Jak dbamy o pelargonie angielskie

Tekst: Alicja Gawryś

Pelargonie wielkokwiatowe, zwane angielskimi, mają kwiaty większe i piękniejsze, niż pelargonie rabatowe, czy bluszczolistne. Wymagają jednak bardziej starannej opieki, niż pozostałe gatunki, zwłaszcza przy tak deszczowej pogodzie, jaka panuje od dłuższego czasu.

Pelargonia angielska (Pelargonium grandiflorum) 'Karl Offenstein'
Pelargonia angielska (Pelargonium grandiflorum) 'Karl Offenstein'
Fot. Peter Coxhead / wikimedia commons
Ich kwiatostany złożone są kilkunastu pojedynczych kwiatów i przybierają kształt dużej kuli. Odmiany obecne na rynku mają piękne kolory: od białych poprzez różowe, po karminowe, czerwone i fioletowe. Wiele odmian ma płatki we wzorki. Ich liście są nieco szorstkie i obrzeżone ząbkami, lecz nie wydzielają tego silnego zapachu, którego wiele osób nie lubi u pelargonii rabatowych.

Kwitnienie tych roślin jest obfite i trwa aż do późnej jesieni, pod warunkiem jednak, że o nie naprawdę zadbamy!

Głodomory

Kupujemy zazwyczaj okazy z kwiatami i zawiązanymi pąkami. Aby te pąki zawiązywały się nadal, trzeba pelargonie zasilać co dwa tygodnie. Wybierzmy koniecznie odżywkę przeznaczoną specjalnie dla pelargonii, bo taka zawiera odpowiednio dużo potasu i fosforu (np. Burza Kwiatów Magiczna Siła do Pelargonii, Agrecol do Pelargonii, Terget - Inetnsywne Barwy do Pelargonii).

Jeśli nie mamy dostępu do tego typu nawozów, to zastosujmy odżywkę dla roślin balkonowych, która ma podobny skład.

Po kilku latach doświadczeń z tymi pelargoniami mogę stwierdzić, że zaniechanie nawożenia zawsze prowadzi do tego, że rośliny przestają związywać pąki.

Dużo słońca

Tylko w dobrze oświetlonym miejscu pelargonie angielskie kwitną naprawdę obficie. Jeśli trzymamy je w domu, to najlepiej w pobliżu południowego okna, ale w taki sposób, by ich liście nie dotykały do szyb, bo mogą zostać poparzone.

Woda

Nie wolno zaniedbać podlewania, ale też nie wolno zalać korzeni, bo łatwo mogą zgnić.

Silne opady powodują, że kwiaty się zlepiają i brązowieją - wtedy należy je usuwać. Właśnie ze względu na to, pelargonie angielskie dobrze się czują na lodżii, gdzie są trochę osłonięte.

Choroby

Po kilku tygodniach prawie nieustannych deszczy moje pelargonie angielskie zaczęły chorować. Oprócz zlepiania się i gnicia płatków, choroba pojawiła się na liściach - były to brązowe, rozszerzające się plamy, które po kilku dniach pokrywały się brunatnym nalotem. To objawy szarej pleśni.

Usunęłam wszystkie porażone części, a rośliny opryskałam roztworem Teldoru SC 500. Oprysk powtórzę po tygodniu, zwłaszcza, że nadal jest wilgotno i zarodniki grzybów mają doskonałe warunki do rozwoju.

Na przyszłość

Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum) jest rośliną wieloletnią, pochodzi z Afryki Południowej. U nas uprawia się ją jako sezonowa, ale jej okazy można przechować do wiosny w chłodnym jasnym pomieszczeniu. Do domu zabieramy ją przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, chociaż rośliny te mogą wytrzymać jesienne chłody (ok. 3 st C). Przed wstawieniem ich do domu, warto przyciąć o 1/2 długości ich pędy.

Jeśli nie mamy miejsca na duży egzemplarz, zróbmy z niego w sierpniu sadzonki. Ukorzenione młode rośliny łatwiej przechować, niż duże.Skomentuj:

Jak dbamy o pelargonie angielskie