Jak pielęgnować palmy w domu? Warunki uprawy egzotycznych palm w mieszkaniu

Magdalena Narkiewicz

Te efektowne rośliny wniosą do mieszkania nieco egzotyki i sprawią, że popołudniowa sjesta nabierze zupełnie nowego wyrazu.

Phoenix roebelenii ( Zwergdattelpalme ) im roten Übertopf 61032327 SLOWA KLUCZOWE: 000 Grünpflanze Palme Portrait Topf Wohnzimmer Zimmerpflanze ganzjährig Frühling Sommer Herbst Winter hoch innen msgnp10
Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) w naturze i w mieszkaniu dorasta do 2 m. Potrzebuje ciepła przez cały rok.
Fot. MAK MEDIA

Chlubą palm są ich olbrzymie liście. W naturalnym środowisku wielkimi parasolami wznoszą się na kilkanaście metrów pod niebo. Ale u niektórych gatunków nie rozkładają się szeroko, lecz tworzą kilkumetrowe kępy podobne do bambusów. Najstarsze liście zamierają i opadają, a z ich nasad powstaje rodzaj pnia zwany kłodziną.

Które palmy wybrać

W mieszkaniach królują okazy kencji (Howea), karłatki (Chamaerops) i daktylowca właściwego (Phoenix dactylifera). Szybko rosną, anektując coraz więcej miejsca. Pamiętajmy, że nie można przycinać im wierzchołków, bo zaczną zamierać. Mniej ekspansywne, np. palma koralowa (Chamaedorea elegans) lub rapis (Rhapis excelsa), mogą być ozdobą małych pokoi. Natomiast wyjątkowo oryginalne gatunki, które docierają na rynek, np. palma kokosowa (Cocos nucifera), z braku światła i wilgoci w powietrzu w mieszkaniach słabo rosną.

Gdzie można kupić palmę

Młodziutkie palmy uzyskane z nasion są tanie i łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Często dla lepszego efektu sadzi się je w kępach. Duże okazy można wprawdzie znaleźć w hurtowniach roślin doniczkowych (np. tomaszewski.com.pl, mojsklepogrodniczy.pl), zwykle jednak jest kłopot z ich aklimatyzacją. Olbrzymy można też kupić przez internet od prywatnych osób. Ich cena zwykle sięga kilkuset złotych. Natomiast daktylowce właściwe (Phoenix dactylifera) łatwo uzyskamy z pestek daktyli, także suszonych. W wilgotnym torfie kiełkują po kilku tygodniach.

Jaką wybrać doniczkę dla palmy

Palmom wystarczają stosunkowo małe donice. Najbardziej odpowiednie są wąskie i głębokie, bo rośliny te mają pionowo rosnące korzenie. Zaletą pojemników z cienkiego plastiku jest niewielka waga, natomiast ceramicznych - stabilność.
Z zamianą doniczki na większą nie należy się spieszyć. Zwłaszcza gdy palma sporo już urosła, zamiast ją przesadzać, lepiej co roku wiosną dosypywać porcję świeżej ziemi uniwersalnej lub specjalnej do palm. Dzięki temu roślina wolniej będzie powiększać rozmiary i na dłużej starczy dla niej miejsca w mieszkaniu. Olbrzymy łatwiej jest przesuwać, jeśli stoją na podstawce na kółkach.

Domowa pielęgnacja

- Światło. Kariota, kencja, karłatka potrzebują go mało, daktylowiec właściwy - sporo. Zbytnio ocienione liście stają się wiotkie i rzadkie.

- Temperatura. W cieple (min. 18°C) przez cały rok lubią rosnąć kencja, kariota i palma kokosowa. Karłatka i daktylowiec właściwy zimą wolą chłód (ok. 7°C), a latem mogą stać na dworze.

- Podlewanie. W upały palmy trzeba nawadniać często i obficie, gdy jest chłodno - mniej, zwłaszcza zimą.

- Wilgotność powietrza. Gdy jest niska, końce liści zasychają. Najmniej wilgoci w powietrzu potrzebują rapis i karłatka, nieco więcej chamedora i kariota. Inne palmy lubią częste zraszanie.

- Nawożenie. Młode rośliny wiosną dokarmiany nawozem dla palm (lub dla roślin doniczkowych), starsze mniejszą dawką, ale nie należy ich głodzić, bo liście zbledną i przedwcześnie zaschną.

- Przesadzanie. Palmy go nie lubią. Pojemnik zmieniajmy na większy dopiero wtedy, gdy korzeniom brakuje w nim miejsca. Z kęp usuwajmy najsłabsze okazy.

- Kosmetyka. Obcinamy martwe końce liści, zostawiając margines martwej tkanki.

Pierwsze liście młodych palm są pojedyncze i niepowcinane - jak u daktylowca - lub wycięte na wierzchołku niczym rybi ogon - jak u palmy kokosowej.

Dopiero kolejne składają się z wielu listków i przypominają wachlarze lub ptasie pióra.

Skomentuj:

Jak pielęgnować palmy w domu? Warunki uprawy egzotycznych palm w mieszkaniu