Biała kuchnia na trzy sposoby

Białe meble kuchenne nie wychodzą z mody. Nic dziwnego: wyglądają lekko i są neutralne - pasują do każdego stylu, dobrze komponują się ze wszystkimi materiałami wykończeniowymi. Zobaczcie trzy rożne propozycje białych kuchni.
Biała kuchnia w stylu angielskim Biała kuchnia w stylu angielskim Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Białe meble w klasycznym stylu

Białe frezowane fronty z gałkami, wiszące witryny, listwy sztukateryjne, fajansowe naczynia - to wszystko nadaje temu wnętrzu klimat dawnych kuchni. Zabudowa została zrobiona na wymiar z pomalowanego na biało dębowego drewna; tylko blat (zabezpieczony olejem) ma naturalny kolor. Do takiej kuchni idealnie pasują płytki ceramiczne; położone na ścianach nad blatem (prostokątne kafelki włoskiej firmy Grazia Ceramiche) i na podłodze (gres).

 Białe meble kuchenneFot. Monika Filipiuk-Obałek

Tradycyjny wystrój, nowoczesne rozwiązania. Wszystkie urządzenia AGD są z firmy Miele. Obok płyty grzejnej zainstalowano grill; nad nimi zamontowano dwa okapy (każdy o szerokości 50 cm), podłączone do jednego komina. Szafki są wyposażone w systemy cichego domykania, w wysokiej zabudowie znalazły się szafki cargo.

Białe meble kuchenne Białe meble kuchenne Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Kuchnia w loftowym klimacie

W kuchni w przedwojennej kamienicy podczas remontu została odsłonięta ceglana ściana, którą projektantce żal było chować pod nową warstwą tynku. Postanowiła ją więc wyeksponować. A ponieważ taka ściana wygląda bardzo dekoracyjnie, uznała, że wyposażenie powinno być jak najprostsze - dlatego wybrała białe szafki bez uchwytów i sprzęt AGD w tym kolorze: płytę grzejną, piekarnik i zlewozmywak. Z cegłą nie konkuruje również jasne drewno (w odcieniu zbliżonym do barwy cegły), z którego zrobiono blat i podłogę.

Białe meble kuchenneFot. Monika Filipiuk-Obałek

Pomieszczenie jest wysokie ma 3,5 metra. Nad górnymi szafkami widać więc duży fragment niezasłoniętego ceglanego muru. Rozjaśnia go światło dwóch lamp - żarówek na kablu. Fronty zrobiono na wymiar z malowanej płyty MDF.  Dodatkowo zostały pokryte matowym lakierem, dzięki któremu powierzchnia szafek nie odbija światła, ale je pochłania.

Nowoczesna kuchnia Nowoczesna kuchnia Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Nowoczesny kontrast

Białe fronty to również znakomita para dla drewna lub - tak jak w tej kuchni - imitujących je materiałów. Projektant wybrał laminat o wzorze bardzo ostatnio popularnego orzecha, gatunku o wyrazistym, dekoracyjnym usłojeniu. Laminowana jest podłoga oraz blat i bok jednej z szafek (płyta MDF). Podobne materiały zostały użyte w salonie, dzięki czemu cała otwarta strefa dzienna wygląda bardzo spójnie.

Białe meble kuchnneFot. Monika Filipiuk-Obałek

Zabudowa została zrobiona na zamówienie z płyty MDF lakierowanej na wysoki połysk. Na wymiar wykonano także blaty (w części roboczej - z czarnego granitu). Białe są również ściany, dzięki czemu zabudowa wtapia się w tło - to ważne w kuchni połączonej z salonem. Nad blatem roboczym zamontowano tafle hartowanego szkła.

 Fot. producent

Farby do malowania mebli kuchennych

Zamiast kupować nowe meble możesz pomalować te, które już masz. Producenci oferują specjalne farby przeznaczone właśnie do odnawiania mebli kuchennych. Dobrze trzymają się powierzchni, a po wyschnięciu tworzą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i na działanie wilgoci.

Na zdjęciu powyżej: RENOWACJA KUCHNIA I MEBLE  KUCHENNE, farba akrylowa, cena: 65,98 zł/0,75 l, V33

 Farby do malowania mebli kuchennych               Fot. producent

Na zdjęciu powyżej: VERSANTE, farba kredowa, cena: 160 zł/l, Autentico

Farby do malowania mebli kuchennychFot. producent

Na zdjęciu powyżej: 4300 MELAMINA, emalia poliuretanowa, cena: 92 zł/l, Para Paints

Farby do malowania mebli kuchennychFot. producent

Na zdjęciu powyżej: SYNTILOR KUCHNIA ODNOWA, farba wodna, cena: 99,50 zł/l, Leroy Merlin

 Fot. producent

Białe wyposażenie kuchenne

Modne są nie tylko białe meble kuchenne, ale i inne elementy kuchennego wyposażenia.

Na zdjęciu: Gazowa płyta grzejna GHS64-ORA-W, szkło, 60 x 51 cm, cena: 1499 zł, Gorenje

Białe baterie łazienkowefot. producent

Na zdjęciu powyżej: Bateria kuchenna ZOE, perlator, ceramiczna głowica, podświetlenie LED, cena: od 3199 zł, Franke

Biały zlewozmywakFot. producent

Na zdjęciu powyżej: Zlewozmywak HÄLLVIKEN, konglomerat i akryl, 100 x 50 cm, cena: 649 zł, IKEA

Więcej o: