Czym ciąć grube konary drzew

Przycinanie drzew i krzewów to nie zawsze lekka praca. Przy grubszych pędach i konarach niezastąpiony będzie cięższy sprzęt. Doskonale sprawdzą się mechaniczne pilarki, nożyce i podkaszarki.
Podkrzesywarka elektryczna na wysięgniku (o dł. do 3,2 m), Stihl, ok. 1230 zł. Podkrzesywarka elektryczna na wysięgniku (o dł. do 3,2 m), Stihl, ok. 1230 zł. Fot. producent

Podkrzesywarka elektryczna

Tnąc grube konary, najwygodniej sięgnąć po nieco cięższy sprzęt mechaniczny.

Piła akumulatorowa, Bosch, ok. 400 zł. Piła akumulatorowa, Bosch, ok. 400 zł. Fot. producent

Piła akumulatorowa

Warta polecenia jest nieoceniona dla ogrodnika akumulatorowa pilarka łańcuchowa. Nie ma kabli, daje więc pełną swobodę działania nawet w dużym ogrodzie. W dodatku nie jest też przesadnie ciężka, dzięki czemu łatwo nią manewrować.

Nożyce spalinowe, Honda, ok. 1900 zł. Nożyce spalinowe, Honda, ok. 1900 zł. Fot. producent

Pilarka spalinowa

Do najbardziej wydajnych narzędzi należą pilarki spalinowe (mają silniki o dużej mocy). Są jednak hałaśliwe i dosyć ciężkie, więc nie każdy da sobie z nimi radę. Z kolei wszelkie ręczne piły pozwalają łatwo ciąć grube konary dzięki specjalnemu, ostremu uzębieniu. Wersje składane tych narzędzi dają się łatwo przenosić, co znacznie ułatwia pracę.

Lekka pilarka elektryczna, Stihl, ok. 850 zł. Lekka pilarka elektryczna, Stihl, ok. 850 zł. Fot. producent

Piła elektryczna

Jeśli mamy mały ogródek i łatwy dostęp do prądu to warto zainwestować w piłę elektryczną. Jest znacznie lżejsza i tańsza.

Grubsze gałęzie wycinamy za pomocą sekatora dwuręcznego. Do cienkich pędów wystarczy zwykły, ręczny sekator.

Podkrzesywarka, Honda, ok. 890 zł. Podkrzesywarka, Honda, ok. 890 zł. Fot. producent

Piła teleskopowa

Do dużych drzew i krzewów potrzebne nam będą piły, nożyce i podkrzesywarki z możliwością zamocowania na tyczce teleskopowej. Powinny być maksymalnie lekkie.

Ważne!
Zanim przystąpimy do pracy, odkaźmy (najlepiej denaturatem) narzędzia.

Więcej o: