalając zachować wysoką precyzję.

Elementy tnące nożyc do trawy Makita składają się z dwóch specjalnie wyprofilowanych kawałków zaostrzonej stali narzędziowej umieszczonych nad sobą. Podczas pracy są one wprawiane w dynamiczny ruch i wzajemnie oscylują. W efekcie wchodząca pomiędzy nie trawa lub drobna gałązka zostaje od razu skrócona, pozostawiając czystą linię cięcia.

Niektóre warianty nożyc do trawy marki Makita mogą też zostać szybko przezbrojone na urządzenia do cięcia żywopłotu. Wystarczy tylko zmienić ich element tnący na dołączone do zestawu ostrze do krzewów i zacząć pracę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kompleksowa pielęgnacja każdego ogrodu, czyli kosiarki i nożyce do trawy Makita