Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny na słonecznym balkonie

Aldona Zakrzewska

W upalne lato na balkonie o południowej wystawie często panują warunki niczym na Saharze. Mimo to można na nim stworzyć zieloną oazę. Jak tego dokonać?

BALKON - SKRZYNKA Z KWIATAMI , PIELEGNOWANIE ROSLIN NA BALKONIE
Podczas nieobecności domowników lub w bardzo upalne dni warto ustawić butelki z wodą, która będzie się wolno sączyła nawadniając rośliy
Fot. Anna Białek
Balkony usytuowane od południowej strony budynku podczas upalnej pogody silnie się nagrzewają, zwłaszcza jeśli nie ma tam przewiewu. W takich warunkach kwiaty wielu roślin szybko więdną, a nawet powstają na nich żółte plamy wypalone słońcem. Z upałem i suszą można jednak wygrać, pamiętając o kilku zasadach:

1. Na słonecznym balkonie konieczne są parasole, maty i wszelkiego typu osłony, chroniące przed palącymi promieniami słońca nie tylko rośliny, ale i ludzi.

2. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór roślin. Na szczęście wiele gatunków znosi wysokie temperatury i niedobór wody. W bardzo silnie nasłonecznionym miejscu sprawdzą się na przykład trawy ozdobne albo miniskalniak z rozchodników, rojników, macierzanek, eszewerii. Najwygodniej urządzić go w dużym płaskim kamiennym korycie lub misie.

Rośliny na upały:

Byliny: rozchodniki, rojniki, lawenda, rogownica kutnerowata, santolina, smagliczka skalna, trawy ozdobne, zawciąg nadmorski

Krzewy: miniaturowe odmiany jałowca płożącego i rozesłanego, berberysu Thunberga, pięciornika krzewistaego

Rośliny sezonowe: aksamitki, chmiel zwyczajny, kocanki (zwane nieśmiertelnikami), pelargonia rabatowa, portulaka, przypołudniki3. Na słonecznym balkonie lepiej nie wykorzystywać pojemników z plastiku ani metalu, które bardzo silnie się nagrzewają. W efekcie ziemia szybko wysycha. Z tego samego powodu unikajmy ciemnych pojemników. Również małe doniczki słabo chronią korzenie przed przegrzaniem (niewielka ilość podłoża szybciej wysycha).

4. Nawet najbardziej odporne na suszę rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają podlewania, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Osoby bardzo zajęte lub często wyjeżdżające mogą sobie ułatwić to kłopotliwe zadanie, dodając do podłoża superabsorbent lub hydrożel (np. Ekosorb, Tarrasorb, Akrygel, Terracotem) zatrzymujący wilgoć w podłożu. Preparat najlepiej wymieszać z ziemią przed posadzeniem roślin lub - jeśli kwiaty już rosną - wsypać go do kilku otworów zrobionych w ziemi. Podłoże z dużą zawartością torfu warto też wymieszać z ziemią kompostową lub ogrodową. Wtedy łatwiej będzie utrzymać jego stałą wilgotność.

5. Na słonecznym balkonie warto zamontować automatyczny system nawadniania kroplowego. Możemy kupić urządzenia podłączane do kranu lub czerpiące wodę z pojemnika. Uruchamiamy je ręcznie, odkręcając kran lub włączając programator, na którym wcześniej ustawiamy czas i częstotliwość podlewania.

Zobacz także:

Jak ratować podsuszone kwiaty na balkonie

Drzewa i krzewy na balkon

Pachnące rośliny na taras i balkon

Skomentuj:

Rośliny na słonecznym balkonie