Przycinanie krzewów owocowych - poradnik

Malina

Malina (Fot. SHUTTERSTOCK)

W lutym i na początku marca przycinamy krzewy owocowe. Za troskę odwdzięczą się latem, wydając obfity plon.
Formowanie roślin sprawia, że kwitną i owocują obficiej. Pędy posadzonych jesienią porzeczek, malin, agrestu i tym podobnych skracamy dość mocno, aby się rozkrzewiły. Z kolei starsze okazy prześwietlamy, by zapewnić lepszy dostęp światła do dojrzewających owoców. Usuwamy też wszystkie suche, chore i cienkie gałęzie, a także te, które leżą na ziemi. Sposób cięcia poszczególnych gatunków różni się nieco, zależy bowiem od charakteru wzrostu i miejsca zawiązywania się pąków kwiatowych. Na rysunkach pędy do wycięcia mają jaśniejszy kolor.

Aronia

W pierwszym roku po posadzeniu pędy skracamy o 1/3 długości. W następnych latach wycinamy pędy słabe, uszkodzone, płożące się po ziemi. Kiedy krzew nadmiernie się zagęści, wycinamy z jego wnętrza kilka pędów najstarszych i część młodych przyrostów. Pozostawiamy 8-10 najsilniejszych jednorocznych, żeby w przyszłości zastąpiły w owocowaniu te starsze i mniej płodne.

Jagoda kamczacka (suchodrzew jadalny)

Przez pierwszych 5-6 lat krzewy nie wymagają cięcia, zagęszczając się w sposób naturalny. W następnych latach wycinamy pędy najstarsze, nadłamane i uschnięte.

Porzeczka czerwona i biała

Oba krzewy owocują na dwu-, trzyletnich pędach. Młode okazy powinny najpierw utworzyć "szkielet" z 4-5 silnych gałęzi. W tym celu skracamy krzewy zaraz po posadzeniu, a w następnych latach przycinamy pędy szkieletowe na wysokości 40-50 cm, by się rozgałęziły. W ten sposób powinna powstać dość rozłożysta i luźna korona o prawie kulistym kształcie. Czteroletnie krzewy są już na tyle rozgałęzione, że pędy znajdujące się wewnątrz mają mało światła i słabiej owocują. Takie rośliny wymagają radykalnego prześwietlenia. W tym celu wycinamy tuż przy ziemi większość starych pędów (poznamy je po ciemnej korze), pozostawiając tylko 8-10 najmłodszych (jedno-, dwu- i trzyletnich).

Zobacz rysunek:

Przycinanie krzewu porzeczki czerwonej i białej

Porzeczka czarna

Owocuje na pędach jednorocznych i dwuletnich, dlatego jej pielęgnacja polega głównie na usuwaniu starych gałęzi. W pierwszym roku po posadzeniu skracamy pędy nad 2.-3. oczkiem; najsłabsze usuwamy. Powinno pozostać 4-5 najmocniejszych, które wyrastają prawie pionowo. W następnych latach uprawy wycinamy pędy 3-letnie i starsze (mają ciemną korę), które wyrastają u podstawy krzewu. Pozostawiamy jednoroczne.

Zobacz rysunek:

Przycinanie krzewu porzeczki czarnej

Borówka wysoka (borówka amerykańska)

Pąki kwiatowe zawiązują się na pędach jednorocznych i dwuletnich. Krzew powinien mieć luźną budowę i składać się z 6-8 głównych pędów - przede wszystkim najmłodszych. Wycinamy cienkie gałęzie, które zagęszczają wnętrze korony. Co roku usuwamy też pędy chore i suche, a także takie, które układają się poziomo tuż nad ziemią.

