Narzędzia teleskopowe. Cięcie wysokich drzew

Dzięki narzędziom na wysięgniku nie trzeba korzystać z drabin; to świetna propozycja dla ogrodników z... lękiem wysokości.
Podkrzesywarka spalinowam cicha i wydajna, do pielęgnacji drzew z poziomu ziemi do wysokości 5m, Stihl/Fot.: mat. pras. Podkrzesywarka spalinowam cicha i wydajna, do pielęgnacji drzew z poziomu ziemi do wysokości 5m, Stihl/Fot.: mat. pras. Podkrzesywarka spalinowa, cicha i wydajna, do pielęgnacji drzew z poziomu ziemi do wysokości 5m, Stihl/Fot.: mat. pras.

Narzędzia na wysięgniku typu żyrafa

Lato w pełni, nasze ogrody w apogeum rozkwitu. A my patrzymy z niepokojem na ogromne przyrosty drzew i krzewów, szukając sposobu, który pozwoli im zachować piękny pokrój. Spokojnie, można sobie z tym poradzić z bezpiecznej wysokości ziemi. Wystarczy sięgnąć po sprytnych pomocników - narzędzia z teleskopowymi trzonkami o regulowanej długości.

Takie rozwiązania bardzo ułatwiają pracę w ogrodzie. Dzięki nim bez większego trudu można sięgnąć do trudno dostępnych zakamarków i gałęzi oddalonych od nas nawet o kilka metrów!

Nożyce dwuręczne do gałęzi z teleskopowymi uchwytami, Fiskars. Nożyce dwuręczne do gałęzi z teleskopowymi uchwytami, Fiskars. Nożyce dwuręczne do gałęzi z teleskopowymi uchwytami, Fiskars./Fot.: mat. pras.

Podkszesywarki na tyczce

Bogatą ofertę tego typu narzędzi (spalinowych, akumulatorowych, elektrycznych i ręcznych) przygotowali producenci sprzętu do przycinania konarów drzew i wysokich żywopłotów. Bardzo praktyczne są podkrzesywarki (połączenie tyczek i sadowniczych pilarek łańcuchowych), pomocne przy regulacji drzewek.

Z poziomu gruntu sięgniemy nimi na wysokość 3-5 m. Większość urządzeń stwarza możliwość wymiany końcówki roboczej z pilarki na nożyce do cięcia żywopłotu. Decydując się na nie, zyskujemy więc dwa narzędzia w jednym.

Stelaż Elephant trunk do ciężkich narzędzi (do 4,5 kg). Dzięki niemu sięgniemy dalej, nie obciążając barków, Honda. Stelaż Elephant trunk do ciężkich narzędzi (do 4,5 kg). Dzięki niemu sięgniemy dalej, nie obciążając barków, Honda. Stelaż Elephant trunk do ciężkich narzędzi (do 4,5 kg). Dzięki niemu sięgniemy dalej, nie obciążając barków, Honda/Fot.: mat. pras.

Do cięcia i strzyżenia - podkrzesywarki spalinowe

Podkrzesywarki spalinowe przydają się na działkach bez dostępu do prądu i w dużych ogrodach, gdzie sznur ogranicza dotarcie do oddalonych zakątków. Wybierając je, zwracajmy uwagę na długość trzonka, moc silnika i poziom emitowanego hałasu. Dzięki teleskopowym wysięgnikom można nimi sięgać na znaczne odległości (3-5 m, zależnie od modelu). Umożliwiają więc dostęp do gałęzi znajdujących się nawet w najwyższych partiach koron drzew. Niektóre są polecane specjalnie do pracy w nierównym podłożu dzięki głowicy tnącej o reguowanych pozycjach pracy (między 0° a 90°). Często podkrzesywarki są elementem całej rodziny narzędzi ogrodniczych zasilanych jednym silnikiem, mocowanych do jednego teleskopowego trzonka. Przeważnie umożliwiają one (zależnie od użytej końcówki) przycinanie i formowanie żywopłotu, ścinanie trawy w trudno dostępnych miejscach (np. pod krzewami) i skracanie gałęzi drzew. Takie rozwiązanie daje oszczędność miejsca w garażu oraz wydatków na konserwację.

Sekator teleskopowy z ostrzem nożycowym, do gałęzi o śr. 3,2 cm i zasięgu 5,6 m, MTD. Sekator teleskopowy z ostrzem nożycowym, do gałęzi o śr. 3,2 cm i zasięgu 5,6 m, MTD. Sekator teleskopowy z ostrzem nożycowym, do gałęzi o śr. 3,2 cm i zasięgu 5,6 m, MTD/Fot.: mat. pras.

Do cięcia i strzyżenia - podkrzesywarki akumulatorowe

Podkrzesywarki akumulatorowe są lekkie, poręczne i nie hałasują tak jak spalinowe (nie wymagają ochronników słuchu). A przy tym ich teleskopowe trzonki mają zasięg nawet do 5 m. Planując zakup, musimy jednak pamiętać, że często są sprzedawane bez akumulatorów i ładowarek. Producent zakłada, że takie już mamy z innych urządzeń tej serii i podaje ceny bez nich, co może mylić kupującego.

v v Fot.: mat. pras.

Do cięcia i strzyżenia - podkrzesywarki elektryczne

Podkrzesywarki elektryczne są ciche i wydajne, jednakże wymagają zasilania z kabla, co zmniejsza ich mobilność. Mają też mniejszy zasięg (do 4 m). Cieszą się jednak dużą popularnością, gdyż kosztują mniej od urządzeń spalinowych i akumulatorowych, a są znacznie cichsze i nie emitują spalin.

Sekator uniwersalny Sekator uniwersalny "Żyrafa", z obrotową głowicą, długość trzonka do 4 m, Fiskars/Fot.: mat. pras. Sekator uniwersalny "Żyrafa", z obrotową głowicą, długość trzonka do 4 m, Fiskars/Fot.: mat. pras.

Do cięcia i strzyżenia - urządzenia ręczne

Urządzenia ręczne z uniwersalnymi, systemowymi trzonkami umożliwiającymi zamontowanie różnego rodzaju narzędzi do cięcia, np. pił ręcznych (prostych, hakowych), co pozwala na pielęgnację drzew bez użycia drabiny. Na trzonku można też zamontować sekatory uniwersalne i nożyce do żywopłotów, często z obrotowymi głowicami zapewniającymi precyzyjne i skuteczne cięcie z poziomu ziemi.

Wyrywacz do chwastów z teleskopowym trzonkiem, element systemu Fiskars QuikFit. Wyrywacz do chwastów z teleskopowym trzonkiem, element systemu Fiskars QuikFit. Wyrywacz do chwastów z teleskopowym trzonkiem, element systemu Fiskars QuikFit/Fot.: mat. pras.

Do prac ogrodowych

Na rynku mamy też pełną gamę teleskopowych narzędzi ręcznych (lekkich, mobilnych i niedrogich), służących nie tylko do przycinania drzew i strzyżenia żywopłotów, ale również do prac porządkowych. Bardzo praktyczne są systemy takich narzędzi z różnymi końcówkami roboczymi mocowanymi do jednego teleskopowego trzonka, pozwalające wykonywać szereg prac ogrodniczych, oszczędzić miejsce w schowku i utrzymać w nim porządek. Szeroki wachlarz wymiennych głowic pozwala dobrać końcówkę odpowiednią do danej czynności.

Zbierak do owoców pozwala dotrzeć do najwyższych gałęzi, nie uszkadzając owoców, Fiskars.Zbierak do owoców pozwala dotrzeć do najwyższych gałęzi, nie uszkadzając owoców, Fiskars/Fot.: mat. pras.

 

Dysponujemy tu piłami (prostą i z hakiem), szczotką do czyszczenia rynien, a nawet wygodnym zbierakiem do owoców. Dzięki aluminiowemu trzonkowi o regulowanej długości sięgniemy nimi na wysokość nawet do 6 m!

Więcej o: