Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sekator do gałęzi: jaki wybrać? Cięcie i przycinanie drzew i krzewów

tekst: Jacek Jechanowski

Zima to pora odpoczynku dla przyrody. Ale nie dla nas! Nadszedł czas cięcia drzew i krzewów. Podpowiadamy jaki sekator do gałęzi będzie najlepszy. Na rynku jest ich cała masa możemy wybierać od tych ręcznych aż po pilarki. Przydatne są sekatory na wysięgniku do niedostępnych gałęzi rosnących wysoko.

Sekator teleskopowy z ostrzem nożycowym umożliwia przycinanie gałęzi na wysokości nawet 5,6 m bez drabiny, ok. 400 zł, MTD.
Sekator teleskopowy z ostrzem nożycowym umożliwia przycinanie gałęzi na wysokości nawet 5,6 m bez drabiny, ok. 400 zł, MTD.
Fot. materiały producentów i dystrybutorów.

To właśnie teraz bezlistne drzewa i krzewy pokazują wiele defektów swej urody. Można się przyjrzeć ich pokrojom, ocenić kondycję i stan gałęzi... A potem już prosta droga do decyzji - tniemy! Przygotujmy więc wygodne ubrania oraz czyste, naostrzone i odkażone (najlepiej denaturatem) narzędzia. Przycinanie pędów i gałęzi to ingerencja w żywy organizm. Musimy więc działać z chirurgiczną precyzją. Wszystko w naszych rękach uzbrojonych w sekatory i inne narzędzia.

Jakich sekatorów używać do cięcia cienkich pędów>>>

Sekator do cięcia gałęzi i pędów

Do cienkich pędów (do 3 cm średnicy) używajmy jednoręcznych sekatorów nożycowych lub kowadełkowych. Wśród nich godne polecenia są narzędzia z obrotowymi rączkami zwiększającymi nacisk na ostrze. Można też kupić uniwersalne sekatory, którymi przetniemy zarówno cieńsze, jak i grubsze gałęzie. Aby poradzić sobie z tymi drugimi, wystarczy trzykrotnie wcisnąć rękojeść.

Sekator teleskopowy

Z kolei sekatory o przedłużonych ramionach służą do cięcia grubszych gałęzi. Przeważnie mają konstrukcję nożycową i wymagają obsługi dwiema rękami.

Sekator do gałęzi na wysięgniku

Przydatne są też sekatory na wysięgnikach - pozwalają na prześwietlanie drzew bez konieczności użycia drabiny. Wygodną alternatywą dla narzędzi ręcznych są sekatory elektryczne i akumulatorowe, polecane zwłaszcza do dużych ogrodów. Znacznie ułatwiają pracę i nie męczą dłoni. Radzą sobie nawet z grubymi gałęziami. Posługując się nimi, zachowajmy jednak ostrożność, ponieważ nietrudno o wypadek.

Trzy nowe linie sekatorów dla każdego ogrodnika>>>

Sekator do grubych konarów

Tnąc grube konary, najwygodniej sięgnąć po nieco cięższy sprzęt, przeważnie mechaniczny. Narzędziem wszechstronnym i wręcz nieocenionym dla ogrodnika jest akumulatorowa pilarka łańcuchowa. Nie ma kabla, daje więc pełną swobodę działania nawet w dużym ogrodzie. W dodatku nie jest też przesadnie ciężka, dzięki czemu łatwo nią manewrować.
Do najbardziej wydajnych narzędzi należą pilarki spalinowe, mają bowiem silniki o dużej mocy. Są jednak przy tym hałaśliwe i dosyć ciężkie, dlatego można je polecić przede wszystkim profesjonalistom. Nie zapominajmy też o sprzęcie ręcznym - wszelkiego rodzaju piłach i innych narzędziach na wysięgnikach. Pozwalają one ciąć grube konary, i to praktycznie bez wysiłku, dzięki specjalnemu ostremu uzębieniu. Wersje składane tych narzędzi dają się łatwo przenosić (a nawet przypinać do paska), co ułatwia pracę i zapobiega skaleczeniom. Piły na wysięgnikach zaś pozwalają na cięcie drzew z poziomu ziemi, bez konieczności wleczenia drabiny na "plac boju".

Sekator do cięcia żywopłotów

Oddzielnym zagadnieniem jest przycinanie żywopłotów i szpalerów.
Zimą, gdy w ogrodzie niewiele się dzieje, mamy do nich łatwiejszy dostęp. Łatwiej też posprzątać po pracy - ścięte gałęzie będą dobrze widoczne na śniegu.
Do narzędzi, które chciałbym polecić do cięcia roślinnych "ogrodzeń", należą akumulatorowe nożyce do żywopłotu. Są wygodne i wytrzymałe, a przy tym lekkie. Specjalny kształt ich ostrzy wpływa na dużą wydajność i skuteczność cięcia, a lekkie i pojemne akumulatory pozwalają na nieprzerwaną pracę przez wiele godzin.
W małych przydomowych ogródkach równie dobrze sprawdzą się nożyce elektryczne - wymagają one tylko dostępu do gniazdka zasilającego. Oczywiście można również poprzestać na nożycach ręcznych, ale przycinając nimi żywopłoty o większych rozmiarach, z pewnością odczujemy wysiłek włożony w pracę.

Skomentuj:

Sekator do gałęzi: jaki wybrać? Cięcie i przycinanie drzew i krzewów