Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrać rośliny do ogrodu?

Red.

Rośliny mogą rosnąć wszędzie, co nie znaczy, że wszystkie w każdym miejscu. Jeśli posadzimy w ogrodzie tylko te, które będą radzić sobie bez naszej pomocy, zyskamy czas na relaks.

UWAGA ! PUBLIKACJA WYLACZNIE PO UZYSKANIU ZGODY REDAKCJI MAGNOLII 28.06.2011 SOPOT , OGROD PANSTWA IWONY I JERZEGO MALMUROW . NZ ALTANKA OGROD DLA MIESIECZNIKA " OGRODY ". FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 8 (4) - 8 2012 SLOWA KLUCZOWE: OGROD ARCHITEKTURA PRZYRODA ROSLINA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 8 (4) - CZASOPISMA
Zwykle zakładamy rabaty w miejscu po starym ogrodzie lub dzikich chaszczach. Warto przynajmniej część zadomowionych tam roślin wykorzystać w nowych kompozycjach - na pewno nie będą sprawiać kłopotu.
Fot. Wojciech Surdziel
Wchodząc do ogrodu, już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, jak jest nasłoneczniony. Nietrudno też poznać strukturę gleby. Jej jasne składniki to minerały. Pylasty ił i glina tworzą glebę żyzną, ale zbitą i mazistą. Większe cząstki, czyli piasek i żwir, nie przylegają ściśle do siebie, więc podłoże z nich jest luźne, napowietrzone i przepuszczalne, ale niestety mało żyzne. Ciemnobrunatne zabarwienie nadaje ziemi składająca się z cząstek organicznych próchnica. Ma zdolność wiązania minerałów w grudki, dzięki czemu rozluźnia gliny i iły oraz uszczelnia piasek. Chłonie też i magazynuje wodę oraz rozpuszczone w niej związki potrzebne roślinom, zapobiegając wymywaniu ich do głębszych warstw gleby.

Odczyn gleby

Ważny jest również odczyn gleby. Warunkuje on możliwość pobierania substancji pokarmowych przez korzenie. Jego wskaźnikiem jest wartość pH wynosząca od 3 do 8. Ocena tej właściwości ziemi przy użyciu kwasomierza zajmuje kilka chwil. A kiedy już poznamy warunki panujące w ogrodzie, możemy wybrać rośliny, które będą dobrze się w nim czuły.

Na lekko kwaśnych (o pH 5,5-6,5) glebach piaszczysto-gliniastych z dużą ilością próchnicy, w miejscach jasnych, ale niewystawionych na palące słońce dobrze rośnie większość gatunków. Pozostałe stanowiska określa się jako trudne, bo liczba roślin, którym odpowiadają, jest mniejsza. Jeśli więc przypadło nam nietypowe środowisko, mamy ograniczone możliwości. Jednak właśnie takie miejsca wyróżniają się niebanalnym stylem. I wcale nie trzeba ich pielęgnować w pocie czoła.    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dobrać rośliny do ogrodu?