Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nie ma ogrodu bez roślin

Red.

Small country garden with circular island beds and wooden seat
Pięknie zakomponowany ogródek w dość swobodnym stylu. Zestaw roślin jest starannie przemyślany. Kolorowe byliny zapraszają do spaceru i podziwiania kwiatów
Fot. MEDIUM / GAP
Rozmiary wybieranych drzew i krzewów są bardzo istotne. W małych ogrodach unikajmy nadmiaru roślin dużych, które szybko rozpanoszą się w ogrodzie, zabierając przestrzeń i słońce. Wybierajmy raczej krzewy rosnące w górę niż rozrastające się szeroko na boki. Godne polecenia są pnącza, które zajmują mało miejsca, a przy okazji potrafią zakrywać brzydkie elementy i niechciane widoki.

W małym ogródku poważnym problemem bywają narożniki, ponieważ spojrzenie mimowolnie kieruje się do nich i tam się zatrzymuje. Jeśli miejsce styku dwóch ścian lub płotów zostanie przesłonięte przez gąszcz gałęzi swobodnie rosnącego krzewu, oko będzie się prześlizgiwać po nim bez przeszkód, potęgując wrażenie swobody. Wysoki stożkowaty kształt wywoła efekt zgoła odwrotny, skupiając uwagę na kącie, w którym się znajduje.

Także duże rozłożyste liście absorbują uwagę, jeśli znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie płotu lub ściany i będą ją optycznie przybliżać do patrzącego. Lepiej więc w takich miejscach sadzić rośliny o drobnych i delikatnych listkach.

Nasadzenia zaplanujmy tak, aby atrakcyjnie wyglądające rośliny pojawiały się w różnych miejscach o różnym czasie. Warto wziąć tutaj pod uwagę wszystkie atrybuty roślin - efektowne kwiaty, kolorowe jesienne owoce, ładnie przebarwiające się liście, wzorzystą korę. Taki zabieg nawet największego leniucha wyciągnie z domu na przechadzkę po ogródku pięknym o każdej porze roku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nie ma ogrodu bez roślin