Mało wymagające rośliny na żywopłot na ubogich glebach

Chciałbym założyć żywopłot, ale niestety, gleba w moim ogrodzie jest dość uboga. Jakie krzewy wybrać, by poradziły sobie w tych warunkach?
Najpopularniejszym materiałem na zywopłoty jest ligustr. Daje się śweitnie ciąć. Można z niego wyprowadzić nawet 3-metrowy żywopłot. Sadzonki rozmieszcamy w ilośći 4-5 na 1 m. Najpopularniejszym materiałem na zywopłoty jest ligustr. Daje się śweitnie ciąć. Można z niego wyprowadzić nawet 3-metrowy żywopłot. Sadzonki rozmieszcamy w ilośći 4-5 na 1 m. Fot. Anna Kulikowska

Co wybrać. Jak pielęgnować żywopłot z iglaków, a jak z roślin liściastych

Spośród wielu gatunków krzewów i drzew, które dobrze nadają się na żywopłoty, stosunkowo niewielka grupa jest w stanie dobrze rosnąć na ubogich glebach. Można do niej zaliczyć zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste. Niektóre z proponowanych tu przeze mnie odmian (jak jałowiec pospolity 'Hibernica', jałowiec skalny 'Skyrocket' oraz sosna pospolita 'Fastigiata') mają kolumnowy pokrój i prawie nie wymagają formowania. Wycinamy z nich tylko uschnięte i zdeformowane pędy. Możemy też regulować ich wysokość poprzez skracanie górnych partii. Natomiast inne drzewa i krzewy, jak ligustr, karagana i morwa, powinny być regularnie strzyżone. Pierwszego cięcia dokonujemy wczesną wiosną, ostatniego na przełomie sierpnia i września. Przycinamy górę i boki żywopłotu.

Żywopłot z jałowca skalnego 'Skyrocket' (Juniperus scopulorum) Żywopłot z jałowca skalnego 'Skyrocket' (Juniperus scopulorum) Fot. Lilianna Sokołowska

Drzewa i krzewy iglaste na żywołot

Jałowiec skalny 'Skyrocket' (Juniperus scopulorum) Wyróżnia się wąskim, zwartym pokrojem i piękną niebieskozieloną barwą igieł. Po 10 latach osiąga 3 m wysokości. W żywopłocie właściwie nie wymaga cięcia. Potrzebuje dużo słońca. Dzięki palowemu korzeniowi może znosić okresy bez deszczu. Jeśli zaatakują go szkodniki (np. licinek) lub choroby grzybowe, wymaga opryskiwania. Krzewy sadzimy w rzędzie co 50 cm.

Jałowiec pospolity ?Hibernica? (Juniperus communis) Fot. Piotr Latocha

Jałowiec pospolity 'Hibernica' (Juniperus communis) Ta kolumnowa odmiana nadaje się na żywopłoty o średniej wielkości (do 2-2,5 m), które tworzą szczelne osłony i prawie nie wymagają formowania. Ich zaletą jest całoroczna żywa zieleń. Trzeba im zapewnić słoneczne stanowisko. Zimą należy strącać z roślin śnieg, by nie deformował gałęzi. Krzewy sadzimy w rzędzie co 60 cm.

Sosna pospolita 'Fastigiata' (Pinus sylvestris) Kolumnowa odmiana sosny pospolitej jest oryginalnym materiałem na nieznacznie cięte żywopłoty lub szpalery. Rośnie wolno, ale docelowo może osiągać kilka metrów wysokości. Wymaga pełnego nasłonecznienia. Tworzy szpalery o niebieskawozielonym odcieniu igieł. Rośliny sadzimy w rzędzie co 70 cm.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) Fot. Lilianna Sokołowska

Drzewa i krzewy liściaste na żywopłot

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) To podstawowy gatunek żywopłotowy, doskonale radzący sobie w gorszych warunkach siedliskowych. Wymaga kilkukrotnego strzyżenia w roku. Jest gęsty i długo utrzymuje ulistnienie jesienią. Można z niego formować szpalery o wysokości nawet do 3 m. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych i nieznacznie ocienionych. Krzewy sadzimy co 20-30 cm, w jednym rzędzie lub w dwóch.

 

Morwa biała (Morus alba) Fot. Shutterstock

 

Morwa biała (Morus alba) Drzewo to dorasta do 15 m wysokości. Jeśli je często przycinamy - ładnie się zagęszcza. Ma oryginalne, bardzo zmienne w kształcie liście, które późno rozwijają się na wiosnę. W czerwcu rodzi smaczne owoce, które spadają na ziemię. Morwa świetnie znosi suszę i dobrze rośnie na lekkich, piaszczystych glebach. Lubi słoneczne, ciepłe stanowiska. Młode drzewa sadzimy w rzędzie co 60-80 cm.

 

Karagana podolska (Caragana frutex)Fot. Piotr Latocha

Karagana podolska (Caragana frutex) Ten mniej znany krzew, będący niższą "wersją" karagany syberyjskiej, osiąga 1,5-2 m wysokości i może być dla niej ciekawą alternatywą na mniejsze strzyżone żywopłoty. Rośnie dość wolno. Ma drobne liście. Najlepiej się czuje w miejscach słonecznych. Kwitnie obficie w maju, na żółto. Krzewy należy sadzić w rzędzie co 50 cm.

Więcej o: