Jak przygotować sadzonki na przyszły sezon? [Krok po kroku]

Zamiast przechowywać do wiosny duże okazy roślin, lepiej pod koniec lata zrobić z nich sadzonki.
palargonia palargonia Fot. shutterstock/Elena Elisseeva

Materiały i technika

Własnoręczne przygotowanie materiału do skrzynek daje spore oszczędności. Można to robić wiosną, ale lepszy jest termin pod koniec lata czy wczesną jesieną, gdy kwiaty są rozrośnięte i łatwo z nich pobrać zdrowe sadzonki o zwartej budowie (wiosną są wyciągnięte i wiotkie). Poza tym duże egzemplarze jest dużo trudniej przechowywać niż młode rośliny.

Na sadzonki najlepiej nadają się wierzchołki pędów. Po ścięciu sadzimy je w piasku (może być z torfem), by zapobiec rozwojowi szarej pleśni. Całość ustawiamy w jasnym, ale niezbyt słonecznym miejscu. Najszybciej ukorzeniają się w temperaturze 23-25°C. Jeżeli jakaś sadzonka zaczyna gnić, wyrzucamy ją, a pozostałe opryskujemy np. Previcurem.

Czy wiesz, że...

Narzędzia używane do cięcia sadzonek powinny być odkażone spirytusem, aby uniknąć przenoszenia chorób.

sadzonka sadzonka Fot. shutterstock/Fedorov Ivan Sergeevich

Co dalej?

Ukorzenione sadzonki (zwykle po 3-5 tygodniach) przesadzamy do doniczek z ziemią, ustawiamy na parapecie i zraszamy przez kilka dni. Obrywamy im też wierzchołki, aby pobudzić rośliny do krzewienia. Po 2 tygodniach zasilamy odżywką o zmniejszonym stężeniu. Na zimę przenosimy rośliny w jasne miejsce (temp. 10-15°C), kończymy zasilanie i od czasu do czasu podlewamy małymi dawkami wody. Okazy porażone przez choroby usuwamy. W marcu przenosimy sadzonki w cieplejsze, jasne miejsce, częściej podlewamy i zasilamy. W lutym lub marcu w celu rozkrzewienia skracamy wierzchołki pędów. W maju hartujemy rośliny kilka dni i sadzimy na balkonie.

sadzonkowanie - krok 1 sadzonkowanie - krok 1 Fot. Anna Kulikowska

Jak zrobić sadzonki? [Krok po kroku]

1. W szerokim pojemniku (z otworami w dnie) mieszamy piasek (przepłukany) z torfem. Podłoże dobrze nawilżamy, podlewając je lub zraszając.

sadzonkowanie - krok 2Fot. Anna Kulikowska

2. Z wierzchołka pędu ostrym nożem lub sekatorem pobieramy sadzonki o długości 5-8 cm (powinny mieć jeden lub dwa liście). Usuwamy pąki i kwiaty.

sadzonkowanie - krok 3 sadzonkowanie - krok 3 Fot. Anna Kulikowska

Jak zrobić sadzonki? [Krok po kroku]

3. Końcówki sadzonek zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w podłożu, które następnie niezbyt mocno ugniatamy palcami.

sadzonkowanie - krok 4Fot. Anna Kulikowska

4. Umieszczone w podłożu sadzonki (najlepiej w odległości 5-8 cm jedna od drugiej) od razu delikatnie zraszamy wodą ze spryskiwacza.

sadzonkowanie - krok 5 sadzonkowanie - krok 5 Fot. Anna Kulikowska

Jak zrobić sadzonki? [Krok po kroku]

5. Nawilżone sadzonki okrywamy przezroczystą folią lub pudełkami po owocach. Bardzo praktyczne do ukorzeniania są specjalne pojemniki z wywietrznikami w przezroczystym daszku.

sadzonkowanie - krok 6 Fot. Anna Kulikowska

6. Codziennie na kilka minut zdejmujemy okrycie pojemnika, by przewietrzyć sadzonki i równomiernie podlać podłoże.

Sadzonki pędowe Sadzonki pędowe fot. Paweł Słomczyński/Agencja gazeta

Z jakich roślin?

Najłatwiej rozmnożyć przez sadzonki pelargonie, fuksje i niecierpki, ale można też uzyskać młode rośliny z werben, srebrzenia, lantany, heliotropu i uczepu, a także z gatunków o dekoracyjnych pędach oraz liściach - plektrantusów, kocanek (Gnafalium), irezyny, koleusa czy ozdobnego wilca ziemniaczanego.

Sadzonki warto przygotować ze swoich ulubionych odmian roślin.

Wybieramy zawsze okazy zdrowe, w dobrej kondycji. Nie należy pobierać sadzonek z egzemplarzy porażonych chorobami, bo patogeny łatwo mogą się przenieść na odcięte części.

Nie da się zrobić sadzonek z gatunków jednorocznych, takich jak aksamitki, lobelie, nasturcje. Trzeba je wiosną rozmnożyć z nasion.

Na zdjęciu powyżej:

1. Plektrantus

2. Niecierpek

3. Uczep

4. Werbena

5. Kocanki włochate

6. Pelargonia bluszczolistna

Więcej o: