Bezpieczne ogród. Ogrodowe BHP

tekst: Anna Landowska

Twój ogród powinien być wygodnym, bezpiecznym miejscem, w którym miło spędzisz wolny czas i nie nabawisz się kontuzji podczas spacerów ani bólu kręgosłupa w trakcie ogrodowych prac.

1 z 14
Fot. Shutterstock
2 z 14Płyty luźno ułożone w trawie nie wystają ponad grunt i dzięki temu spacer nie grozi potknięciem.
Fot. Shutterstock
3 z 14Obrzeża trawnika ułatwiają pielęgnację trawnika, uniemożliwiając przerastanie trawy na rabaty. Dzięki nim o wiele łatwiej manewrować też kosiarką.
Fot. Shutterstock
4 z 14Takie przejście będzie wygodne, jeśli rytm płyt umożliwi płynny krok.
Fot. Shutterstock
5 z 14Mokre drewno jest śliskie po deszczu. Nie stosuj go więc na zacienionych nawierzchniach - będzie wolniej wysychać.
Fot. Sok
6 z 14Elementy ścieżek powinny być ułożone równo z powierzchnią gruntu.
Fot. Shutterstock
7 z 14Ścienne lampy oświetlają (a nie oślepiają) i dodają ogrodowi uroku.
Fot. Shutterstock
8 z 14Schody zbudowane z materiałów pasujących do reszty ogrodu nie są obcym elementem i idealnie wtapiają się w pejzaż.
Fot. Shutterstock
9 z 14Wszystkie stopnie schodów muszą mieć takie same wymiary.
Fot. Shutterstock
10 z 14Sprytne rozwiązanie - do obramowania tej podwyższonej rabaty przymocowano wygodną ławeczkę.
Fot. Shutterstock
11 z 14Podwyższone rabaty przydają się zwłaszcza w użytkowych ogródkach - pielęgnacja większości warzyw i ziół wymaga wiele pracy.
Fot. Shutterstock
12 z 14Praca w tak zorganizowanym warzywniku z pewnością idzie jak z płatka. Ogrodnik nie musi się bowiem zanadto schylać.
FOT. LILIANNA SOKOŁOWSKA
13 z 14Piętrowa donica ułatwia pielęgnację roślin, chroni kręgosłup i jest efektownym detalem.
Fot. Sok
14 z 14Dzięki wkładowi nawet tak duża donica nie jest ciężka, zwłaszcza że wykonano ją z plastikowego 'rattanu'.
Fot. Shutterstock

Ogród to wspaniałe miejsce rekreacji, ale też i pracy, której – nawet w najlepiej urządzonym ogrodzie – nie da się uniknąć. I dobrze, ruch na świeżym powietrzu przyda się każdemu! Czasami jednak z powodu kłopotów ze zdrowiem zaczynasz stronić od zajęć ogrodowych. Na samą myśl o obolałym kręgosłupie odechciewa Ci się wszystkiego! Problemem podczas korzystania z ogrodu, zwłaszcza po deszczu, bywa też śliska nawierzchnia, na której łatwo o upadek. Przyczyną kolizji w czasie spacerów mogą być również zbyt wąskie ścieżki.
Na szczęście jest kilka sposobów na to, by ogrodowe życie było prostsze, a pielęgnacja roślin nie stała się udręką: począwszy od stołów ogrodowych (do pracy na siedząco lub stojąco), skończywszy na rozwiązaniach architektonicznych (choćby podwyższonych rabatach). Zadbaj też o porządek w schowku na narzędzia, które powinny być dostępne na wyciągnięcie ręki, najlepiej bez schylania się. To bardzo ułatwi Ci życie!

