Kruszyna pospolita (Frangula alnus) 'Aspleniifolia'

Red.

Kruszyna pospolita to krzew, który naturalnie porasta wilgotne lasy na terenie całego kraju.

1 z 1
Fot. Ewa Łuczak

Sam gatunek nie wyróżnia się niczym specjalnym, w przeciwieństwie do odmian, które występują w ciekawych formach, są zwykle bardziej zwarte i często mają zredukowane, ozdobne blaszki liściowe.

Wygląd

'Asplenifolia' to oryginalna odmiana o bardzo wąskich liściach, uzyskana na pograniczu polsko-niemieckim w Mużakowie w XIX wieku. Jest to krzew o wzniesionych pędach, jajowatym, ażurowym pokroju, dorasta do 3 m wysokości. Wąskie, nitkowate, ciemnozielone liście dorastają do 4-8 cm długości przy zaledwie 3-7 mm szerokości. Blaszki liściowe są lekko pofalowane. Jesienią atrakcyjnie przebarwiają się na żółto.

Kwiaty

Niewielkie, żółtawe kwiaty o płatkach korony mniejszych od działek kielicha są ledwo zauważalne, a symptomem kwitnienia najczęściej jest gwarne pobzykiwanie licznych owadów zapylających kwiaty. Niezbyt liczne, kuliste owoce mają około 0,5 cm średnicy, początkowo są zielone, później czerwone, a na początku jesieni fioletowo-czarne. Ładnie wyglądają rozproszone wśród ażurowych gałązek, są chętnie zjadane przez ptaki, ale dla człowieka pozostają trujące.

Uprawa

Kruszyna pospolita 'Asplenifolia' jest rośliną łatwą w utrzymaniu, mało wymagającą w stosunku do gleby, jej zasobności w składniki pokarmowe i wodę. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, toleruje suszę. Jest w pełni odporna na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Nie wymaga cięcia, okrywania, ani nawożenia.

Zastosowanie

Doskonale nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, w parkach oraz zieleni osiedlowej pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk. Pięknie prezentuje się zarówno na rabatach wśród innych krzewów lub bylin, oraz na tle wypielęgnowanych trawników. Jest to krzew bardzo efektowny, zwracający uwagę swoją lekkością i delikatnością, a przy tym nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie.

www.katalogiroslin.pl

 e-katalogroslin.pl

Skomentuj:

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) 'Aspleniifolia'