Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warzywnik i zielnik we własnym domu

Materiał prasowy

Współcześnie coraz większą uwagę przywiązujemy do zdrowego trybu życia i jakości spożywanych produktów, dlatego samodzielna uprawa warzyw i ziół staje się nie tylko odpowiednią praktyką w tej dziedzinie, ale także źródłem ogromnej satysfakcji z plonów. Dodatkowo, dbanie o rośliny może być sposobem na relaks i odprężenie. Niezależnie od tego, czy mamy ogród, taras czy nawet tylko parapet w kuchni, możemy tworzyć warzywnik i zielnik we własnym domu. Elin Burén z Nelson Garden udziela wskazówek dotyczących zakładania mini-ogródka.

Kiełkowanie nasion
Kiełkowanie nasion
Fot. Nelson Garden

W naszych domowych wnętrzach możemy hodować rośliny przez cały rok. Potrzebujemy do tego doniczek z otworami na dnie, by zapewnić odpływ wody, odpowiedniego podłoża, np. gotowej mieszanki ziemi, oraz nasion ulubionych warzyw i ziół. Jeśli interesuje nas uprawa kiełków, pomocne może być wykorzystanie kiełkownicy.

– Kiedy wybieramy nasiona, warto kierować się własnymi preferencjami smakowymi, aby uprawy pasowały do naszych codziennych wyborów żywieniowych. Jeśli lubimy pizzę, warto posadzić pomidorki koktajlowe, bazylie i oregano. Natomiast, jeśli często spożywamy kurczaka, warto zainteresować się rozmarynem lub sałatą. Kiełki lub baby leaves będą idealne do kanapek – radzi Elin Burén, ekspert ogrodnictwa z Nelson Garden.

Nasiona
Nasiona
Fot. Nelson Garden

Oświetlenie naturalne czy sztuczne?

Kluczowym aspektem jest odpowiednie nasłonecznienie wybranych roślin. Warzywa i zioła zazwyczaj potrzebują co najmniej 6-8 godzin światła słonecznego dziennie. Naturalne światło można uzyskać umieszczając doniczki przy oknie, zwłaszcza o południowej ekspozycji, która zapewnia najdłuższe oświetlenie.

– Jeśli mieszkanie jest ciemne, np. na parterze, albo brakuje miejsca na parapecie przy oknie, warto zainwestować w sztuczne światło. Specjalne ledowe listwy lub gotowe stelaże do oświetlania domowych upraw są doskonałym rozwiązaniem. Odpowiednie oświetlenie roślin ma pozytywny wpływ na ich wzrost – zapewnia Elin Burén, ekspert ogrodnictwa z Nelson Garden.

Jak pielęgnować domowe uprawy?

Do pielęgnacji roślin nie potrzeba wiele. Kluczowe jest regularne podlewanie, jednak ważne jest unikanie nadmiernego nawadniania. Warto również zapoznać się z instrukcją na opakowaniu nasion, gdzie znajdziemy informacje o czasie kiełkowania i wymaganej głębokości sadzenia. Obecnie dostępne są także aplikacje mobilne, które pomagają w świadomej pielęgnacji roślin. Ich używanie ułatwia hodowlę roślin.

Młode liście groszku pachnącego
Młode liście groszku pachnącego
Fot. Nelson Garden

Ułatwienia dla początkujących

Rynek ogrodniczy stale się rozwija, oferując wiele udogodnień, które są nieocenione, zwłaszcza dla osób, które zakładają swoje uprawy po raz pierwszy. Dostępne są gotowe mieszanki ziemi, a także nasiona umieszczone na taśmach, co gwarantuje optymalne sadzenie – ani zbyt gęste, ani zbyt rzadkie.

Donice, kiełkownice, stelaże czy podpory mają obecnie nie tylko funkcję praktyczną, ale także stanowią ozdobę naszych wnętrz. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego mini-warzywnika lub zielnika.

Domowy warzywnik i zielnik to doskonały sposób na urozmaicenie diety dodatkowymi porcjami witamin. Wybór odpowiednich nasion sprawi, że plony trafią prosto na nasze talerze, zapewniając wyjątkowy smak. Sam proces uprawy dostarczy nam także dużo satysfakcji i odświeży wygląd naszych wnętrz.

Nelson Garden jest wiodącą firmą na skandynawskim rynku ogrodniczym, oferującą szeroki wybór nasion, ziemi, cebulek i innych produktów do uprawy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W Polsce produkty Nelson Garden dystrybuuje wyłącznie W.Legutko, uzupełniając swoją ofertę o segment premium.

    Więcej o:

Skomentuj:

Warzywnik i zielnik we własnym domu