Floksy wiechowate

Wielkie kolorowe wiechy floksów na łodygach o metrowej wysokości to doskonała propozycja na tło bylinowej rabaty w słońcu lub półcieniu.
Phlox paniculata Phlox paniculata Fot. Flora Press

Floksy wiechowate

Floksy wiechowate (Phlox paniculata) kwitną latem. W Polsce są w pełni mrozoodporne, więc mogą zdobić większość ogrodów. Nie są wymagające ani trudne w uprawie. Dużą ich zaletą jest długowieczność. Ze względu na wysokość (50-120 cm w zależności od odmiany) najlepiej sadzić je w środkowej lub tylnej częś-ci rabaty. Tworzą szerokie, pokaźne kępy. Pięknie wyglądają w towarzystwie dzielżanów, jeżówek, kosaćców, rudbekii, pysznogłówek, malw, rozplenicy japońskiej czy tawułki Arendsa. Oczywiście najpiękniej prezentują się w okresie kwitnienia - pachnące, pięciopłatkowe kwiaty zebrane są na szczytach pędów w piramidalne wiechy. Wąskie, jasnozielone liście (o dł. 12 cm) stanowią ładne tło innych bylin.

Na zdjęciu powyżej: Rabata z floksów wiechowatych

ROSLINY KWIATY FLOKS WIECHOWATY PHLOX PANICULATA ' VARIEGATA '  FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA  PUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (170) - 2 2009 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY XNO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (170) - CZASOPISMAFot. Lilianna Sokołowska

Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Variegata'

'Twist' 'Twist' Fot. Flora Press

Floksy jasnofioletowe, różowe czy czerwone?

Najbardziej popularne są floksy o jasnofioletowych kwiatach. Jednak kupując sadzonki tych roślin, warto rozejrzeć się za innymi atrakcyjnymi odmianami. W sprzedaży znajdziemy przepiękne okazy o kwiatach jasno- i ciemnoróżowych, łososiowych, czerwonych, ciemnofioletowych, czysto białych, a także z barwnymi środkami, paskami bądź cieniowaniem na płatkach. Są również takie, których liście mają żółte bądź białe brzegi, albo są całe purpurowe i wyglądają wręcz jak podbarwione. Nazwa floks wywodzi się z języka greckiego i oznacza płomień. Dlatego też roślina ta bywa również nazywana płomykiem. W naturze floksy rosną w wilgotnych lasach na wschodzie Ameryki Północnej.

Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Twist'

SONY DSCFot. Wikimedia commos

Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Erntefeuer'

'Mother pearl' 'Mother pearl' Fot. Wikimedia commos

Wymagania floksów

Pielęgnacja: floksy pobierają z podłoża dużo składników pokarmowych, dlatego trzeba je przesadzać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Po przekwitnięciu usuwamy górne części roślin. Dzięki temu floksy się rozkrzewią.

Nawożenie: najlepsze jest organiczne, np. przekompostowanym obornikiem lub kompostem. Zabieg przeprowadzamy jesienią lub bardzo wczesną wiosną.

Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Mother pearl'

SLOWA KLUCZOWE: 2010Fot. Wikimedia commos

Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Miss Pepper'

'Laura' 'Laura' Fot. Lilianna Sokołowska

Uprawa floksów

Floksy łatwo się rozsiewają, jeśli nie zetniemy przekwitłych kwiatostanów. Zebrane jesienią nasiona można wysiewać od razu. Stanowisko: osłonięte od wiatru, słoneczne lub lekko zacienione. Gleba: świeża, żyzna i przepuszczalna z dodatkiem torfu. Ziemia nie może być sucha. Warto ją ściółkować kompostem lub torfem.

Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Laura'

SLOWA KLUCZOWE: 2010Fot. Wikimedia commos

Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Miss Holland'

Zobacz także...

Pelargonie wracają do łask

s

Fot. Flora Dania

Jaki wybrać grill?

Karkówka z grilla

Fot. Weber

Plamy na liściach

liście klonu

Fot. Shutterstock/idiz

Więcej o: