Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zlikwidować mech w ogrodzie

Hanna Gradkowska

Mój problem to mech, który opanował cały ogródek: warzywnik, rabaty kwiatowe, dróżki między grządkami. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Maryla Klockiewicz

Mech w ogrodzie

Nie wiem, jakie warunki panują w tym ogrodzie. Jeśli jest to działka zacieniona, gęsto porośnięta krzewami, to zamiast walczyć z naturą, proponowałabym nadać ogrodowi charakter leśny, ze specyficznymi dla tego środowiska gatunkami roślin. Jest wiele ozdobnych gatunków typowych dla flory leśnej i w takim ogrodzie mchy będą wyglądały naprawdę ładnie.

Jak zlikwidować mech na grządkach

Jeśli jednak zależy Pani na ogrodzie pełnym warzyw i kwiatów, należy podjąć działania w celu pozbycia się mchów. Co można zrobić?
  • Po pierwsze, należy zbadać odczyn gleby. Może on być kwaśny (pH 4-6,5), obojętny (pH 7) lub zasadowy (pH powyżej 7). Mchy rozwijają się, gdy gleba ma odczyn kwaśny.
  • Należy więc odkwasić glebę, a wtedy mchy powinny same wyginąć. Stosuje się w tym przypadku różnego rodzaju środki wapniowe.
  • Wapnowanie najlepiej przeprowadzić jesienią, jednak w sklepach można też kupić wapno granulowane do stosowania w innych porach. Należy przy tym dokładnie obliczyć potrzebną dawkę, aby nie podnieść pH gleby nadmiernie (powyżej 6,5), bo wtedy zahamujemy wzrost roślin.
  • Radziłabym zwrócić uwagę, czy gleba w Pani ogrodzie nie jest zbyt zbita. Dobra ziemia powinna być pulchna i przewiewna. Przy glebach bardzo ciężkich i zbitych dobrze jest wymieszać z podłożem piasek. Jeżeli ziemia jest zbyt lekka, piaszczysta, można ją wzbogacić, dodając kompost lub przekompostowany obornik.
  • Na rynku dostępne są też nawozy mineralne z domieszanym środkiem przeciwko rozrastaniu się mchów.


Podsumowując, proponowałabym zastanowić się, jak poprawić jakość gleby w ogrodzie, a wtedy problem mchów powinien sam zniknąć.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zlikwidować mech w ogrodzie