Modne donice na taras i balkon

Donice na balkon i taras. Rytmiczna kompozycja z trzech identycznych donic z lekkiego i trwałego technorattanu. Zamieszkały w nich trzy bliźniacze oleandry.

Donice na balkon i taras. Rytmiczna kompozycja z trzech identycznych donic z lekkiego i trwałego technorattanu. Zamieszkały w nich trzy bliźniacze oleandry. (Fot. www.balkonovo.pl)

Balkonowe donice w rozmiarze XXL to hit ostatnich lat. Zobaczcie sami
Od kilku już sezonów na naszych tarasach i balkonach królują ogromne, często wysokie donice, przeważnie o prostej formie i stonowanych barwach. Odpowiednio dobrane i ukwiecone stają się nie mniejszą ozdobą salonu pod chmurką niż ładny mebel czy rzeźba. Coraz częściej to do nich dobieramy rośliny, a nie na odwrót.

Donice w rytmie

Duże donice - dzięki swym gabarytom - coraz częściej, oprócz funkcji lokum dla roślin, odgrywają też role przypisywane dotąd meblom: dzielą przestrzeń, przesłaniają mniej atrakcyjne kąciki i widoki. Aby uzyskać taki efekt, najlepiej zestawiać je w grupy. Szczególnie modne są kompozycje z kilku identycznie ukwieconych donic, ustawionych obok siebie w rytmicznym szyku. Tworzą wówczas mocny akcent zwielokrotniony ilością powtórzeń tych samych barw kwiatów i kształtów liści.

O tym, czy donice będą harmonizowały z wystrojem balkonu, decyduje przede wszystkim ich forma, barwa i materiał, z którego są wykonane. Metalowe (aluminiowe, z cynkowanej blachy) oraz plastikowe (np. z włókna szklanego, technorattanu) najlepiej wyglądają na nowoczesnych balkonach, a bambusowe,

rattanowe czy drewniane pasują do wystroju rustykalnego, romantycznego lub orientalnego. Na balkonie raczej nie sprawdzają się pojemniki z betonu i kamienia, ze względu na ich duży ciężar.

Lekkość w cenie

Decydując się na duże donice, starannie wybierzmy dla nich miejsce. Są bowiem ciężkie i ich późniejsze przenoszenie może się okazać kłopotliwe. Ułatwimy sobie to zadanie, wybierając donice ze specjalnym wkładem do sadzenia roślin (ograniczającym ilość ziemi, a co za tym idzie - ciężar). Można też traktować donicę tylko jako osłonkę.

Wybierając pojemnik, trzeba też zwrócić uwagę, czy wykonany jest z materiału odpornego na wilgoć, a jeżeli chcemy go pozostawić na zimę na zewnątrz - na mróz. Najlepiej zdecydować się na donice z aluminium lub tworzywa sztucznego, np. z włókna szklanego lub plastiku, udającego rattanową plecionkę. Są lekkie, odporne na kaprysy aury i łatwe w konserwacji - wystarczy je przecierać wilgotną szmatką.

Plastik i aluminium może zdobić balkon również zimą; to istotne zwłaszcza dla właścicieli małych mieszkań, w których brak miejsca na przechowywanie. Na balkonie świetnie spisuje się też mrozoodporna terakota.

Bardziej kłopotliwe są drewniane pojemniki. Te z krajowych gatunków drewna wymagają bowiem corocznej impregnacji (olejem lnianym lub innym przez- naczonym do tego preparatem).

Zobacz aranżacje skrzynek balkonowych>>
Kliknij, by obejrzeć galerięZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykłade-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Projekty balkonów. Balkon - miejscem do pracy
  • Metamorfoza balkonu. Balkon z jukami. Projekty balkonów Projekty balkonów. Metamorfoza balkonu
  • Balkon w stylu orientalnym. Nad balkonem rozciągnięta jest również markiza chroniąca przed słońcem Projekty balkonów. Balkon w stylu orientalnym
Komentarze (3)
Modne donice na taras i balkon
Zaloguj się
  • edziulk_a

    0

    Na tarasie miałam już chyba każdy rodzaj doniczek i plastikowe i drewniane. Jednak najbardziej funkcjonalne dla mnie są betonowe - przede wszystkim są bardziej trwałe przez to, że stygną 72h i są nie do zbicia przez mojego psa lub kociaka. Doniczkę możecie znaleźć przez "ILIkeBeton" . Pozdrawiam :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły