8 najbardziej pachnących roślin do ogrodu i na balkon

Pachnące rośliny w ogrodzie dodają mu wiele uroku. Oto byliny i kwiaty sezonowe, które napełnią go intensywnym aromatem.
floksy, ogród, floksy, ogród, Fot. Shutterstock

Pachnące rośliny ogrodowe

Odczuwanie zapachów to sprawa indywidualna. Jednemu dusząca woń kwitnących wczesną wiosną hiacyntów wyda się słodka, kto inny zaś może ją odbierać jako zbyt intensywną i duszącą. Niektóre gatunki, chociaż ładnie pachną, nie wyglądają zbyt efektownie albo mają krótki okres kwitnienia (np. maciejka, rezeda, fiołek, zioła). Powinny więc rosnąć w towarzystwie innych roślin.

10 najpiękniej pachnących roślin domowych

Pachnące rośliny w ogrodzie

Mając do obsadzenia kilka rabat, starajmy się tak dobierać rośliny, by przez cały sezon kwitło coś pachnącego. Jeśli zależy nam na efekcie, pamiętajmy, by sadzić wonne rośliny w dużych kępach (dotyczy to szczególnie drobnych okazów). Ale uwaga: nie powinny rosnąć w miejscach, gdzie wieje wiatr (tam zapach nie będzie wyczuwalny). Dla roślin pachnących idealne są stanowiska słoneczne i zaciszne. A do tego położone jak najbliżej domu, najlepiej tuż pod oknem - aby zapachami można było się rozkoszować również we wnętrzu - albo w sąsiedztwie tarasu, ławki lub pergoli, gdzie często wypoczywamy. Kępę o wonnych, ładnych, a przy tym długo kwitnących kwiatach warto posadzić także w pobliżu wejścia na posesję. Przy furtce szczególnie ładnie prezentują się pasy lawendy, dumne lilie czy plamy roślin cebulowych. Jest jeszcze jeden sposób wykorzystania pachnących roślin w ogrodzie - obsadzić nimi miejsce, gdzie wydzielają się nieprzyjemne zapachy, aby je zminimalizować. Jest to zwykle kompostownik lub okolica śmietnika.

15 najbardziej aromatycznych kwiatów na balkon. Pachną od wiosny do jesieni

Pachnące rośliny na taras i balkon

Nie brakuje również pachnących roślin, które możemy uprawiać w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Świetnie nadają się do tego celu bratki, rośliny cebulowe, heliotrop peruwiański, niektóre odmiany surfinii i petunii, większość ziół, maciejka, groszek pachnący, tytoń ozdobny, dziwaczek Jalapa, lewkonia, a z krzewinek lawenda. Pamiętajmy jednak, że na małym balkonie duża liczba pachnących roślin może męczyć. Dobierajmy więc je tak, by rozwijały się stopniowo, jedna po drugiej.

Fot. Shutterstock

Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata)

Inaczej floks wiechowaty. Jest byliną o sztywnych pędach wysokości 80-120 cm. Lubi przepuszczalne, żyzne podłoże i osłonięte miejsca. Kwitnie od lipca do września na różowo, fioletowo, czerwono lub biało. Kwiaty słodko pachną i wabią motyle.

Piwonia lekarska (Paeonia officinalis) Piwonia lekarska (Paeonia officinalis) Fot. Shutterstock

Pachnące rośliny - Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)

Osiąga ok. 80 cm wysokości, tworząc ładne gęste kępy. Może rosnąć na każdym podłożu. Jej różowe lub białe, zwykle pełne kwiaty rozwijają się w czerwcu i mają bardzo przyjemny zapach.

Fot. Shutterstock

Rośliny cebulowe,Szafirek (Muscari), Narcyz (Narcissus), Hiacynt (Hyacinthus) Rośliny cebulowe,Szafirek (Muscari), Narcyz (Narcissus), Hiacynt (Hyacinthus) Fot. Shutterstock

Pachnące rośliny cebulowe

Szafirek (Muscari)

Niska roślina (10-20 cm) kwitnąca na przełomie kwietnia i maja na niebiesko, fioletowo lub biało. Nadaje się na obwódki, do ogródków skalnych i do pojemników.

Narcyz (Narcissus)

Osiąga wysokość 15-35 cm. Ma żółte lub białe kwiaty. Najlepiej prezentuje się z innymi roślinami cebulowymi. Wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.

Hiacynt (Hyacinthus)

Dorasta do wysokości 30 cm. Najsilniej pachną odmiany ciemnoniebieskie. Z kwiatów hiacynta uzyskuje się olejek do aromatyzowania perfum.

Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum) Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum) Fot. Shutterstock

Pachnące roślny - Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum)

Roślina wieloletnia, ale niezimująca u nas w gruncie. Osiąga wysokość 90 cm. Lubi próchniczne i przepuszczalne podłoże. Kwitnie od lipca do września zwykle na fioletowo. Zapach jej kwiatów przypomina wanilię.

Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum)Fot. Shutterstock

konwalia konwalia Fot. Shutterstock

Pachnące rośliny - Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Niska bylina do cienia (20-30 cm). Lubi próchniczne podłoże. Kwitnie w maju, a jej drobne kwiaty intensywnie pachną, zwłaszcza gdy rośnie w łanie. Potem ozdobą rośliny pozostają ciemnozielone liście. Nadaje się głównie do dużych ogrodów, gdyż silnie się rozrasta za pomocą podziemnych rozłogów. Uwaga, trująca.

Fot. Shutterstock

Goździk brodaty (Dianthus barbatus) Goździk brodaty (Dianthus barbatus) Fot. Shutterstock

Pachnące rośliny - Goździk brodaty (Dianthus barbatus)

Dwuletnia roślina wysokości 25-40 cm. Lubi lekko wilgotne, żyzne podłoże i słoneczne stanowiska. Kwitnie od połowy czerwca do sierpnia. Olejek goździkowy służy do produkcji perfum.

Fot. Shutterstock

Więcej o: