Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Woda w ogrodzie w wersji mini

Aldona Zakrzewska

Szmer wody umila wypoczynek wśród kwiatów, nadaje ogrodowi niepowtarzalny urok. Można się nim delektować również na niedużych działkach; woda potrafi pluskać nawet w małej misie.

To minioczko jest głównym punktem regularnej ogrodowej kompozycji. Mimo, że skromne przyciąga wzrok
To minioczko jest głównym punktem regularnej ogrodowej kompozycji. Mimo, że skromne przyciąga wzrok
Fot. Katarzyna Bellingham
W każdym, nawet najmniejszym ogrodzie znajdzie się miejsce na lśniącą wodę; minioczko, źródełko tryskające ze ściany lub z głazu, fontannę bulgoczącą w beczce czy dzbanku. Wodne detale dodają wdzięku ogrodowej kompozycji i są prawdziwym dobrodziejstwem dla roślin; nawilżają oraz schładzają powietrze, pomagają przetrwać upalne lato. W pobliżu oczka wodnego czy kaskadki lepiej się odpoczywa, łatwiej oddycha i cieszy zielenią. Jeśli dobierzemy je starannie do stylu ogrodu i zapewnimy piękną roślinną oprawę, będą zdobić ogrodowe wnętrze niczym drogocenna biżuteria. Większość ogrodowych źródeł i fontann działa w podobny sposób; woda jest zasysana ze zbiornika (np. z misy czy z miniaturowego oczka) przez elektryczną pompkę fontannową. A potem tłoczona ukrytą giętką rurką do miejsca wypływu. Stamtąd wpada z powrotem do zbiornika i cykl się powtarza. Woda krąży więc w zamkniętym obiegu.Romantyczny plusk

W romantycznym ogrodzie słychać plusk wody. Źródełka tryskające ze stylowych rzeźb, fontanny bulgoczące w drewnianych beczkach i lśniące w promieniach słońca sadzawki potęgują tajemniczy nastrój. Ogrodnikowi z duszą romantyka z pewnością przypadnie do gustu stylowa kaskada z glinianych amfor, z wodą przelewającą się z dzbana do dzbana. Albo też mały wodotrysk urządzony w donicy lub innym naczyniu z ceramiki w najwyższym gatunku, odpornej nawet na tęgie mrozy, a przy tym ładnie się starzejącej. W takich rozwiązaniach naczynie jest zwykle głównym elementem dekoracyjnym; jego kształt, wielkość, kolor i zdobienia decydują o stylu fontanny. Pompa zastosowana w podobnych konstrukcjach nie może być zbyt dużej mocy; woda powinna delikatnie wypływać z naczynia, zraszając jedynie posadzone w pobliżu rośliny, a nie całą rabatę.

Dobra rada. Zadbajmy o stylowe otoczenie wodotrysku; obsadźmy go krzewami róż (pnących lub rabatowych), dzikim winem, hortensjami czy piwoniami. W pobliżu fontanny z rzeźbą dobrze jest też zaplanować bylinowe rabaty w angielskim stylu i postawić żeliwną ławeczkę.

Każdy romantyczny ogrodnik z pewnością może mieć w ogrodzie choćby maleńką sadzawkę, połyskującą w dekoracyjnej ceramicznej misie, blaszanej balii, dębowej beczce czy innym większym szczelnym naczyniu. W sklepach ogrodniczych oferowane są gotowe oczka wodne z laminatu, w różnych kształtach i rozmiarach. Są lekkie, trwałe i łatwe w montażu. Wystarczy wkopać je w ziemię, a potem starannie zamaskować brzegi. W dostatecznie dużym oczku (o średnicy co najmniej 60 cm i głębokości 30 cm) można uprawiać miniaturowe lilie wodne i zainstalować małą fontannę z rzeźbą, na przykład w kształcie kwiatu, nimfy czy zwierzęcia.Zobacz także:

Woda w ogrodzie - modny minimalizm

Woda w ogrodzie - orientalny umiar

    Więcej o:

Skomentuj:

Woda w ogrodzie w wersji mini