Trawnik. Zielony amortyzator

Trawnik podkreśla urodę roślin i zapewnia miękkie lądowanie w czasie zabaw na trawie. Zadbaj więc, by był gęsty i równy, bez dołków, w których można skręcić nogę. Jeśli wszystkie elementy ułożone w trawie (np. płyty, obrzeża) będą wystawać z gruntu tylko na 2-3 cm, unikniesz też potknięć. Niestety, przy trawniku jest sporo pracy. Aby ją ułatwić, wybierz lekki model kosiarki, nie pochylaj się podczas pracy i przede wszystkim zadbaj, by trawnik nie był zbyt duży oraz miał w miarę prosty kształt – zakamarki wymagają dodatkowej „zabawy” z użyciem podkaszarki.

Ścieżki. Suchą stopą, bez poślizgu

Aby ścieżki były wygodne, powinny mieć minimum metr szerokości (1,2 m dla dwóch osób idących obok siebie) i odpowiednie spadki – nachylenie podłużne nie większe niż 5%, a poprzeczne 2%. Wywrotka może zdarzyć się każdemu, ale dla osób starszych w co piątym przypadku (!) kończy się poważnym urazem. Lepiej więc nie ryzykować, zwłaszcza że na własnym terenie łatwo zmniejszyć ryzyko. Wystarczy unikać stosowania śliskich materiałów, a wybierać żwir, niepolerowane płyty, ryflowane drewno. Wskazane są płyty o najwyższym wskaźniku antypoślizgowości (R poniżej 8), odporne na ścieranie (z najwyższą klasą ścieralności, czyli PEI 4) i mało nasiąkliwe (poniżej 3%). Wprawdzie trudniej je utrzymać w czystości niż te gładkie, ale ogrodowe posadzki nie muszą lśnić jak lustro! Jesienią trzeba regularnie sprzątać liście ze ścieżek i placyków – na mokrych również łatwo się „przejechać”.

Bezpieczne stopnie

Schody są niezbędne na większych pochyłościach. Żebyśmy się nie potykali, wszystkie stopnie muszą mieć taką samą wysokość i stałą głębokość. Ich zalecane rozmiary to: wysokość 14-16 cm i głębokość 30-35 cm. Te wykładane płytkami lub drewnem muszą mieć ryflowaną (żłobioną) powierzchnię.
Przy schodach stromych niezbędna jest barierka, a na długich przydatne będą tzw. spoczniki (czyli szersze i głębsze stopnie) ułożone w regularnych odstępach. Niektóre mogą wręcz mieć formę podestu, na którym zmieści się ławka, a nawet kącik do wypoczynku. Ważne jest też oświetlenie stopni często używanych schodów – dzięki temu będą bezpieczne również nocą. Jeśli natomiast z ogrodu będzie korzystać osoba niepełnosprawna ruchowo, schody można zastąpić pochylnią.

Rośliny na wyższym poziomie

Bóle pleców to w dzisiejszych czasach dość powszechna przypadłość. Sprzyja im długotrwałe schylanie się i dźwiganie ciężarów, tak częste przy pracach w ogrodzie. Problem częściowo rozwiążą podwyższone rabaty, najlepiej wyniesione na 60-90 cm, z szerokimi, wzmocnionymi obrzeżami, na których można przysiąść podczas pracy. Rośliny powinny się znajdować w zasięgu rąk, by móc wygodnie je pielęgnować. Dlatego dostępna z jednej strony podwyższona rabata musi mieć szerokość maksimum 60 cm, a z dwóch stron – 120 cm.

Rabaty w pojemnikach

Innym sposobem „podniesienia” roślin jest sadzenie ich w wysokich donicach, w osłonkach umieszczonych na takim poziomie, by nie trzeba było się schylać (np. na regale, ścianie, barierce) lub zawieszenie ich na sznurze o regulowanej długości. Praktyczne są też wysokie osłonki z wkładem, do którego wstawia się roślinę wraz z doniczką. Dzięki temu pojemnika nie trzeba w całości wypełniać ziemią (jest lżejszy), a roślina znajduje się na dogodnej wysokości. Bardzo modne i wygodne są też wertykalne ogródki z roślin sadzonych w kieszeniach specjalnych mat.

Skomentuj:

Bezpieczne ogród. Ogrodowe BHP