23 pomysły na tani ogród. Jak urządzić niedrogi ogród?

Ogród można urządzić wygodnie i efektownie naprawdę niewielkim kosztem. Wystarczy uruchomić wyobraźnię.
Zakładanie ogrodu to duża przyjemność, ale także spore wydatki. Zdarza się więc, że nie wystarcza gotówki na ekskluzywne rozwiązania. Decydujemy się wówczas na tańsze warianty lub urządzamy ogród etapami: od ogółu do szczegółu, skrawek po skrawku. Często też stosujemy tymczasowe środki: granitowy bruk zastępujemy tanim żwirem, zaś drogie tekowe meble - stołem i ławą z bali.

Luksus za grosze

Oszczędności szukajmy już na samym początku, porządkując teren po budowie. Zamiast płacić za wywóz gruzu czy gliny, uformujmy z nich wzniesienia (łagodna skarpa przy tarasie z powodzeniem może zastąpić schody). Przechowajmy piasek, stare cegły i betonowe płyty (przydadzą się do budowy nawierzchni), nie wyrzucajmy kamieni i głazów (to świetny materiał na skalniaki). A ze ściętych pni czy konarów zbijmy meble lub potnijmy je na kołki i plastry (wymarzone do budowy ogrodowych nawierzchni, palisad, stopni schodów, obrzeży rabat). Utwardzone nawierzchnie to często najdroższy ogrodowy element, zwłaszcza gdy są kamienne - z granitu lub piaskowca. Można jednak znacznie zmniejszyć koszt, budując je z taniej gliny i żwiru, z drewnianych kołków, betonowych płyt czy ażurowej betonowej kostki (idealna do utwardzania podjazdów do garażu). Można się też zdecydować na malownicze nawierzchnie ziemne, trawiaste lub wysypane korą. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będą wymagały regularnego odchwaszczania i stałego uzupełniania ubytków.

Czym ogrodzić ogród, by tanim kosztem zapewnić sobie bezpieczeństwo i kameralność? Dobrze spisze się w tej roli ocynkowana siatka rozpięta na metalowych słupkach (kupionych za grosze na złomowisku). W sąsiedztwie ulicy kameralność zapewnią nam wówczas przymocowane do słupków drewniane panele lub posadzony przy siatce żywopłot. Estetyczne i trwałe są też ogrodzenia z nieco droższych paneli ze zgrzewanych ocynkowanych prętów (np. Betafence, Dirickx). Jeśli jednak upieramy się przy drewnianym płocie, kupujmy surowe sztachety w najbliższym tartaku i sami zabezpieczajmy je przed wilgocią.

Woda i światło

Jeżeli marzy nam się w ogrodzie altana, wznieśmy ją samodzielnie - według własnego projektu. Gdy jednak w grę wchodzi kupno, decydujmy się na konstrukcje z gotowych elementów, są bowiem znacznie tańsze od wykonywanych na zamówienie). Jeśli zaś nie możemy się obyć bez oczka wodnego, małym kosztem urządzimy je w wyprasce z laminatu kupionej w sklepie ogrodniczym. Można się też zdecydować na łatwe do samodzielnego wykonania oczko wodne uszczelnione folią. Uroku doda mu ustawiona obok rzeźba, która również może kosztować przysłowiowe grosze (patrz ramka). Poprowadzenie w ogrodzie instalacji elektrycznej to spory wydatek. Może więc lepiej zdecydować się na lampy solarne? Świecą wprawdzie słabiej niż tradycyjne, ale za to nie zużywają energii.

Rozsada i kompost

Planując sadzenie roślin, dobierajmy je do warunków panujących na działce (tak, żeby uniknąć kosztownego "poprawiania" gleby) i sadźmy w odpowiednich miejscach (wówczas nie zmarnieją). Pamiętajmy również, że najtańszym nawozem jest kompost. Jeżeli więc zależy nam na oszczędnościach, załóżmy w ogrodzie kompostownik. Nie palmy także zagrabionych jesienią liści; przechowane przez zimę w perforowanych workach foliowych wiosną mogą posłużyć nam za ściółkę. Drzewa czy krzewy najlepiej kupować w szkółkach. Najmniej zapłacimy za okazy z tak zwanym gołym korzeniem oraz niewielkie, młode egzemplarze. Żeby uniknąć wydatków na rozsadę, zamiast niej kupujmy nasiona (albo zbierajmy je z kwiatów rosnących w naszym ogrodzie). Już w lutym można je wysiać w domu do małych doniczek czy skrzynek, a po ostatnich przymrozkach wysadzić rozsadę do gruntu.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
 • Postarzany ogród. W otoczonym drzewami zacisznym miejscu wzniesiono sztuczną ruinę. Miech pomiędzy płytami nawierzchni i monochromatyczny gąszcz 'dzikich' roślin podkreślają nastrój przeszłości Z odrobiną patyny
 • Korona platanu rozpościera się szeroko (do 25 m), ale dzięki ażurowej budowie przepuszcza sporo światła. Platan - łaciaty olbrzym
 • Kolekcja tulipanów pod oknami domu Ogród "Złota klatka z czereśniami"
Komentarze (5)
23 pomysły na tani ogród. Jak urządzić niedrogi ogród?
Zaloguj się
 • olamaj10

  Oceniono 2 razy 2

  Lampy słoneczne nie dają zbyt dużo światła, one służą bardziej do oznaczenia ścieżki, ale jeżeli chce ktoś oświetlić taras to polecam bardziej zwykłe lampy zamontować co kilka metrów i włączać je dopiero w razie potrzeby. Fajne rozwiązanie znalazłam na ochronę takich przewodów, a dokładnie obrzeża z wypustką ,,roleo".

 • nela000

  0

  I to jest najlepszy dowód na to, że nie trzeba wydawać fortuny aby ładnie ozdobić ogród. Ja zamiast typowych mebli sklepowych mam w ogrodzie meble z palet, a zamiast typowych plastikowych donic do kwiatów znalazłam na giełdzie używane gliniane donice i je tylko odnowiłam, a ścieżki w ogrodzie mam zrobione z grubych desek zaimpregnowanych, a pomiędzy wysypałam drobny kamień polny oddzielając go od trawy obrzeżem elasteo. Koszt tego wszystkiego był nieduży, a przynajmniej mam oryginalny, ładny ogród i taras.

 • Joanna Sosnowska

  Oceniono 12 razy -12

  Kwiaty, rośliny, tuje - jak najbardziej :)
  Ale my ostatnio kupiliśmy choinkę lechbet, która pięknie ozdobiła nasz ogród ;)
  kto by pomyślał, że sztuczna choinka może zrobić taką furorę :)

 • Kaśka Fronc

  Oceniono 19 razy -15

  Ja wybrałam opcję z altaną, dużą ilością drzew iglastych i kwiatów pnących, a do tego sporo światła- lampy słoneczne to coś wspaniałego. Cały projekt- z moimi sugestiami oczywiście :P – wykonała firma wogrodzie, a potem jeszcze pomagali w sadzeniu, nawadnianiu i całej pielęgnacji. Ja jestem bardzo zadowolona i mogę śmiało każdemu polecić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX