Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pielęgnacja ogrodu zimą

Materiały prasowe

Jak właściwie pielęgnować ogród w okresie zimowym: wskazówki i narzędzia do osiągnięcia doskonałego efektu. Przed nadejściem zimy, częstym błędem jest zaniedbywanie ogrodu, nie zważając na to, że każda zielona przestrzeń to dynamiczny ekosystem, który wymaga stałej uwagi. Co powinien wiedzieć każdy ogrodnik? Fabio Banin, agronom z firmy STIGA, dzieli się praktycznymi wskazówkami.

Odśnieżarka
Odśnieżarka
Fot. Stiga

Zmieniające się pory roku i wyzwania klimatyczne sprawiają, że potrzeby ogrodu, niezależnie od jego rozmiaru, różnią się znacząco. Wiosna to doskonały moment na sadzenie roślin, przycinanie krzewów i systematyczne podlewanie. Latem skupiamy się na optymalnym nawadnianiu, aby radzić sobie z upałami i zapewnić ochronę przed owadami. Jesienią czas na sprzątanie opadłych liści i przygotowanie roślin na zimę. Pomimo tego, że wielu ogrodników bagatelizuje pielęgnację ogrodu zimą, uważając, że trawnik nie może pozostać zielony i bujny z powodu zimna i wilgotności, to błąd. Zapomina się, że każdy ogród to aktywny ekosystem zamieszkany przez mikroorganizmy i zwierzęta, nawet gdy zima zdaje się go uśpić. Dlatego kluczowe jest poświęcenie uwagi ogrodowi, utrzymując go w doskonałej kondycji przez cały rok. Proste, ale skuteczne praktyki i odpowiednie narzędzia, takie jak autonomiczny robot koszący A1500 od STIGA i sekator SC 100e, są niezbędne do zimowej pielęgnacji ogrodu. Fabio Banin, ekspert STIGA i agronom, udziela wskazówek jak utrzymać ogród w dobrej kondycji zimą, przy jednoczesnym szacunku dla środowiska.

Co robić podczas "Zimowego spoczynku"?

Zimą trawnik przechodzi w stan spoczynku, stopniowo zwalniając aktywność wegetatywną do całkowitego zatrzymania w oczekiwaniu na wiosnę. W związku z tym okresem, należy podjąć pewne środki ostrożności:

▪ Przed nadejściem zimy skoszenie trawnika na standardową wysokość. Autonomiczny robot koszący STIGA A1500, z technologią AGS (Active Guidance System), inteligentnie planuje sesje koszenia, zapewniając zdrowy, równy i bujny trawnik. Działa bez przewodów granicznych, z wirtualnym obwodem opartym na GPS, umożliwiając użytkownikowi dostosowanie obszaru roboczego i konfigurację układu ogrodu poprzez aplikację STIGA GO. Po zakończeniu koszenia warto przechowywać robota koszącego w pomieszczeniu po wyczyszczeniu i konserwacji.

▪ Unikanie soli na podjazdach, ponieważ łatwo wnika w glebę i pozostaje tam przez lata, utrudniając wzrost roślin.

▪ Zrezygnowanie z podlewania i nawożenia: uśpione rośliny nie są w stanie wykorzystać wody ani nawozów rozproszonych w glebie.

▪ Usuwanie opadłych liści z trawnika za pomocą dmuchawy: gęsta warstwa liści tworzy wilgotne środowisko, sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. Lekka i cicha dmuchawa akumulatorowa, np. STIGA VS100e, idealnie sprawdzi się do utrzymania porządku w ogrodzie. Ergonomiczny uchwyt zapewnia optymalny komfort, a podwójna funkcja pozwala na zdmuchiwanie liści lub ich zbieranie.

Zrównoważona pielęgnacja ogrodu - także zimą

Aby promować ochronę środowiska, warto pamiętać o kilku praktykach pielęgnacyjnych ogrodu - zwłaszcza zimą:

▪ Wykorzystanie pozostałości z przycinania krzewów, przekształcając je w wióry za pomocą rozdrabniacza. Mogą posłużyć jako ściółka na rabatach kwiatowych lub w ogrodzie warzywnym zimą. Oprócz nawożenia, ograniczają wzrost chwastów i redukują parowanie wody z gleby. Przyjazne dla środowiska rozdrabniacze elektryczne STIGA Bio Master 2200 i Bio Silent 2500 redukują odpady ogrodowe, zbierając zrębki w workach.

▪ Unikanie chodzenia po trawie lub koszenia jej, gdy jest zamarznięta lub pokryta śniegiem. W niskich temperaturach komórki roślinne wydalają wodę do przestrzeni wewnątrzkomórkowych, stając się bardziej podatne na uszkodzenia. Chodzenie po trawie może uszkodzić źdźbła i zagrażać przetrwaniu roślin.

Sekator SC 100e
Sekator SC 100e
Fot. Stiga

Jeśli chcesz upiększyć ogród, pozbywając się suchych gałęzi pokrytych rosą lub szronem, sekator SC 100e to idealne narzędzie do precyzyjnego przycinania. Ergonomiczna konstrukcja i ostrza ze stali węglowej gwarantują skuteczne cięcie przy minimalnym wysiłku mięśni i pełnym bezpieczeństwie. Zasilany akumulatorem STIGA ePower 20V 2 Ah, sekator ten oferuje inteligentne zarządzanie energią i czasem pracy, umożliwiając ponad 2000 cięć na jednym ładowaniu. Odśnieżanie nie musi być uciążliwe - wręcz przeciwnie, może być świetną zabawą. Podstawowymi narzędziami każdego ogrodnika dbającego o ogród zimą są odśnieżarki i dmuchawy. W przypadku odśnieżarek, akumulatorowe modele ST 300e i ST 700e od STIGA charakteryzują się wysoką ergonomią i łatwą regulacją uchwytów oraz kierunku wyrzucanego śniegu. Dmuchawy, takie jak STIGA BL 500e czy SAB 700 AE, świetnie sprawdzają się do usuwania świeżego opadu śniegu. Warto pamiętać, że zarówno w dmuchawach, jak i odśnieżarkach zastosowano akumulatory ePower, kompatybilne z innymi urządzeniami z tej serii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pielęgnacja ogrodu zimą