Wiosenne krokusy

Alicja Gawryś

Te malutkie rośliny podbiły nasze serca wczesnym kwitnieniem i wyrazistymi barwami. Właśnie nadszedł ich czas.

KROKUS WIOSENNY 'PICKWICK' zakwita pod koniec marca.
KROKUS WIOSENNY 'PICKWICK' zakwita pod koniec marca.
Fot. Shutterstock
Krokus Tommasiniego (Crocus tommasinianus) i wąskolistny (C. angustifolius) rozchylają płatki już w lutym, jeśli jest dość ciepło. Ale największy ich "wysyp" następuje w marcu i na początku kwietnia, kiedy rozwijają się odmiany krokusa wiosennego (C. vernus) i złocistego (C. chrysanthus). Kolekcjonerzy cenią sobie rzadsze gatunki, jak krokus dwukwiatowy (C. biflorus) czy neapolitański (C. neapolitanus).

Krokus okazały (C. speciosus) i kilka innych kwitną dopiero we wrześniu lub w październiku.Czy wiesz, że... Krokusy, zwane też szafranami, należą do rodziny kosaćcowatych. Jedynym gatunkiem, który rośnie dziko w Polsce, jest szafran spiski (Crocus scepusiensis)/ Występuje w Tatrach, Gorcach i Beskidach. Jest pod ochroną."Sercem" rośliny jest spłaszczona wieloletnia bulwa o średnicy kilku centymetrów. To z niej najpierw wychylają się kwiaty (zależnie od gatunku o długości 5-15 cm) - fioletowe, żółte, pomarańczowe i białe. Uroku dodają krokusom złociste pręciki i słupki. Ze starszych bulw, otoczonych bulwami potomnymi, wyrastają spore kępy kwiatów. Zaraz potem rozwijają się trawiaste liście. Pozostają one jeszcze przez jakiś czas po zaschnięciu płatków. To dzięki nim w bulwie gromadzą się substancje zapasowe. Krokusy mogą zdobić rabaty, ogródki skalne, a także trawnik (wtedy pierwsze wiosenne koszenie trawy opóźniamy o miesiąc).

Po kilku latach bulwy krokusów wykopujemy (w maju lub w czerwcu). Latem przechowujemy je w przewiewnym, chłodnym miejscu. We wrześniu lub w październiku sadzimy rośliny ponownie w gruncie na głębokości 6-8 cm w odstępach 10-15 cm.Czy wiesz, że... W pochmurne dni krokusy mają zawsze stulone płatki. Niskie temperatury powietrza sprawiają, że ich kwiaty dłużej się utrzymują.

CZEGO IM TRZEBA

- słonecznego lub lekko tylko ocienionego stanowiska

- próchnicznej i przepuszczalnej gleby

- dostatecznej wilgotności w glebie przez cały sezon wegetacyjny

- 2-3-krotnego nawożenia w okresie kwitnienia

- podlewania w czasie nawożenia

- okresu spoczynku latem

- wykopania rozrośniętych kęp raz na kilka lat (w maju)

- przeglądu bulw w okresie przechowywania

- przestrzegania czasu sadzenia (wrzesień/październik)

- zabezpieczenia przed mrozem miejsca sadzenia cebul (np. gałązkami roślin iglastych)

Skomentuj:

Wiosenne krokusy