11 pomysłów na aranżację balkonu i tarasu

Jeśli chcemy, by taras czy balkon stał się zaciszny i kameralny, spróbujmy nieco go odgrodzić od zewnętrznego świata.
nowoczesne meble na balkon nowoczesne meble na balkon Fot. Lilianna Sokołowska

Detale z tworzywa stucznego

Dla większości roślin posadzonych na balkonie czy tarasie najlepsza jest ekspozycja południowo-zachodnia - takie miejsce zapewnia im bowiem najlepsze nasłonecznienie. Ale przecież nam także powinno być tam miło i wygodnie. Zadbajmy więc o choćby odrobinę cienia, gdzie będziemy się mogli schronić w upalne letnie dni. Jeśli zaś tuż obok przebiega uczęszczany chodnik czy ruchliwa ulica lub znajduje się ogródek albo balkon sąsiada, konieczny będzie parawan tłumiący dźwięki i chroniący przed wzrokiem ciekawskich. Często też, zwłaszcza na wyższych piętrach budynków, balkony wymagają ochrony przed silnymi podmuchami wiatru. Ułatwione zadanie mają mieszkańcy parteru ? wystarczy, że posadzą w gruncie tuż obok wyższe krzewy lub szpaler drzewek z koroną w kształcie parasola (np. wierzbę 'Hakuro-Nishiki' lub wiśnię 'Umbraculifera'). Ale dla mieszkańców wyższych pięter także mamy ciekawe propozycje.

Poliwęglan chroni przed deszczem, nie blokując dopływu światła. Jeśli więc poszukujemy wygodnego rozwiązania, które wizualnie nie ograniczy przestrzeni i pozwoli na doświetlenie tarasu, wybierzmy taką właśnie przesłonę. Efekt będzie ciekawszy, jeśli ozdobimy nasz parawan naklejkami z wizerunkami kwiatów - powstaną efektowne witraże. Poliwęglan nie boi się wilgoci, promieni UV ani kaprysów aury, może więc pozostawać na zewnątrz przez cały rok.

Rama z wypełniającą ją kratownicą - czyż może być coś prostszego? Kratka, pomalowana na ładny kolor i umieszczona w odpowiednim miejscu, stanie się efektowną przesłoną, a przy okazji podporą dla pnączy. Rama z wypełniającą ją kratownicą - czyż może być coś prostszego? Kratka, pomalowana na ładny kolor i umieszczona w odpowiednim miejscu, stanie się efektowną przesłoną, a przy okazji podporą dla pnączy. Fot. Lilianna Sokołowska

Ażurowa przesłona

Rama z wypełniającą ją kratownicą - czyż może być coś prostszego? Kratka, pomalowana na ładny kolor i umieszczona w odpowiednim miejscu, stanie się efektowną przesłoną, a przy okazji podporą dla pnączy. Można ją umocować do ściany, potraktować jako niezależną konstrukcję albo też postawić obok skrzynie dla roślin (jak na zdjęciu). W sklepach bez trudu kupimy gotowe kratki: drewniane, metalowe, druciane i plastikowe.

przesłona na balkonie przesłona na balkonie Fot. Damian Osak

Przesłona z tkaniny

Niewielki taras osłania od ulicy żywopłot z posadzonych w gruncie żywotników. Boczną, ażurową ściankę od strony sąsiada osłonięto zaś pasiastym kilimem. W gorące letnie popołudnie można się tu poczuć niemal jak na meksykańskim patio. Podobne rozwiązanie można zastosować na balkonie, sadząc rośliny w dużych donicach.

Biała tkanina rozpięta na aluminiowym stelażu przepuszcza światło, lecz mimo to sprawia, że stajemy się z zewnątrz niewidoczni Biała tkanina rozpięta na aluminiowym stelażu przepuszcza światło, lecz mimo to sprawia, że stajemy się z zewnątrz niewidoczni Fot. Tchibo

Ekran na aluminiowym stelażu na balkonie

Biała tkanina rozpięta na aluminiowym stelażu przepuszcza światło, lecz mimo to sprawia, że stajemy się z zewnątrz niewidoczni. Decydując się na podobne rozwiązanie, trzeba jednak zwracać uwagę, z jakich materiałów wykonany jest parawan. Tkanina musi być mocna, odporna na działanie promieni UV, wilgoci i wszelkich kaprysów aury. Najlepiej, by była pokryta ochronną warstewką teflonu - będzie łatwiej utrzymać ją w czystości (do usunięcia ewentualnych zabrudzeń wystarczą woda, mydło i gąbka). Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest łatwy montaż do ściany (zapewniający też stabilność), a także możliwość szybkiego zwinięcia ekranu w razie nieoczekiwanej wichury.

