Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

dr inż. Małgorzata Mirgos, SGGW
Brzoza brodawkowata - Betula verrucosa - Fot. Shutterstock

Rośliny lecznicze? Polski krajobraz kształtują nie tylko łąki i pola uprawne, ale także wielkie połacie lasu, w których sosny i świerki sąsiadująz liściastymi towarzyszami - brzozami, dębami czy bukami. Drzewa wrosły w naszą kulturę i tradycję, towarzyszą nam cicho i wiernie w codziennym życiu i nie tylko dają cień w gorące dni, ale mają wpływ na nasze zdrowie i nastrój.

Rośliny lecznicze drzewa

Nieodłącznym elementem ojczystego krajobrazu są wierzby (Salix L.) i sosny (Pinus L.). Część drzew, szczególnie tych bardziej okazałych, jak dąb czy lipa długo uchodziło za siedzibę tajemniczych bóstw i miało chronić domostwa przed nieszczęściami. Z czasem przeniesiono pogański kult na grunt chrześcijański, umieszczając pod drzewami liczne kapliczki, a obecnie dęby i lipy są drzewami powszechnie sadzonymi w miastach. Brzoza, silnie związana z naszą tradycją, występuje na całym obszarze Polski i mimo, że wydaje się delikatna i krucha jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej odpornych na mrozy gatunków.

Rośliny lecznicze. Domowe sposoby na choroby

Drzewa od wieków stanowiły źródło surowców leczniczych i nadal są wykorzystywane:

Hibiskus w domu i ogrodzie. Jak uprawiać ketmię?

Rośliny lecznicze ogrodowe

Sadząc w ogrodzie rokitnik zwyczajny, bez czarny, maliny, jeżyny czy porzeczki zaopatrujemy się z kolei w naturalny arsenał owoców bogatych w witaminy, które wspaniale wzmacniają organizm. Sok malinowy lub rokitnikowy w połączeniu z herbatą przygotowaną z kwiatostanów zebranych z lipy będą świetnym panaceum na wszelkie przeziębienia.

Nieco kwaskowatą nutę, pożądaną choćby w domowych wypiekach, zapewnią rabarbar i agrest,bez których polski ogródek nie może się obyć.

Największym owocem, jaki znajdziemy w ogrodzie jest oczywiście... dynia. To warzywo, chociaż lubi żyzne podłoże łatwo się uprawia i jest prawdziwą witaminową bombą! Bardzo cenne są odmiany o podwyższonej zawartości karotenu. Delikatny, lekkostrawny, słonecznej barwy miąższ będzie świetnym elementem potraw,szczególnie dla dzieci.

Ostatnio serca konsumentów podbija także zapomniany jarmuż, roślina spokrewniona z kapustą, o dekoracyjnych, karbowanych liściach i dużej wytrzymałości na mrozy.

Nie możemy zapomnieć też o naci pietruszki, czosnku niedźwiedzim, koprze czy szczypiorku, których aromatem wzbogacimy każdą potrawę. Trudno wyobrazić sobie tradycyjny żurek czy grochówkę bez majeranku, a domowy rosół bez bulionowego zapachu lubczyku ogrodowego. Ta ostatnia roślina jest byliną,więc przez wiele lat może gościć w naszym ogrodzie i zapewniać głębszy smak potrawom.

Warto poświęcić też fragment grządki na wysianie dwóch pięknych roślino błękitnych kwiatach – czarnuszki siewnej i lnu pospolitego. Kwiaty obydwu gatunków są wdzięcznym elementem bukietów, natomiast ich na sio na korzystnie wpływają na przewód pokarmowy i stosowane są po wszech niejako dodatek do pie czy wa. Nasiona czarnuszki mają czarną barwę i charakterystyczny, pikantny smak,natomiast nasiona lnu, popularnie zwane „siemieniem lnianym” dzięki zawartości śluzu łagodzą stany zapalne. 

Po obfitym i często dość ciężkostrawnym posiłku rodem z kuchni polskiej dobrze uspokoić żołądek dawką herbaty ze świeżych liści mięty lub naparem z rumianku, a wieczorową porą sięgnąć po napar z szyszek chmielu. Tak, napar ten ma właściwości uspokajające i lekko usypiające, więc może warto zastosować go jako zamiennik innego popularnego chmielowe go napoju.

Rośliny lecznicze w Polsce

Mniszek lekarski czyli mlecz: w kuchni, w apteczce i w łazience

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Pokrzywa zwyczajna. Lecznice zastosowanie w domu i ogrodzie
Aloesy znane i nieznane
Nowe zioła naprawdę leczą. Jakie jest działanie czystka, chia i vilcacory

Skomentuj:

Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej