Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Listopad w ogrodzie - w jesiennych szarościach

Tekst Małgorzata Szymczykiewicz, rysunki Jerzy Kozień

Liście opadły już zupełnie, odsłaniając gałęzie drzew i krzewów, powietrze jest wilgotne i zimne, ale gdy zdarzy się bezdeszczowy dzień, warto ubrać się ciepło i popracować w ogrodzie. Wyjdzie to na dobre zarówno nam, jak i roślinom

Chore liście trzeba dokładnie wygrabić i spalić
Chore liście trzeba dokładnie wygrabić i spalić
Rys. Jerzy Kozień


Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Wokół krzewów wrażliwych na mróz, np. róż, budlei, hortensji i powojników, usypujemy kopczyki ziemi, aby chroniła ona dolne części pędów i korzenie. Nawet jeżeli znajdujące się powyżej kopczyka gałęzie przemarzną, wiosną rośliny odbiją ze śpiących pąków przysypanych kopczykiem. Służy to zwłaszcza różom, ponieważ tuż pod powierzchnią ziemi znajduje się miejsce okulizacji szlachetnej odmiany, które jest szczególnie wrażliwe na przemarzanie.

Ciepłolubne gatunki zimozielone, np. różaneczniki, laurowiśnie, pierisy, osłaniamy w całości. Możemy okręcić je zieloną matą szkółkarską, agrowłókniną, słomą lub grubym papierem albo zbudować wokół nich namiocik w formie wigwamu z folii bąbelkowej (nie może on być całkowicie szczelny). Wymienione rośliny lepiej zimują, gdy zabezpieczenie nie dotyka liści, ale jest podtrzymywane przez wszelkiego rodzaju podpórki z listewek lub drutu.

Pod delikatnymi, płytko się korzeniącymi roślinami - np. magnoliami, pierisami i różanecznikami - ściółkujemy ziemię. Warstwa kory, drewnianych obrzynków z rozdrabniacza gałęzi, liści albo gałązek drzew i krzewów iglastych ochroni korzenie przed przemarznięciem podczas bezśnieżnej pogody.

Iglaki

Zanim zacznie padać śnieg, zabezpieczamy iglaki kolumnowe przed wyłamywaniem się gałęzi pod jego ciężarem. Można obwiązać je spiralnie zwykłym plastikowym sznurkiem albo owinąć plastikową siatką.

Drzewa i krzewy owocowe

Gdy opadną liście, wycinamy i palimy pędy, na których znajdują się oprzędy szkodników. Zbieramy też i zakopujemy głęboko w ziemi zgniłe i porażone owoce, aby nie stały się źródłem chorób grzybowych w przyszłym sezonie. Wrażliwe na mróz odmiany winorośli i jeżyny bezkolcowej zdejmujemy z podpór, układamy na ziemi i okrywamy słomianymi matami. Możemy osłonić je również bezpośrednio na podporach, ale nie zawsze jest to stuprocentowo skuteczne.

Byliny

Świeżo posadzone we wrześniu i w październiku rośliny cebulowe, młodą rozsadę różnych bylin oraz ciepłolubne gatunki zimozielone, np. odmiany wrzosów i wrzośców, po pierwszych przymrozkach okrywamy gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub korą, aby ochronić je przed przemarznięciem.

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

Okrywamy suchymi liśćmi lub gałązkami iglaków rozety gatunków dwuletnich, np. naparstnic, goździków brodatych, malw, bratków. Ochroni je to przed wysuszeniem przez słońce i mroźne wiatry. Zebrane wcześniej nasiona kwiatów stopniowo dosuszamy w mieszkaniu i czyścimy z resztek owocostanów. Odsiewamy z nich śmieci, używając kilku sitek o otworach różnej wielkości. Czyste nasiona pakujemy do papierowych torebek i przechowujemy w suchym miejscu w temperaturze 5-10 st. C.

Trawnik

Kosimy trawę, dopóki rośnie. Na zimę powinna być niewysoka, wtedy lepiej przetrwa pod śniegiem i szybciej zacznie rosnąć na wiosnę.

Jeżeli przed zimą na murawie pojawią się kretowiska, musimy usunąć je jak najszybciej, aby przysypana ziemią trawa się nie zadusiła. W otwory warto włożyć jakieś środki odstraszające, żeby wypłoszyć intruza z działki. W przeciwnym razie kret będzie niszczył trawnik w czasie każdej odwilży.



Oczko wodne

Powierzchnia jeziorka może pokryć się warstwą lodu już przy pierwszych przymrozkach, a jeśli jest ono bardzo płytkie, to w czasie mrozów szybko zamarznie do dna. Z takiego zbiornika ryby trzeba na zimę zabrać do akwarium ustawionego w chłodnym miejscu (np. w piwnicy).

Na powierzchni większych zbiorników kładziemy styropianowy krążek z pokrywą - tzw. sztuczny przerębel. Gdy wodę skuje lód, urządzenie umożliwi dopływ powietrza do wody. W razie dużych mrozów trzeba jednak codziennie kruszyć cienką warstewkę lodu, która może tworzyć się pod pokrywą.

Kwiaty tarasowe i balkonowe

Wieloletnie kwiaty balkonowe przechowywane w chłodnych pomieszczeniach podlewamy rzadko i regularnie oczyszczamy z żółknących liści i przekwitających kwiatów. Przy okazji sprawdzamy, czy nie pojawiły się na nich mszyce lub przędziorki. W razie potrzeby opryskujemy rośliny Decisem, Karate lub Polysectem. Na oleandrach, mirtach i cytrusach często w zimie pojawiają się tarczniki. Gdy tylko je zauważymy, umieszczamy w ziemi pałeczki owadobójcze Tarcznik lub Provado Combi Pini podlewamy rośliny nieco częściej, aby uwalniająca się z preparatu substancja została szybciej pobrana przez korzenie.

Krzewy i byliny rosnące w pojemnikach na balkonie podlewamy regularnie, dopóki ziemia nie zamarznie. W razie dużych mrozów zestawiamy je razem i okręcamy grubą warstwą materiału izolacyjnego, np. folią pęcherzykową lub kilkoma warstwami agrowłókniny. Pojedyncze donice można wstawić do estetycznych, dużych wiklinowych koszy wypełnionych zmiętymi gazetami bądź torebkami foliowymi albo umieścić w jutowych workach również wypełnionych materiałem izolacyjnym.

Warzywa

Kończymy zbiory warzyw. Najpóźniej wycinamy główki kapusty, wyrywamy pory i wykopujemy pietruszkę. Warzywa te, dopóki rosną, bez uszczerbku znoszą nocne spadki temperatury do kilku stopni poniżej zera. Pory i część pietruszki możemy zostawić na grządkach, aby potem zbierać je stopniowo w okresach odwilży.

Zanim ziemia zamarznie, na dobrze przekopanych grządkach można posiać marchew, pietruszkę i koper na wczesny zbiór wiosenny. Wysiane teraz rośliny szybko wzejdą wiosną.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Listopad w ogrodzie - w jesiennych szarościach