Przy projektowaniu małego ogrodu bardzo ważne są detale - nawet te najdrobniejsze - bowiem każdy, nawet nieistotny z pozoru szczegół będzie doskonale widoczny. Komponując widok, zwróćmy uwagę na kolory. Z przodu należy umieścić elementy o jasnych i wyrazistych barwach, a z tyłu ciemniejsze. Taki zabieg wydłuży perspektywę. Ciemne, mocno zacienione ogrody wyglądają na mniejsze, niż są w rzeczywistości. Używajmy zatem jak najwięcej jasnych płaszczyzn i jeśli tylko ekspozycja słoneczna pozwala, posadźmy rośliny o jasno wybarwionych lub nakrapianych liściach. Nie należy też przesadzać z ilością kolorów i faktur (np. w nawierzchniach). Stonowana kompozycja, złożona z dwóch lub najwyżej trzech elementów będzie wyglądała przestrzenniej. Zbyt wiele różnych materiałów będzie sprawiało wrażenie nieporządku i chaosu. Im mniejszy ogródek, tym ostrożniej powinniśmy podchodzić do wszelkich bardzo wyrazistych dekoracji, ponieważ od razu rzucają się w oczy. Na ogół wystarczy poprzestać na jednym tego rodzaju obiekcie. I tak będzie przyciągał wszystkie spojrzenia! Jedna duża kolorowa donica z kwiatami da efekt lepszy niż wiele małych doniczek porozstawianych w różnych miejscach.
Doskonałą ozdobą małego ogrodu jest lustro. Nie tylko powiększa optycznie przestrzeń, ale też ją rozświetla, odbijając światło słoneczne. Warto kupić solidne, mrozoodporne lustro albo użyć kawałka wypolerowanej, nierdzewnej blachy.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>