Pawonia (Pavonia). Uprawa i pielęgnacja. Rośliny świece

dr Magdalena Narkiewicz

Na wierzchołkach pędów pawonii stoją jak świece okółki wąskich płatków. Zdają się płonąć jaskrawą purpurą.

1 z 7Kwiat pawonii wielokwiatowej zwieńczony jest pięknym pióropuszem pylników.
Fot. BLICKWINKEL / ALAMY STOCK PHOTO
2 z 7phana sitti shutterstoc
Fot. phana sitti shutterstoc
3 z 7Kwiat pawonii dopiero zaczyna się rozwijać, ale zdobi go już okółek "świec".
Fot. Wikimedia Commons/David Midgley
4 z 7Pavonia hastata
Fot. Fot. Wikimedia Commons/David Midgley
5 z 7
Fot. PAVO Wikipit
6 z 7Pavonia cauliflora tworzy kwiaty na zdrewniałej części pędów.
Fot. Arnaud Fafournoux
7 z 7Pavonia missionum
Fot. scott zona

Kwitnące pędy pawonii (Pavonia) nie przypominają pawich piór i jej nazwa nie ma nic wspólnego z tym pięknym ptakiem. Została nadana dla upamiętnienia żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. odkrywcy i badacza flory Peru i Chile JosĂŠ Antonio Pavona. Najefektowniej prezentuje się pochodząca z Brazylii pawonia wielokwiatowa (P. multiflora) i to ona oraz jej mieszańce (P. intermedia oraz P. gledhillii) awansowały do roli pokojowych roślin ozdobnych.

Kolor jej atutem

Do sprzedaży trafiają niewielkie (o wysokości 30-50 cm) rośliny, czasem tylko o jednym pędzie, ale zaczynające już kwitnąć. Przyciągają uwagę wyprostowanymi okółkami "płatków" - ich wygląd sprawił, że w Ameryce pawonia nazywana jest brazylijskimi świecami (brazilian candles). Kwiaty pojawiają się jeden po drugim na szczytach pędów - w naturze od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W kwiaciarniach można je znaleźć zazwyczaj jesienią lub zimą.

Pędy jak trzciny

Pawonia wielokwiatowa jest wiecznie zielonym krzewem. Należy do tej samej rodziny co malwa i hibiskus. Nie jest wysoka - w gruncie dorasta jedynie do 2 m. Słabo się krzewi i prawie nie rozgałęzia. Na prostych jak trzciny pędach wyrastają ciemnozielone błyszczące liście o długości do 25 cm. Są rzadko rozmieszczone, więc krzew ma luźny pokrój. I nie można tego zmienić. Rośliny nawet po przycięciu nie zagęszczają się, a w dodatku mija więcej czasu, by ponownie zakwitły.

Dbajmy o sylwetkę

Gdy jednak pokojowy okaz pawonii urośnie nadmiernie, dobrze jest pędy skrócić, by poprawić proporcje ulistnionej części do ukwiecone-
go wierzchołka. Niestety, obciętych fragmentów nie da się wykorzystać do rozmnożenia rośliny. Sadzonki do ukorzeniania potrzebują dużo ciepła (temp. 30°C) i wilgoci, co trudno zapewnić im w domu.

Warto też wiedzieć, że młode pawonie w doniczkach są poddawane przez ogrodników działaniu substancji skarlających. Dzięki temu tworzą więcej liści. Ale u starszych roślin środki te przestają działać i krzewy stają się mniej gęste.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pawonia (Pavonia). Uprawa i pielęgnacja. Rośliny świece