Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lato na wrzosowisku

Tekst Marek Majewski Zdjęcia Michał Mutor

Kwitnące wrzosy kojarzą się nam z końcem wakacji. Wokół jeszcze ciepło i słonecznie, choć czuć już pierwsze tchnienie jesieni... Podpowiadamy, jak zaprojektować ogrodowe wrzosowisko, by było atrakcyjne także w pełni sezonu.

Wrzosowisko może być ozdobą ogrodu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Trzeba tylko umiejętnie dobrać rośliny. Wiosną dodadzą mu kolorów kwitnące różaneczniki, azalie i wczesne wrzośce, a latem tzw. wrzośce letnie. Tak przywykło się nazywać grupę roślin wrzosowatych kwitnących w pełni sezonu, choć nie wszystkie należą do rodzaju wrzosiec (Erica). Do towarzystwa warto im dobrać trawy ozdobne, żarnowce, kolumnowe jałowce, karłowe sosny i brzozy o wyraźnie białej korze, np. brzozę pożyteczną (Betula utillis) 'Doorenbos'.

Dwaj faworyci

Wrzosiec bagienny (Erica tetralix) to jedyny reprezentant wrzośców, który rośnie dziko w Polsce. Na naturalnych stanowiskach (torfowiska wysokie na Pomorzu i w środkowej części kraju) jest pod całkowitą ochroną, ale na szczęście rozmnaża się go w szkółkach. Ta krzewinka o cienkich, igiełkowatych liściach i dzbaneczkowatych kwiatach kwitnie od czerwca do września. Ma kilkadziesiąt odmian różniących się barwą kwiatów - od bieli ('Alba') po różne odcienie różu ('Con Underwood', 'Pink Star'). Jest w pełni odporna na mróz.

Do ogrodów polecany jest też wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans). Pochodzi z regionów o łagodniejszym niż polski klimacie, więc zimą może u nas przemarzać. Krzewinki trzeba dobrze okryć iglastymi gałązkami lub podwójnie złożoną tkaniną cieniującą. W połowie listopada rozciągamy ją nad roślinami i mocujemy do gruntu specjalnymi szpilkami. Zabezpieczenie usuwamy dopiero na początku marca. Wrzosiec rozpierzchły kwitnie bardzo obficie od lipca do września. 'Alba' ma kwiaty białe, 'Holden Pink' - jasnoróżowe, 'Mrs. D.F. Maxwell' - ciemnoróżowe.

Wrażliwcy

Bardzo popularny w zachodniej Europie jest wrzosiec popielaty (Erica cinerea), zwany też omszonym. W Polsce może, niestety, przemarzać. Uczciwie ostrzegam, że nawet zabezpieczone przed mrozem krzewinki mogą ucierpieć, zwłaszcza we wschodniej Polsce i w czasie bezśnieżnych zim. Dzbaneczkowate kwiaty wrzośca popielatego są wyjątkowo duże (około 6 mm długości). Zdobią roślinę od czerwca do września. 'Alfred Bowerman' ma kwiaty ciemnoróżowe, 'C.D. Eason' - ciemnoczerwone, a różowa 'Fiddler's Gold' może się poszczycić złocistymi listkami, które zimą czerwienieją. Równie wrażliwy na mróz jak wrzosiec popielaty jest gatunek Erica mackaiana. Jego odmiana 'Dr Ronald Gray' to wyjątkowej urody niska roślinka (do 10 cm) o śnieżnobiałych kwiatach i bardzo zwartym pokroju. Mało znanym letnim gatunkiem jest wrzosiec Watsona (Erica watsonii), który powstał ze skrzyżowania wrzośca bagiennego z Erica ciliaris. Kwitnie od lipca do września. Koniecznie wymaga okrycia na zimę. Odmiana 'Dawn' jest ciemnoróżowa, 'Mary' - jaśniejsza.

Oryginalne dopełnienie

W czerwcu i lipcu wrzosowisko ozdobi brukentalia ostrolistna (Bruckenthalia spiculifolia), zwana też wrzoścem bałkańskim. Należy ją sadzić w miejscach zacisznych i starannie okrywać na zimę. Gatunek tworzy jasnoróżowe kwiaty, ale odmiany mają też inne barwy, np. 'Balkan Rose' jest ciemnoróżowa.

Od wczesnego lata do późnej jesieni kwitnie dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica). Jest wrażliwa na duże mrozy, więc na zimę musi być okryta. Dorasta do 40 cm wysokości, ma zimozielone liście i liczne kwiaty. Co ciekawe, po przekwitnięciu nie zasychają, lecz opadają, dzięki czemu roślina zawsze wygląda świeżo. Kwiaty są duże (około 12 mm), zebrane w wyprostowane grona. Stworzono kilkadziesiąt odmian tego gatunku: od białych (np. 'Alba') poprzez różowe do ciemnopurpurowych (np. 'Atropurpurea').

    Więcej o:

Skomentuj:

Lato na wrzosowisku