Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosenne prace na trawniku

Red.

Co należy zrobić zanim zaczniemy kosić ?

Trawnik po zimie jest bardzo osłabiony . Stracił swoją zieloną barwę i wygląda jak szare klepisko. Dużo na nim śmieci , zbutwiałych i zgniłych źdźbeł trawy które tworzą filc nieprzepuszczający powietrza ani wody. Pojawiły się ubytki i puste place . Musimy pomóc naszemu trawnikowi ,żeby szybko odzyskał swój blask. Wiosna to czas kiedy musimy dużo czasu poświęcić na pielęgnację trawnika tak aby ładnie wyglądał za kilka tygodni.

Na początek radzimy dokładne zgrabienie trawnika elastycznymi grabiami tak aby pozbyć się śmieci , przemrożonej trawy , Pleśni pośniegowej i wstępnie wzruszyć powierzchnię ziemi. Gdy oczyścimy trawnik możemy zacząć właściwy proces Pozbycia się filcu i poprzecinania rozrośniętych kęp trawy . Ten proces to wertykulacja . Do tego służą specjalne maszyny podobne do kosiarek które specjalnymi nożami wzruszają ziemię, usuwają zflcowaną trawę i przecinają kępy aby zgęścić trawę. Po tym procesie trawnik wygląda jak pobojowisko i mało przypomina normalną trawę ale bardzo mu to pomoże szybko odzyskać normalny wygląd. Kto z nas by nie chciał mieć gęstego trawnika przypominającego swoim wyglądem dywanu po którym można chodzić bosą stopą.

Kolejny zabieg to napowietrzanie na głębokość co najmniej 10 cm. Przy małych powierzchniach można zastosować nakładki na buty z "gwoździami " przy większych lepiej zastosować walec napełniony wodą ze specjalnymi nakładkami z gwoździami. Po takim nakłuciu ziemi należy powstałe dziury zasypać grubo ziarnistym piaskiem aby na dłuższy czas zapewnić korzeniom

Dostęp powietrza.

Teraz już czas na wzmocnienie wzrostów. Trawa posiada krótki system korzeniowy który pobiera składniki pokarmowe tylko z wierzchniej warstwy gleby a jednocześnie charakteryzuje się dużymi przyrostami więc potrzebuje dużo pokarmu. Praktycznie nie uda się nam uzyskać pięknego trawnika bez dodatkowego zasilania nawozami. Najlepiej zastosować nawozy długo działające o spowolnionym działaniu(zwykłe granulaty uwalniają się bardzo szybko i krótkie korzenie trawy mają małą szansę absorpcji składników pokarmowych ) .Częste podlewanie i koszenie jeszcze dodatkowo pozbawia trawę pokarmu .

Pozostał nam jeszcze zabieg - uzupełnianie ubytków - aby nasz trawnik ładnie wyglądał . Do tej pory było to raczej trudne, gdyż posiane nasiona w miejscach ubytków słabo rosły z powodu zbyt małej ilości wilgoci . Teraz można się zaopatrzyć w specjalną mieszankę dostępną w wielu firmach produkujących nawozy takie jak. : Magiczna dosiewka (Substral), Trawnik dosiewka (Agrecol) czy Green Fix Kompletna dosiewka (Westland) . Jest to specjalna mieszanka torfowo kokosowa zawierająca nasiona traw i nawóz do siewu która gwarantuje wzrost trawy w miejscach ubytków (a nawet trawa urośnie na betonie.).

Po tych wszystkich zabiegach musimy już tylko czekać, aby nasze inwestycje się zwróciły w formie ładnie wyglądającego trawnika. To przecież w dużej mierze od wyglądu trawnika zależy wizerunek całego ogrodu, to z jego perspektywy często widać pozostałe rośliny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiosenne prace na trawniku