Kariota - palma z orzechami
Kariota zdobi wnętrza liśćmi o oryginalnym kształcie. W naturze zwraca uwagę pękami drobnych owoców.
Palma
Liście palm zwykle przypominają wachlarze lub olbrzymie ptasie pióra. Natomiast u południowoazjatyckiego rodzaju kariota (Caryota) są złożone z wielu lekko przewieszających się blaszek o kształcie płetwy ogonowej. Dlatego palmy te po angielsku zwyczajowo nazywane są "fishtail" (rybi ogon). W polskiej literaturze botanicznej znajdziemy je zaś pod nazwą kłapidło. W doniczkach uprawiany jest jeden ich gatunek - kariota łagodna (C. mitis).Chociaż roślina pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, adaptuje się również do życia w mniej wilgotnym klimacie. Jak na palmę jest niewielka - w gruncie osiąga 5 m wysokości (a np. daktylowiec 20 m!) i lubi rosnąć grupami. Stopniowo rośliny tracą stare liście, tworząc smukłą, podobną do pnia kłodzinę. U kilkunastoletnich okazów wyrastają na niej pęki sznurowatych kwiatostanów. Z kwiatów tworzą się zielone owoce, które czerwienieją, a w końcu stają się prawie czarne. Karioty dostępne w sklepach mają zwykle zaledwie 2-3 liście, ale w doniczce znajduje się kilka siewek. Rosną wolniej niż w naturze, co w mieszkaniu nierzadko bywa zaletą.
Na zdjęciu powyżej: Domowa kariota osiąga ok. 1,5 m wysokości, tworzy krótkie, cienkie kłodziny i nie zakwita
Wymagania
Światło. Kariota potrzebuje dużo rozproszonego światła.
Temperatura. 18-22°C odpowiada roślinie przez cały rok, nie powinna jednak spaść poniżej 15°C.Podlewanie. Dbajmy, aby ziemia była stale tylko lekko wilgotna. Zimą pozwólmy, by nieco przesychała na powierzchni. Wilgotność powietrza. Liście należy często zraszać. Zasychające końce to objaw braku wilgoci.
Na zdjęciu powyżej: Liście w naturze są 2-3-metrowej długości, podwójnie pierzasto złożone i bardzo gęste. Rosną skośnie w górę
Pielęgnacja
Nawożenie. Roślinę dokarmiamy od marca do września, najlepiej specjalną odżywką dla palm lub nawozem organicznym na bazie biohumusu.
Przesadzanie i podłoże. Doniczkę zmieniamy na większą dopiero wtedy, gdy korzenie z niej "wychodzą" - w marcu lub kwietniu. Używajmy ziemi do palm (pH 5-6,5). Grupę młodych roślin można delikatnie rozdzielić i rozsadzić, ale jeśli korzenie są długie, staje się to ryzykowne.
Cięcie. Dolne liście z czasem zamierają. Gdy zżółkną, należy je wyciąć u podstawy. Starajmy się nie uszkodzić wierzchołka kłodziny, bo palma przestanie rosnąć.Szkodniki. Kiedy pojawią się miseczniki i wełnowce, pomoże je zwalczyć doglebowy preparat Tarcznik, a przędziorki np. Envidor.
Na zdjęciu powyżej: Niedojrzałe zielone owoce karioty łagodnej, zwanej też orzechową palmą, wyglądają jak orzechy włoskie. Ich nasiona są jadalne, ale miąższ owocni podrażnia skórę i śluzówki
- Więcej o: