Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mały ogród przy szeregowcu

Agnieszka Duc / OGRODOWNIA

Zaaranżowanie niewielkiego ogródka przy zabudowie szeregowej tak, aby spełniał wszystkie potrzeby użytkowników, zapewnił intymność użytkownikom i nie był "przeładowany" jest sztuką.

Mały ogród przy szeregowcu.
Mały ogród przy szeregowcu.
Fot. OGRODOWNIA
Trzeba bowiem rozplanować w nim wiele "atrakcji" dbając jednoczenie o funkcjonalność i estetykę całości. Dobrze jest przy tym zadbać o wizualne związki z wnętrzem domu, bo mały ogród to rodzaj dodatkowego pokoju.

Najlepiej, by był kontynuacją tej ta samej, czytelnej myśli projektowej widocznej w domu.

Sąsiedztwo

W zabudowie szeregowej wyjątkowo uciążliwym problemem jest sąsiedztwo, które zawsze wydaje się być zbyt blisko. Dobrze jest się od niego w miarę możliwości wizualnie odizolować.

Poczucie intymności można uzyskać budując donice lub - jeśli miejsca jest wystarczająco dużo - nasyp. Można na nim posadzić mniejsze rośliny, bo na podwyższeniu będą wydawać się dużo wyższe. Nasyp spowoduje też optyczne powiększenie działki, niemniej wymaga sporo miejsca i bardziej pasuje do stylu naturalistycznego niż nowoczesnego. Można tez zbudować nasyp zakończony murkiem o wysokości wygodnej do siedzenia (ok. 50 cm).

Przesłona z wykorzystaniem donic jest droższym rozwiązaniem, ale zajmując niewielką przestrzeń zapewnia wymaganą wysokość. Poza tym, dobierając odpowiedni materiał i kształt, możemy wykonać je w dowolnym stylu. Dodatkowo, w donice z łatwością można wkomponować wygodne siedzisko, stacjonarny grill, element wodny czy dyskretne oświetlenie.

Osłaniając się od sąsiedztwa trzeba pamiętać o nasłonecznieniu wnętrza domu. Wysokie, szczelne przesłony, dadzą nam wprawdzie intymność w ogrodzie, ale mogą spowodować znaczne zaciemnienie pokoi. Warto więc zastosować żywopłoty i pnącza zrzucające liście na zimę, które dadzą ażurową, przepuszczającą słońce przesłonę jesienią i zimą, a latem, kiedy najwięcej przebywamy na zewnątrz, szczelnie osłonią od otoczenia.

Zobacz ładne zdjęcia małych ogrodówNawierzchnie

Na niewielkiej przestrzeni muszą być dostosowane do założonego sposobu użytkowania.

Jeśli w ogrodzie będą bawić się dzieci i toczyć intensywne życie towarzyskie, warto utwardzić część powierzchni. Urządzenia do zabaw można umieścić w piasku, budując ogromną piaskownicę, lub od razu ułożyć specjalną, tzw. bezpieczną nawierzchnię na place zabaw(gdy dzieci urosną, można ją zdjąć i zastąpić trawnikiem lub urządzić kwiatową rabatę). Na ogrodowe przyjęcia przyda się odpowiednio duży taras. Jeśli ogródek jest wyjątkowo mały, warto zrezygnować z trawnika, zwłaszcza że intensywnie użytkowany często nie wygląda dobrze. W miejscach niedoświetlonych nadaje się jedynie do oglądania, bo zbyt delikatny nie wytrzyma chodzenia po nim. W takich miejscach, dla miłośników trawnika proponujemy trawę wsianą między płyty, kostkę lub deski.

Styl i dodatki

Połączenie ogrodu ze stylem domu i wnętrz zapewni poczucie ładu przestrzennego i da wrażenie przenikania się wnętrz z zewnętrzem. Na niewielkich przestrzeniach dobrze sprawdza się styl nowoczesny. Proste, czytelne podziały porządkują przestrzeń i ułatwiają osiągnięcie ciekawego pomysłu łączącego wszystkie funkcje ogrodu.

Nawiązanie stylu ogrodu do wnętrz jest szczególnie ważne na tarasie. Podłoga zrobiona z podobnych materiałów w salonie i na tarasie sprawi, że obie przestrzenie wydadzą się dużo większe. Wszystkie wybrane do ogrodu dodatki: oświetlenie, element wodny, pergola, donice czy poduchy na fotelach powinny być wykonane z materiałów widocznych we wnętrzach.

Pamiętajmy, że na małej przestrzeni mniej oznacza zwykle lepiej. Ilość gatunków roślin można ograniczyć do kilku lub kilkunastu. To samo dotyczy koloru liści i kwiatów - najbardziej czytelne są kompozycje oparte na jednej gamie kolorystycznej czy wręcz jednym kolorze. Na niewielkiej działce sprawdzają się "sztuczki optyczne" - lustra, tworzenie planów, dobrze dobrane barwy znakomicie służą optycznemu powiększeniu ogrodu.

Warto pamiętać, że dobry projekt to podstawa udanego i funkcjonalnego małego ogrodu.

Masz ładny balkon wśród roślin? Pochwal się nim!Zobacz także:

Oświetlenie ogrodu - inspiracje świetlne

Drzewa i krzewy na balkon

    Więcej o:

Skomentuj:

Mały ogród przy szeregowcu