Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród dla zapracowanych

Agnieszka Duc / OGRODOWNIA

Wskazówki - co zrobić by nie wymagał zbyt wiele pracy a zapewniał efekt.

Ogród dla zapracowanych. Rabaty i ścieżki wysypane żwirem utrudniają rozwój chwastów. Pod żwirem warto ułożyć agrowłukninę
Ogród dla zapracowanych. Rabaty i ścieżki wysypane żwirem utrudniają rozwój chwastów. Pod żwirem warto ułożyć agrowłukninę
Fot. Ogrodownia.pl
Ogród, który ma być ładny, spełniać oczekiwane przez nas funkcje i jeszcze nie pochłaniać całego naszego wolnego czasu na jego utrzymanie musi być przede wszystkim, po prostu, dobrze zaprojektowany.

Planując zagospodarowanie działki warto dobrze zastanowić się do czego ma nam służyć ogród i zaprojektować odpowiednie miejsca do określonych działań. Dotyczy to zwłaszcza wielkości tarasu, placyków, ścieżek, placu zabaw, wielkości trawnika. Wszystkie te elementy o źle dobranej nawierzchni, zbyt małej powierzchni lub usytuowane w niewłaściwym miejscu, będą powodować nieustający chaos i trudności w utrzymaniu dobrego wyglądu ogrodu. Taras, na którym nie będą mieścić się gospodarze i ich goście, spowoduje ciągłe wynoszenie mebli na trawnik, źle zabezpieczony piasek na placu zabaw - wieczne jego wysypywanie, brak ścieżek na najczęściej uczęszczanych kierunkach - wydeptywanie roślin i trawnika.

Ponadto, jeśli rośliny zostaną źle dobrane do miejsca, rodzaju gleby i nasłonecznienia lub jeśli wybierzemy gatunki bardzo wrażliwe na choroby, mrozy czy szkodniki, to na dobry efekt nawet najciekawszego pomysłu na ogród trzeba będzie poświęcać bardzo dużo pracy.

Trawnik

Mimo, że przy zakładaniu ogrodu koszt wykonania trawnika wydaje się niewielką sumą i założenie go na jak największej powierzchni jest finansowo kuszące, to w późniejszym czasie jest to część ogrodu, która pochłania zdecydowanie najwięcej czasu i pieniędzy na jego utrzymanie.

Warto zatem przemyśleć jego wielkość, oraz tak go rozplanować, żeby pielęgnacja była najłatwiejsza. O czym pamiętać?

Żeby nie było go zbyt dużo do koszenia; w większych ogrodach można na części założyć łąkę kwietną lub duże połacie krzewów i bylin. Nie powinien też być wysiany tam, gdzie jest dużo cienia bo zawsze będzie wyglądał gorzej niż ten dobrze nasłoneczniony i nie wytrzyma częstego chodzenia. Kształt powinien zapewniać łatwy dostęp kosiarki, bez konieczności pracochłonnego, dodatkowego docinania w miejscach trudnodostępnych, np. przy krzewach i pniach drzew, schodkach, elementach małej architektury itp. Trawnik dużo szybciej i sprawniej się kosi, jeśli ma na granicy z roślinami obrzeże (na równym poziomie z trawą), na które może wjechać kółko kosiarki, np. rząd kostki kamiennej czy drewnianej.

Rośliny

Najlepiej sprawdzają się rośliny dobrze dobrane do warunków panujących w ogrodzie pod względem rodzaju gleby, wilgotności podłoża, nasłonecznienia. Często te najbardziej pospolite, czasem odbierane wręcz jako chwasty, jeśli znajdują się dobrym towarzystwie, tzn. ładnego domu, nawierzchni, gustownych dodatków, bardzo zyskują.

Dla zaoszczędzenia czasu nie sadźmy też tych, które potrzebują częstego przycinania, formowania, wrażliwych na mróz (czyli wymagających okrywania na zimę) i mało odpornych na choroby lub szkodniki. Unikajmy sadzenia roślin cebulowych wymagających sezonowego wykopywania z gruntu czy uprawy roślin jednorocznych.

Bylinowe rabaty i kwatery z krzewami, żeby zapobiec intensywnemu przerastaniu chwastów, ściółkujmy korą lub, jeśli są to ogrody nowoczesne, można je przysypać żwirem.

Woda

Jeśli chcemy mieć ciurkającą wodę, to najlepsza jest mało pracochłonna rzeźba wodna (np. kula, kamień, kamienna płyta) z przepływem w obiegu zamkniętym. Taka forma wymaga tylko sporadycznego uzupełnienia odparowywanej wody oraz okazjonalnego wyczyszczenia materiału, z którego jest wykonana.

Czytaj także:

Mały ogród przy szeregowcu

Woda w nowoczesnym ogrodzie



Skomentuj:

Ogród dla zapracowanych