rośliny na balkonie rośliny na balkonie Fot. Arkadiusz Ścihocki

Przesłona z roślin

Na balkonach nowych osiedli często stosuje się balustrady ze szklanych tafli. Wyglądają ładnie, ale nie zapewniają intymności. W roli parawanu świetnie sprawdzi się wówczas żywopłot z kolumnowych żywotników posadzonych w plastikowych donicach. Temu nieco sztywnemu szpalerowi dodadzą uroku kępy wysokich traw, np. bambusów. Ich zwiewne źdźbła będą barierą dla wzroku przechodniów, ale nie zacienią całkowicie balkonu.

tuje parasol i meble na balkonie tuje parasol i meble na balkonie Fot. Wojciech Surdziel

Tuje i parasol na balkonie

Ten taras na ostatnim piętrze apartamentowca wymagał solidnej ochrony przed słońcem i wiatrem. Zapewniły ją drewniane panele, żywopłot z tuj posadzonych w dużych pojemnikach oraz olbrzymi słoneczny parasol. W rezultacie taras przeistoczył się w półcienisty letni salonik ? idealne miejsce do wypoczynku i towarzyskich spotkań.

Wiklinowa mata na balkonie Wiklinowa mata na balkonie Fot. Dorota Karpiowska

Wiklinowa mata

Balkony i tarasy o ekspozycji południowej wymagają szczególnie starannej osłony przed słońcem. Na tym wąskim balkonie barierkę zakryto wysoką wiklinową matą, która chroni nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale i ostrymi podmuchami wiatru. Natomiast palące promienie słońca skutecznie powstrzymuje rozwijana elektrycznie markiza dobrana kolorystycznie do wystroju balkonu. Największe modele markiz rzucają cień o powierzchni nawet 80 m?!

Szkło na balkonie Szkło na balkonie Fot. Materiały prasowe

Szkło na balkonie

Ścianka z tafli matowego szkła mocowanych do stelaża ze stali nierdzewnej świetnie pasuje do aranżacji utrzymanych w nowoczesnym stylu. Wbrew potocznym opiniom jest bardzo wytrzymała i odporna na uderzenia, a przy tym stabilna. Również jej czyszczenie nie sprawia trudności.

<B>FOTOTAPETA.</B> Fotonaklejka (odporna na wilgoć, zabezpieczona folią UV) to oryginalny i prosty sposób na dodanie uroku balkonowej ściance. Może być nawet źródłem przestrzennych iluzji, jak ta na zdjęciu. FOTOTAPETA. Fotonaklejka (odporna na wilgoć, zabezpieczona folią UV) to oryginalny i prosty sposób na dodanie uroku balkonowej ściance. Może być nawet źródłem przestrzennych iluzji, jak ta na zdjęciu. Fot. Materiały prasowe

Fototapeta na balkonie

Fotonaklejka (odporna na wilgoć, zabezpieczona folią UV) to oryginalny i prosty sposób na dodanie uroku balkonowej ściance. Może być nawet źródłem przestrzennych iluzji, jak ta na zdjęciu.

pnącza na balkonie pnącza na balkonie Fot. Arkadiusz Ścichocki

Pnącza na balkonie

Sklejka pokryta warstwą specjalnego papieru zaimpregnowanego żywicą melaminową (tzw. filmem) jest trwała i odporna na wilgoć. Jest dostępna w różnych kolorach. Osadzona w drewnianych lub aluminiowych ramach, staje się maskującym ekranem. Żeby wyglądała bardziej dekoracyjnie, warto ją obsadzić pnączami. Tu wspinaczkę ułatwiają roślinom stalowe linki.

Materiały sztuczne imitujące naturalne materiały

Barierki balkonów często przesłaniamy matami z syntetycznych tkanin - trwałych i łatwych do utrzymania w czystości. Interesujące efekty można też osiągnąć, stosując maty z technorattanu lub innych imitacji naturalnych materiałów.

Więcej o:
Komentarze (1)
11 pomysłów na aranżację balkonu i tarasu
Zaloguj się
  • Ula Jędraszek

    0

    Pierwszy pomysł najbardziej mi się podoba, jest oryginalny, kolorowy i odporny na warunki pogodowe. Super opcją na balkon jest też zrobienie tam ogrodu zimowego (w tym artykule mi tego zabrakło) a wcale nie jest to taki trudne i drogie. Dla zainteresowanych podsyłam coś na ten temat ogrody-zimowe.edu.pl/ogrod-zimowy-na-balkonie/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX