Wazon na bazie balonika [Zrób to sam]
Piękne rzeczy można zrobić niemal ze wszystkiego. Na przykład ze zwykłego balonika łatwo wyczarujemy naczynie na kwiaty.



Drugie życie balonika
Balony są atrakcją głównie dla dzieci, choć i dorośli czasem po nie sięgają, choćby po to, żeby ozdobić nimi dom przy okazji celebrowania urodzin. Ponadto małym nakładem kosztów i pracy zwykły balon może się przeistoczyć w zupełnie inny przedmiot.
Najpopularniejsze jest skręcanie balonów - metoda ich modelowania w różne figury, np. psa, żyrafy, kwiatu (instruktażowe filmiki krążą w internecie).

Wazonik z balonika
Nie każdy wie jednak, że balon może rozpocząć drugie życie w charakterze wazonu. Wcześniej trzeba go oczywiście nadmuchać. Jak to zrobić, aby nie pękł? Przede wszystkim kupujmy balony dobrej jakości (przeważnie są droższe) - nie na straganie, lecz w sklepie czy hurtowni gadżetów imprezowych. Trzeba go maksymalnie nadmuchać, a potem nieco spuścić powietrze (tak aby był okrągły). Wówczas stanie się sprężysty, nie pęknie przy lada dotknięciu, łatwiej będzie też zawiązać jego szyjkę na supeł. Warto przed tym obciąć paznokcie - można bowiem zrobić nimi mikrodziurki, którymi szybko ucieknie powietrze i nasz balon będzie do wyrzucenia!
Na zdjęciu powyżej: Wazonik z balonu i szklanki- aby go zrobić, wystarczy odciąć czubek przewężonej końcówki balonu i naciągnąć balon na zwykłą szklankę
Fot. Flora Press
Na zdjęciu powyżej: Wiszący lampion z gwiazdką powstał tak samo jak wazon z masy papierowej. W papierowej masie pozostawiono jednak okienko w kształcie gwiazdy

Jak zrobić wazon z balonika
1. Gromadzimy materiały: balon (lub kilka balonów), klej do papierowych tapet, miseczkę, papier jedwabny o specjalnej strukturze - jego włókna są widoczne na całej powierzchni, dzięki czemu oklejony nim przedmiot ma ciekawą fakturę. Papier jedwabny jest cieńszy od ryżowego (łatwiej się więc przykleja), a zarazem mocny - można go zgniatać, zszywać.
2. Klej do tapet wlewamy do miseczki. Papier tniemy na paski (o szer. ok. 5 cm), maczamy w kleju i oklejamy nimi balon - równomiernie w różnych kierunkach, zostawiając tylko otwór na szyjkę balonu zawiązaną na supełek. Jeśli umieścimy balon na podstawce, będzie on stabilny, co znacznie ułatwi pracę (uwaga: klejenie wykonujmy w rękawiczkach).
3. Oklejając balonik, starajmy się tak uformować papierową masę, by dno wazonika było stabilne (płaskie). Świeżo oklejony balonik pozostawiamy do przeschnięcia (trwa to zwykle ok. 24 godz.). W tym celu ustawiamy go na szklance, słoiku lub innym podobnym naczyniu zapewniającym jak najmniejszą płaszczyznę styku z papierową masą.

Wazonik z balonika - dalsze kroki
4. Nożyczkami (koniecznie ostrymi) nacinamy balon od strony supełka (szyjki), tak aby zrobić w nim otwór. Nie martwmy się przy tym, że balon pęknie, bo powłoka z masy tworzy wystarczająco sztywną skorupę. Niestety, nie jest ona wodoszczelna, dlatego do wazonika trzeba wstawić naczynie (pkt 5).
5. Poszerzamy nożyczkami otwór powstały w miejscu odciętej szyjki balonu. Jego średnica powinna umożliwiać swobodne wstawianie do środka naczynia z wodą. Przy okazji można spróbować usunąć (najlepiej długą pęsetą) balonik z wnętrza papierowej skorupy. Ale można go też pozostawić w środku - wówczas wnętrze wazonu będzie kolorowe.
6. Wazonik może być oczywiście biały. Jeżeli jednak chcemy dodać mu wyrazu, pomalujmy go (najlepiej farbami akrylowymi, które dobrze się rozprowadzają i po wyschnięciu są niezmywalne) na dowolny kolor. Na koniec umieśćmy w papierowej skorupce szklankę lub mały wazonik z wodą, wstawmy kwiatki - i gotowe!

Można i tak...
Oto kilka innych pomysłów na cudeńka z balonów. Mogą to być nie tylko wazony, ale też lampiony (ze ściankami z papierowej masy albo... lodu), misy, patery, pojemniki na bibeloty. Choć powstały na bazie balonu, są trwałe - nie pękają i nie tłuką się jak glina czy szkło. A ponieważ kosztują przysłowiowy grosz, nie szkoda ich wyrzucić, gdy się zniszczą. Jeśli nam się znudzą, łatwo sprawić, by wyglądały jak nowe: przemalować, inaczej ozdobić. Jeśli w naczyniu z balonu pokrytego papierową masą wytniemy otwór o dużej średnicy, powstanie pojemna misa na owoce, przysmaki czy bibeloty.
- Więcej o:
Zabawa w ogrodzie - 6 pomysłów
Renowacja trawnika krok po kroku
Wiosenne prace na trawniku
Czy mrówki szkodzą roślinom? Jak chronić ogród przed mrówkami?
Biowskaźniki. Rośliny, które określają żyzność gleby
10 błędów popełnianych najczęściej przy pielęgnacji roślin doniczkowych
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty z rozsady wcześnie kwitną