Ogród w bieli
Rośliny o białych kwiatach porządkują przestrzeń, działają uspokajająco, a przy tym zawsze wyglądają elegancko i świeżo.
Rośliny o białych kwiatach
Nic dziwnego, że biel jest ostatnio bardzo modna i tak chętnie stosowana przez architektów krajobrazu. Coraz częściej wykorzystują ją oni jako jedyną - rzecz jasna poza zielenią - barwę w ogrodzie, dobierając dodatki wyłącznie w różnych odcieniach bieli. Taki stylistyczny zabieg ma istotny walor zwłaszcza w niedużych ogródkach - utrzymane w bieli rabaty mogą nie tylko rozjaśnić przestrzeń i przywrócić jej świeżość, ale nawet optycznie ją powiększyć.
Na zdjęciu powyżej: Urocza kompozycja niezapominajek, tulipanów, stokrotek i pierwiosnków z bylinami o ozdobnych liściach - funkiami oraz przywrotnikami.
Na zdjęciu powyżej: W wilgotnym zakątku urządzono kwatery dla białych kosaćców syberyjskich i naparstnic 'Alba' na tle zieleni paproci, traw, bukszpanów.
Nie sztuką jest założyć ogród pełen rozmaitych kolorów. Sztuką jest jednak zaplanować go w ten sposób, by przez cały sezon wyglądał atrakcyjnie, a jednocześnie, by dominował w nim tylko jeden kolor - biały. Aby sobie ułatwić realizację takiego założenia, sięgnijmy nie tylko po kwitnące na biało byliny, ale również krzewy o białych kwiatach, gatunki o liściach z białym obrzeżeniem lub wzorkiem, a także drzewa o białej korze.
Rośliny kwitnące na biało wiosną
Gdy zajrzymy do katalogu roślin, zorientujemy się, że wiele gatunków ma białe odmiany. Wiosną na rabacie pojawić się mogą przebiśniegi, krokusy, śnieżyce, szafirki i hiacynty. Aby ciekawie wyglądały, sadźmy je w grupach po kilkanaście sztuk. Po roślinach cebulowych przychodzi pora na skalnice, pierwiosnki, stokrotki, niezapominajki, gęsiówki, ubiorki i floksy szydlaste. Jeśli chcemy, by kompozycję wzbogaciły również byliny o ozdobnych liściach, sięgnijmy po kwitnącą na biało bergenię 'Bressingham White' albo funkie i miodunki z jasnymi wzorami na liściach. W maju i czerwcu swoje wdzięki zaprezentują "śnieżne" różaneczniki i azalie. W słońcu zabłysną tawuły, irgi, głogi oraz derenie.
Na zdjęciu powyżej: Niska obwódka z gęsiówki kaukaskiej, bratków, jednorocznych ubiorków i niezapominajek niczym chmurka otacza szablaste liście kosaćców.
Na zdjęciu powyżej: Przebiśniegi już w lutym rozjaśnią ogród białymi dzwoneczkami
Warto wiedzieć
Biel najlepiej widać na ciemnym tle, np. płożącego się bluszczu, u stóp roślin zimozielonych (jak różaneczniki, bukszpany) oraz iglastych (np. cisy, tuje), pomiędzy kępami paproci albo wędrujących po ścianie pnączy ( kokornaku, winobluszczu).
Rośliny o białych kwiatach na letniej rabacie
Latem kompozycję ozdobią lawendy, juki, róże, chabry, goździki, pięciorniki, floksy wiechowate i odętki. Świetlistym tłem mogą być krzewy: jaśminowce, kaliny i żylistki. A sezon zamkną w wielkim stylu zawsze efektowne hortensje bukietowe i jeżówki.
Na zdjęciu powyżej: Juka (Yucca filamentosa)uwielbia słońce. Tworzy latem potężne kwiatostany wysokości do 1,5 m.
Na zdjęciu powyżej: Funkia babkolistna (Hosta plantaginea) kwitnie na biało w lipcu. Dobrze radzi sobie w cieniu. Lubi wilgotną i żyzną ziemię
Co sadzić z białymi kwiatami
Doskonałym towarzystwem dla kwitnących bylin i krzewów są trawy. Warto po nie sięgać, gdyż wcale nie są trudne w pielęgnacji, a dodają rabatom lekkości i pozwalają ładnie wyeksponować inne okazy. Można je sadzić pojedynczo (głównie te, które osiągają duże rozmiary) lub po kilka czy nawet kilkanaście sztuk (gdy rosną w małych kępkach). Biało obrzeżonymi źdźbłami charakteryzuje się kilka odmian miskantów, rajgrasu, turzycy czy kłosówki. Srebrzyste kwiatostany mają niektóre rozplenice, trawy pampasowe oraz miskanty. Nie zapomnijmy też o małej architekturze ogrodowej i wszelkiego rodzaju dodatkach. Wystarczy pomalować altanę białą farbą, ścieżki wysypać jasnym żwirem, a na ławki i fotele rzucić białe poduszki. Takie akcenty odświeżą ogrodowe zakątki i dodadzą im urody.
Na zdjęciu powyżej: Hortensje 'Anabelle', astry krzaczaste 'Perla' i chryzantemy tworzą uroczy zestaw z delikatną rozplenicą 'Skyrocket' i kocankami
Na zdjęciu powyżej: Na tle ciemnozielonego żywopłotu z cisa pospolitego rosną pokaźnych rozmiarów róża 'Iceberg', a pod nią białe maki i dzwonki karpackie 'Alba'
Rośliny o białych kwiatach
Na słoneczne stanowisko:
Bodziszek 'Album' - kwitnie VI-IX dorasta do 30 cm
Gęsiówka kaukaska - kwitnie III-IV dorasta do 15 cm
Lawenda 'Elegance White' - kwitnie VII-IX dorasta do 35 cm
Karmnik ościsty - kwitnie VI-VII dorasta do 5 cm
Liatra kłosowa 'Alba' - kwitnie VII-VIII dorasta do 60 cm
Łyszczec wiechowaty - kwitnie VI-VIII dorasta do 100 cm
Dzwonek drobny 'White' - kwitnie VI-VIII dorasta 10 cm
Do półcienia:
Naparstnica 'Virtuoso White' - kwitnie V-VII dorasta do 100 cm
Ciemiernik 'White January' - kwitnie II-IV dorasta do 30 cm
Naparstnica 'Virtuoso White' - kwitnie V-VII dorasta do 100 cm
Do cienia:
Funkia 'Fire and Ice' - kwitnie VIII dorasta do 50 cm
Jasnota 'White Nancy' - kwitnie IV-VIII dorasta do 30 cm
Parzydło leśne - kwitnie V-VI dorasta do 200 cm
Skomentuj:
Ogród w bieli