Cięcie drzew i krzewów. Jak wybrać odpowiedni sekator?

tekst: Jacek Jechanowski

Zima to pora odpoczynku dla przyrody. Ale nie dla nas! Nadszedł czas cięcia drzew i krzewów.

Sekator teleskopowy z ostrzem nożycowym umożliwia przycinanie gałęzi na wysokości nawet 5,6 m bez drabiny, ok. 400 zł, MTD.
Sekator teleskopowy z ostrzem nożycowym umożliwia przycinanie gałęzi na wysokości nawet 5,6 m bez drabiny, ok. 400 zł, MTD.
Fot. materiały producentów i dystrybutorów.

To właśnie teraz bezlistne drzewa i krzewy pokazują wiele defektów swej urody. Można się przyjrzeć ich pokrojom, ocenić kondycję i stan gałęzi... A potem już prosta droga do decyzji - tniemy! Przygotujmy więc wygodne ubrania oraz czyste, naostrzone i odkażone (najlepiej denaturatem) narzędzia. Przycinanie pędów i gałęzi to ingerencja w żywy organizm. Musimy więc działać z chirurgiczną precyzją. Wszystko w naszych rękach uzbrojonych w sekatory i inne narzędzia.

Do gałęzi i pędów

Do cienkich pędów (do 3 cm średnicy) używajmy jednoręcznych sekatorów nożycowych lub kowadełkowych. Wśród nich godne polecenia są narzędzia z obrotowymi rączkami zwiększającymi nacisk na ostrze.
Z kolei sekatory o przedłużonych ramionach służą do cięcia grubszych gałęzi. Przeważnie mają konstrukcję nożycową i wymagają obsługi dwiema rękami. Można też kupić uniwersalne sekatory, którymi przetniemy zarówno cieńsze, jak i grubsze gałęzie. Aby poradzić sobie z tymi drugimi, wystarczy trzykrotnie wcisnąć rękojeść. Przydatne są też sekatory na wysięgnikach - pozwalają na prześwietlanie drzew bez konieczności użycia drabiny. Wygodną alternatywą dla narzędzi ręcznych są sekatory elektryczne i akumulatorowe, polecane zwłaszcza do dużych ogrodów. Znacznie ułatwiają pracę i nie męczą dłoni. Radzą sobie nawet z grubymi gałęziami. Posługując się nimi, zachowajmy jednak ostrożność, ponieważ nietrudno o wypadek.

Do grubych konarów

Tnąc grube konary, najwygodniej sięgnąć po nieco cięższy sprzęt, przeważnie mechaniczny. Narzędziem wszechstronnym i wręcz nieocenionym dla ogrodnika jest akumulatorowa pilarka łańcuchowa. Nie ma kabla, daje więc pełną swobodę działania nawet w dużym ogrodzie. W dodatku nie jest też przesadnie ciężka, dzięki czemu łatwo nią manewrować.
Do najbardziej wydajnych narzędzi należą pilarki spalinowe, mają bowiem silniki o dużej mocy. Są jednak przy tym hałaśliwe i dosyć ciężkie, dlatego można je polecić przede wszystkim profesjonalistom. Nie zapominajmy też o sprzęcie ręcznym - wszelkiego rodzaju piłach i innych narzędziach na wysięgnikach. Pozwalają one ciąć grube konary, i to praktycznie bez wysiłku, dzięki specjalnemu ostremu uzębieniu. Wersje składane tych narzędzi dają się łatwo przenosić (a nawet przypinać do paska), co ułatwia pracę i zapobiega skaleczeniom. Piły na wysięgnikach zaś pozwalają na cięcie drzew z poziomu ziemi, bez konieczności wleczenia drabiny na "plac boju".

Do żywopłotów

Oddzielnym zagadnieniem jest przycinanie żywopłotów i szpalerów.
Zimą, gdy w ogrodzie niewiele się dzieje, mamy do nich łatwiejszy dostęp. Łatwiej też posprzątać po pracy - ścięte gałęzie będą dobrze widoczne na śniegu.
Do narzędzi, które chciałbym polecić do cięcia roślinnych "ogrodzeń", należą akumulatorowe nożyce do żywopłotu. Są wygodne i wytrzymałe, a przy tym lekkie. Specjalny kształt ich ostrzy wpływa na dużą wydajność i skuteczność cięcia, a lekkie i pojemne akumulatory pozwalają na nieprzerwaną pracę przez wiele godzin.
W małych przydomowych ogródkach równie dobrze sprawdzą się nożyce elektryczne - wymagają one tylko dostępu do gniazdka zasilającego. Oczywiście można również poprzestać na nożycach ręcznych, ale przycinając nimi żywopłoty o większych rozmiarach, z pewnością odczujemy wysiłek włożony w pracę.

Skomentuj:

Cięcie drzew i krzewów. Jak wybrać odpowiedni sekator?