Rośliny na południowy parapet

Magda Narkiewicz

Rośliny, które kochają słońce, poznamy po warstwie wosku lub włosków. Czasem nawet nie mają liści.

Pokojowe rośliny są nierzadko blade i zbyt wybujałe. Spoglądając na ich pędy wyginające się ku oknu - a niekiedy wręcz klejące się do szyby - można nabrać przekonania, że pobyt przy południowym oknie poprawi ich kondycję. Prawda jest jednak inna - większość kwiatów doniczkowych w silnym słońcu może się wręcz zmarnować!

Jeśli chcemy zazielenić południowy parapet, powinniśmy wybrać odpowiednie gatunki. Do grupy roślin "żaroodpornych" należą typowe sukulenty: kaktusy, wilczomlecze, aloesy, agawy, ananasy, nolina oraz niektóre tillandsje, skrytokwiaty czy neoregelie. W wiszących pojemnikach możemy umieścić doniczki z rozchodnikami, starcami bądź przypołudnikami. Rośliny te zwykle nie osiągają dużych rozmiarów. Parapet przy południowym oknie z przyjemnością zasiedlą również niektóre gatunki tworzące dużo liści i obficie kwitnące, takie jak bugenwilla, oleander, oliwka oraz kalanchoe. Jeśli chcemy, aby bujnie zakwitły, wystawmy je na lato na balkon bądź do ogrodu.

Co za dużo, to niezdrowo

Choć wymienione rośliny w naturze znoszą okropną spiekotę, zimą w mieszkaniu przystosowują się do niskiego natężenia światła i stają się bardzo wrażliwe na silne słońce. Już w marcu przez świeżo umyte szyby może dotrzeć do nich za dużo promieni słonecznych. W dodatku powietrze za szybą bardzo silnie się nagrzewa (tzw. efekt cieplarniany) - wówczas poparzeniu mogą ulec nawet kaktusy! W uszkodzonych miejscach tworzy się warstwa korka, która już na stałe szpeci roślinę. Dlatego wiosną i wczesnym latem warto przenieść doniczki na dwa tygodnie na wschodni lub zachodni parapet lub odsunąć je od szyby, a w południe wietrzyć pokój.

Zamiast ochronnego kremu

Jeśli chcemy na południowym parapecie postawić rośliny wrażliwe na słońce, powinniśmy stworzyć bariery zatrzymujące część promieni. Taki filtr przyniesie korzyść także domownikom, ponieważ w czasie upałów zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się całego mieszkania. Pamiętajmy jednak, by usuwać go, gdy jest pochmurno.

Skomentuj:

Rośliny na południowy parapet