Jak rozmnożyć tuje na żywopłot
Chciałabym sama rozmnożyć tuje na żywopłot. Jak to zrobić? Barbara K.
Jak rozmnażać iglaki
Odpada wysiew nasion, bo wyrosłe z nich rośliny z reguły znacznie różnią się od odmiany. Pozostaje zatem rozmnażanie wegetatywne. Najprostszą metodą jest ukorzenianie sadzonek uzyskanych z młodych gałązek. Sprawdza się ona doskonale w przypadku żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), cyprysika Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) i groszkowego (Ch. pisifera) oraz jałowca zwyczajnego (Juniperus communis). W odpowiednich warunkach niemal wszystkie sadzonki ukorzeniają się w ciągu 3 miesięcy. Gatunki te mają wiele atrakcyjnych odmian żywopłotowych, które właśnie w ten sposób z sukcesem rozmnażają ogrodnicy amatorzy. Jałowiec pośredni (J. pfitzeriana) i płożący (J. horizontalis), cisy (Taxus) oraz świerk biały (Picea glauca) na regenerację potrzebują dwukrotnie więcej czasu i trzeba się liczyć z tym, że część sadzonek może nie przeżyć. Natomiast w przypadku odmian innych gatunków iglaków metoda ta zazwyczaj zupełnie zawodzi. Stosuje się wtedy szczepienie, które jest jednak trudniejsze do wykonania i lepiej pozostawić je fachowcom.
Rozmnażanie iglaków krok pierwszy. Obrywamy gałązki
Sadzonkowanie najlepiej rozpocząć w okresie od końca sierpnia do końca września. Odrywamy najmłodsze rozgałęzienia o długości 10-15 cm.
Na końcach gałązek powinno zostać pozostać trochę starszego drewna, tzw. piętka, pokryta nieco dłuższym paskiem kory zwanym języczkiem. Języczek przycinamy tuż przy piętce.
Rozmnażanie iglaków krok trzeci. Przycinamy górę gałązki
Większe gałązki skracamy od góry do długości 10 cm i przycinamy po bokach. Z dolnej części usuwamy drobne rozgałęzienia - w ten sposób powstaje goła "nóżka".
Rozmnażanie iglaków krok czwarty. Sadzimy
W torfie zmieszanym z piaskiem sadzonki zagłębiamy na 1,5-2 cm. W doniczce może być ich kilka. Dobrze jest osłonić je bezbarwną folią.
Podłoże zraszamy. Na zimę sadzonki przenosimy do chłodnego, widnego pomieszczenia, bo boją się mrozu. Jesienią, gdy rośliny wytworzą spore przyrosty, przesadzamy do osobnych doniczek.
Doniczki dołujemy w ogrodzie. Iglaki podlewamy i nawozimy. Przed zimą okrywamy je słomą. Trzeba jeszcze poczekać rok lub dwa, zanim posadzimy je jako żywopłot.
- Więcej o:
Iglaki polecane na balkon
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa