Jak oszczędzić na kosztach ogrzewania? Podstawą są okna!

Sezon grzewczy w pełni - potrwa on jeszcze kilka długich miesięcy. Temperatury za oknem wciąż spadają, nasze domy potrzebują coraz więcej ciepła a koszty ogrzewania rosną. Co robić, aby płacić mniej za ogrzewanie? Jest kilka sposobów!

Tanie ogrzewanie domu nie jest prostą sprawą. Problemy z wysokimi rachunkami mogą zaskoczyć zarówno mieszkańców bloków (kolosalne dopłaty) jak i posiadaczy własnych domów. Aby oszczędzać na kosz

Tanie ogrzewanie domu to niełatwa sprawa. Mieszkając w bloku, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad kosztami ciepła, choć zaliczki na media w chłodniejsze miesiące często mogą okazać się nieprzyjemną niespodzianką. Problemy i wysokie rachunki zaczynają się w momencie przeprowadzki do własnego domu. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i przyswoić sobie racjonalne nawyki – radzimy w Morizon.pl.

1. Wymień/uszczelnij okna

O niższych kosztach za ogrzewanie, warto pomyśleć już na etapie budowy domu i zdecydować się na okna energooszczędne. FAKRO - czołowy producent okien dachowych już teraz oferuje okna dachowe, których współczynniki energooszczędności są lepsze niż wymagania, które będą obowiązywać od 2021 roku. Jeśli wymiana okien nie wchodzi w grę, warto okna uszczelnić. Wystarczy kupić uszczelkę i nakleić na brzef futryny okiennej. 

2. Odpowietrz grzejniki

Kaloryfer słabo grzeje, mimo iż nastawiony jest na maksymalną moc? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest zapowietrzony. Jeśli masz nowszy grzejnik, łatwo odpowietrzysz go samodzielnie. Pokrętło to odpowietrzania znajduje się zazwyczaj na przeciwległym końcu niż pokrętło ustawienia mocy. Wystarczy odkręcić śrubokrętem śrubę a od dołu położyć szmatkę. Gdy usłyszysz syk a na szmatkę zacznie lecieć gorąca woda, zakręć śrubę. 

3. Nie zasłaniaj grzejników 

To często popełniany błąd. Grzejnik działa prawidłowo tylko wtedy, jeśli powietrze wokół niego będzie przepływało swobodnie. Jeśli zastawimy grzejnik kanapą lub zakryjemy go zasłoną, będzie będzie on w praktyce ogrzewał przedmioty a nie całe pomieszczenie. Warto wiedzieć, że zasłaniające grzejnik przedmioty mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła!

4. Wietrzenie z głową

Każde pomieszczenie wymaga wietrzenia. Aby zminimalizować straty ciepła warto robić to prawidłowo, czyli wietrzyć krótko ale intensywnie. 5 minut przed wietrzeniem pokoju powinniśmy odsunąć firany i zasłony oraz zamknąć zawory termostatyczne. Otwieramy szeroko okna w pokoju na 5 minut i zamykamy drzwi do wietrzonego pomieszczenia. Potem należy zamknąć okna, odczekać kolejne 5 minut i otworzyć zawory termostatyczne

5. Zamontuj ekran zagrzejnikowy

W większości marketów budowlanych można ekrany zarzejnikowe  (zwane także matami cieplnymi). Wykonane są najczęściej z polistyrenu, pokrytego warstwą aluminium. Montuje je się na ścianie za kaloryferem. Ekrany odbijają promieniowanie cieplne, jakie grzejniki emitują w kierunku ścian. Ograniczane jest wchłanianie ciepła przez ścianę. 

Więcej o:
Komentarze (4)
Jak oszczędzić na kosztach ogrzewania? Podstawą są okna!
Zaloguj się
  • novelitypl

    Oceniono 1 raz 1

    Okna to jedno, ale jest jeszcze mnóstwo innych, drobnych czynności, które finalnie pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jak np to, że zimą nie warto na dłuższy czas wyłączać grzejników, lepiej utrzymywać je na niewielkim poziomie pracy, bo zagrzanie ponowne wyziębionego mieszkania dopiero generuje straty. Bardzo fajna pigułka wiedzy na temat kosztów ogrzewania i sposobów na ich obniżenie jest na novelity. Zapraszam.

  • czarekog

    0

    Bardzo fajny i ciekawy wpis. My szukaliśmy problemu w złym miejscu. Zaczęliśmy od grzejników. Odpowietrzyliśmy je, też błąd był nasz, że połowa grzejnika była zasłonięta przez duże meble więc to trochę działało na niekorzyść ale jak się okazało największym problemem były okna. Kupiliśmy z 10 lat temu i myśleliśmy, że będziemy mieć okna na lata ale jak się okazało były nieszczelne i kiepskiej jakości. Tak to jest jak się kupuje od kolegi, który nie ma większego pojęcia o nowościach technologicznych w stolarce okiennej. Kupiliśmy nowe okna od firmy Oknoplast, która ma doświadczenie i opatentowane nowoczesne technologie przy produkcji okien dzięki czemu dziś naprawdę w domu mamy ciepło i wreszcie od okien nie ciągnie. Fajne jest też to o czym wcześniej nie wiedziałem, że dzięki dobrym oknom w domu może być ciszej :) Jesteśmy bardzo zadowoleni ale trochę to trwało zanim znaleźliśmy przyczynę problemu utraty ciepła w domu ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX