Doniczki na balkon - trwałe przez cały rok

Alicja Gawryś

Jeśli na balkonie lub tarasie chcemy uprawiać rośliny wieloletnie, powinniśmy je posadzić w pojemnikach trwałych, to znaczy takich, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych - mróz, wiatr i słońce.

Heidepflanzen, Helleborus, Alpenveilchen und Buchskugeln - auf Winterterrasse SLOWA KLUCZOWE: Buchs Buxus Erica Erika Heide Heidekraut Konifere Nadelbaeume Nadelbaum Patio Perennial Schnee T^pfe Winter Christrose Cyclamen coum Helleborus Schneerose Stauden T^pfe eingetopft
Nie skruszy ich mróz
Fot. Flora Press/Visions Flora Press/Visions
Doniczki dla iglaków, bylin czy miniaturowych krzewów nie mogą rozsypać się po jednym sezonie. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na materiały, z jakich je wykonano. Jeśli lubimy ceramikę, to wybierzmy modele odporne na mróz (informacje na ten temat powinny się znajdować na etykiecie), jeżeli wolimy drewno, to kupmy solidne, zaimpregnowane skrzynie. To samo dotyczy pojemników z betonu, plastiku, kamienia, sztucznego rattanu - wszystkie one muszą mieć certyfikaty odporności na zmiany temperatury i wilgotności. Porowate materiały nie nadają się do tego celu, bo łatwo wnika w nie wilgoć, która w czasie mrozu zamienia się w lód i rozsadza donice.

Zwróćmy uwagę na wielkość pojemnika; pamiętajmy, że korzenie, zwłaszcza krzewów, po pewnym czasie się rozrosną. Donica musi być więc trochę "na wyrost" w stosunku do wielkości sadzonych roślin. Na jej dnie koniecznie powinien znajdować się otwór, przez który wypłynie nadmiar wody.

Zanim posadzimy rośliny, warto zadbać o to, by ich korzenie zostały odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Dlatego dno i boki donicy najlepiej wyłożyć warstwą styropianu lub innego materiału izolacyjnego.

Skomentuj:

Doniczki na balkon - trwałe przez cały rok