Zobacz rysunek:

Przycinanie krzewu borówki wysokiej

Agrest

Zawiązuje owoce, podobnie jak porzeczka czerwona, na 2-4-letnich pędach. W pierwszym roku skracamy wszystkie gałęzie nad 3.-4. pąkiem. W następnych dwóch latach wycinamy te, które pokładają się na ziemi, a także cienkie i zbyt krótkie. Pozostawiamy najsilniejsze pędy, skracając je na wysokości 30-35 cm. Gdy krzew zacznie owocować, staramy się formować go w taki sposób, by składał się z 6-8 silnych pędów jedno-, dwu- i trzyletnich. Starsze co roku usuwamy na przedwiośniu. U agrestu zaszczepionego na pniu porzeczki złotej co roku czyścimy pień z odrostów. Koronę formujemy tak samo jak zwykły krzew agrestu. Powinna się składać z 6-8 pędów długości najwyżej 30-40 cm. Prześwietlając ją, wycinamy najstarsze pędy.

Zobacz rysunek:

Przycinanie krzewu agrestu

Malina

W pierwszym roku po posadzeniu skracamy pędy na wysokości około 30 cm. W kolejnych latach nieco inaczej tniemy odmiany należące do dwóch różnych grup. Zwykłe maliny owocują na pędach zeszłorocznych. W ich przypadku wycinamy gałęzie, które już owocowały. Jednoroczne przyrosty pozostawiamy, skracając je do wysokości około 120 cm; najsłabsze z nich usuwamy. Maliny powtarzające owocowanie wydają plon na pędach tegorocznych wczesną jesienią, a w następnym roku (w czerwcu i w lipcu) - w dolnym odcinku tych samych pędów. Po jesiennym zbiorze skracamy o 1/3 pędy, które już owocowały, a po lipcowym zbiorze wycinamy je przy ziemi (można to zrobić w marcu następnego roku).

Zobacz rysunek:

Przycinanie krzewu maliny

Jeżyna

Prowadzi się ją zazwyczaj przy podporach (np. przy rusztowaniach z drutu). W drugim roku uprawy pędy przywiązane do drutów skracamy na wysokości rusztowania. W następnych latach gałęzie, które owocowały, wycinamy przy samej ziemi. Zabieg wykonujemy późną jesienią. Co kilka lat przerzedzamy krzewy, wycinając gałęzie słabe, nadmiernie zagęszczające wnętrze rośliny oraz odrosty, które pojawiły się w dużej odległości od podpory.Zobacz także
  • Porzeczka okazała (Ribes speciosum) to rozłożysty krzew dorastający do 2,5 m. wysokości. Ma częściowo zimozielone liście (w łagodne zimy do wiosny pozostają na gałęziach). Wczesną wiosną obsypuje się czerwonymi kwiatami podobnymi do... fuksji. Porzeczka ta ma niewielkie wymagania, ale w ostre mrozy może przemarzać. Sadźmy ją więc w zacisznych miejscach Porzeczki - ciekawe ozdobne gatunki
  • W drugim roku po posadzeniu wycinamy odrosty, które leżą na ziemi. Na krzewie powinno pozostać 4-5 najsilniejszych pędów. Na rysunku pędy do wycięcia mają jaśniejszy kolor. Przycinanie krzewu porzeczki czerwonej i białej
  • Pierwszej wiosny po posadzeniu skracamy pędy nad 2.-3. oczkiem. Na rysunku pędy do wycięcia mają jaśniejszy kolor. Przycinanie krzewu porzeczki czarnej
Komentarze (1)
Przycinanie krzewów owocowych - poradnik
Zaloguj się
  • Gość: bosman-b1

    Oceniono 7 razy -1

    Czy pigwowiec nie jest krzewem owocowym?
    Według mnie tak,więc dlaczego nie ma jego w tym poradniku? Wiele innych również. Czy chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zamieszczanie sponsorowanych artykółw i nabijanie kasy tym na których zależy moderatorom,czy ma to być z założenia poradnik dla wszystkich zainteresowanych? Pozdrowienia dla oponentów i autorów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE