Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla)

Aristolochia macrophylla

Kokornak wielkolistny
Fot. shutterstock/dinodentist

Kategoria

pnącza

Kolor kwiatów

fioletowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Do Polski roślina po raz pierwszy trafiła w 1808 roku powiększając kolekcję krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Kokornak został szybko doceniony jako pnącze dekoracyjne, wykorzystywane do sadzenie przy wszelkiego rodzaju podporach.

Kokornak wielkolistny to gatunek należący do rodziny kokornakowatych Aristolochiaceae. To wieloletnie pnącze bardzo szybko się rozratsta. Sercowate liście szybko tworzą zwartą zieloną ścianę.

Rozmiary do 15 metrów. Roczny przyrost to od 1 do 2 metrów

Odmiany

  • Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) – potrafi przy dobrych warunkach urosnąć nawet 15 metrów. Ma ogromne liście o długości 30 cm. 
  • Kokornak mandżurski (Aristolochia Manshuriensis) – dorasta do 14 m, i ma żółtozielone liście o długości 30 cm. 
  • Kokornak powojnikowy – rośnie tylko do 1 m lecz wyróżnia się jasnozielonym odcieniem liści i pięknymi jasnożółtymi kwiatami silnie wabiącymi swoim zapachem owady. 

Kwiaty  Kokornak wielkolistny zakwita na przełomie maja i czerwca. Kwiat wielkości 2-4 cm jest zbudowany z fajkowato wygiętej rurki zawieszonej na długiej szypułce, zakończonej brązowym, cętkowanym kołnierzem i żółtopomarańczową gardzielą. Zwabione słodkim nektarem owady dostają się do środka rurkowatego kwiatu przez otwór gardzieli, gdzie są na pewien czas uwięzione. Po dokładnym spenetrowaniu kwiatu od środka owady są w końcu uwalniane, ale niosą na sobie pewien ładunek - ziarna pyłku, które posłużą do zapylenia kolejnego kwiatu przy okazji następnej wizyty. 

Wymagania Kokornak wielkolistny najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu, na glebach żyznych, wilgotnych, ale niezbyt ciężkich, preferuje gleby wapienne, stanowiska zaciszne, najlepiej od strony północnej.

Uprawa i pielęgnacja Jeśli pnącze zbytnio się rozrośnie można je śmiało skracać. Nawet po silnym przycięciu dobrze regeneruje. W czasie upałów i suszy wymaga podlewania. Jest w pełni mrozoodporny.

Rozmnażanie Pędy kokornaku, przycięte na jesieni, wiosną z bocznych pąków wypuszczą nowe pędy.

Sadzonki Pędy wyrastające z karpy korzeniowej u nasady pędu głównego można odciąć na sadzonki. Robi się to wczesną wiosną, odcinając na sadzonki około 5 do 6 cm fragmenty pędów.

Podlewanie i nawożenie Wymaga stałego podlewania latem bo jest wrażliwy na suszę. Nawożenie na wiosnę nawozem wieloskładnikowym. 

Choroby i szkodniki Sadzony od strony południowej jest bardziej narażony na ataki przędziorków, zwłaszcza w lata gorące i suche.

Zastosowanie Kokornak ceniony jest ze względy na swoje tempo wzrostu, to nie jedyny jej atut. Tworzy szczelną ścianę zielonych zbudowaną sercowatych liści. Kokornak jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, altanach, pergolach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych

1 z 2Kokornak wielkolistny
Fot. shutterstock/dinodentist
2 z 2Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla). Pnącza
Fot. Olaf Studt / wikimedia commons

Czytaj więcej o "Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla)"

Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla). Pnącza