Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projektowanie małego ogrodu. Jak go powiększyć optycznie?

Patrycja Wodnicka, architekt krajobrazu , opracowanie Beata J. Gawryszewska

Mały ogród można urozmaicić dzieląc go na zakątki

Small garden with Buxus hedges
Mały ogródek ujęty w karby geometrii. Przestrzeń podzielono tu na kilka mniejszych 'pomieszczeń' za pomocą ażurowego płotu i niskich strzyżonych żywopłotów z bukszpanu. Taki zabieg optycznie powiększył przestrzeń
Fot. Medium.GAP
Urządzanie ogrodu zwykle zaczynamy od ogrodzenia. Niewiele myśląc, stawiamy wysoki płot lub sadzimy gęsty jednogatunkowy żywopłot. Tymczasem mała powierzchnia ogrodu szczelnie i wysoko ogrodzona może stwarzać poczucie klaustrofobii. W takim wnętrzu będziemy się czuli jak zamknięci w pudełku. Zamiast szczelnie grodzić się z każdej strony, lepiej postarać się o stworzenie wrażenia prywatności. Przed wzrokiem sąsiadów może nas osłonić jedno duże drzewo, od ulicy - tylko kawałek strzyżonego żywopłotu, a reszta ogrodzenia niech będzie ażurowa, obrośnięta pnączami. Jeśli ogród otacza murek, potraktujmy go jako pole ekspresji twórczej - ozdóbmy płaskorzeźbą i strukturalnym tynkiem, mozaiką lub obrazem. Na małej działce lepiej unikać ścieżek biegnących wzdłuż ogrodzenia po linii prostej. Dużo efektowniej wyglądają dróżki poprowadzone linią falistą, po łuku lub po okręgu. Powiększają, a także urozmaicają monotonną przestrzeń prostokątnego ogrodu. Różnice poziomów płaszczyzn również oszukują nasze oczy, które postrzegają każdy poziom jako osobną przestrzeń, a tym samym cały ogród jako sumę poszczególnych jego fragmentów. Nawet jeden stopień wiodący z głównego wnętrza ogrodowego w dół, do kącika wypoczynkowego, uczyni ten ostatni o wiele zaciszniejszym i przytulniejszym. Jeżeli jednak usytuujemy miejsca do siedzenia na wyższym poziomie, będą sprawiały wrażenie bardziej wyeksponowanych i "na widoku".

Rada projektanta

Patrycja Wodnicka, www.projektogrodu.pl: Dobry efekt daje zaprojektowanie przestrzeni tak, aby stwarzała wrażenie bogactwa, odkrywała przed odwiedzającymi niezliczone zakątki i zakamarki. Warto podzielić ogród na kilka wnętrz przechodzących jedne w drugie. W celu podzielenia przestrzeni wystarczy przesłonić kolejne wnętrze rośliną lub nawet zaznaczyć tylko symboliczną linię podziału, np. w nawierzchni. Pocięcie terenu na wiele mniejszych elementów o różnym sposobie zagospodarowania - mogą to być rabaty z roślinami, taras z drewna, ścieżka z kamienia i niewielki zbiornik wodny - sprawia, że ogród wydaje się większy.





    Więcej o:

Skomentuj:

Projektowanie małego ogrodu. Jak go powiększyć optycznie?