Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chwasty w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

MP, KJ

Chwasty w ogrodzie to zmora każdego ogrodnika. W wielu ogrodach piękną, soczystą zieleń trawnika zakłócają pojawiające się regularnie chwasty. Ich wyplenienie nie jest najprostszym zadaniem, zwłaszcza, jeśli nie zamierzasz sięgać po szkodliwe, chemiczne substancje. Dla chcącego nie ma jednak nic trudnego, co zatem zrobić, aby skutecznie pozbyć się chwastów w ogrodzie?

Chwasty w ogrodzie
Chwasty w ogrodzie
Fot. Krysiak

Chwasty w ogrodzie nazwy

Niepożądane chwasty rosnące na trawnikach, chodnikach oraz grządkach odznaczają się wielością i różnorodnością gatunków. Najczęściej pojawiającymi się roślinami zaburzającymi estetykę zadbanego ogrodu są: 

  • trawy dziko rosnące: wiechlina roczna lub kupkówka pospolita 
  • rośliny dwuliścienne: mniszek pospolity, babka, a także mlecz polny.

Jak zwalczyć chwasty w ogrodzie

Aby się ich pozbyć, wiele osób decyduje się na stosunkowo szybką i prostą metodę, czyli ich mechaniczne usuwanie. W tym celu najlepiej wiosną, gdy chwasty wykiełkują, przekopać grządki oraz oczyścić ziemię z resztek roślin. Poza tym, już po założeniu trawnika można spróbować ręcznego pielenia (podczas jego wykonywania zawsze należy usuwać chwasty wraz z korzeniami). Sprawdzoną techniką jest ponadto tak zwane ściółkowanie wymagające przykrycia gleby warstwą materiału (tektury, gazet), który skutecznie zablokuje chwastom dostęp do światła i tlenu, uniemożliwiając tym samym ich wzrost.

Mniszek lekarski

Preparat na chwasty w ogrodzie

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, niejednokrotnie do usunięcia chwastów wystarczy użycie substancji, które na co dzień są wykorzystywane w każdej kuchni. Pierwszą metodą pozwalającą pozbyć się niechcianych roślin bez sięgania po środki chemiczne jest posypanie ich zwykłą sodą oczyszczoną. Jej aktywne składniki idealnie radzą sobie bowiem z wyplenieniem chwastów (takich jak mniszek lekarski) wyrastających pomiędzy łączeniami płyt chodnikowych lub na ogrodowych ścieżkach. Poza tym, w walce z roślinnymi intruzami pomoże przygotowanie roztworu rozcieńczonego octu spirytusowego. Najlepiej działa on rozpylony na liście młodych chwastów, dopiero rozwijających się pomiędzy źdźbłami traw. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że wysoka kwasowość octu może zaszkodzić warzywom lub kwiatom, dlatego nie należy go stosować w ich bliskim sąsiedztwie. Mniej popularnym sposobem usuwania niechcianych chwastów jest również wykorzystanie kwasu pelargonowego, który w przeciwieństwie do popularnych herbicydów nie zawiera rakotwórczych, szkodliwych składników.

Jadalne chwasty

Naturalny sposób na chwasty w ogrodzie

Nieco mniej znaną, ale równie skuteczną, co wymienione powyżej naturalne metody zwalczania chwastów jest zastosowanie roztworu alkoholu. Może nim być zarówno czysty spirytus, jak i wódka, wymieszane w odpowiedniej proporcji z mydłem w płynie albo zamiennie płynem do mycia naczyń. Dzięki nałożeniu tego rodzaju mieszanki bezpośrednio na chwasty w słoneczny dzień, ich liście zostają poparzone, a cała roślinie ginie.

Jak skutecznie walczyć ze skrzypem

Co na chwasty w ogrodzie

Chwasty w ogrodzie to problem spędzający sen z powiek wszystkim miłośnikom zadbanych ogrodów, perfekcyjnych w każdym calu. Aby raz na zawsze pozbyć się niechcianych roślin warto wykorzystać sprawdzone, a jednocześnie naturalne sposoby umożliwiające ich szybkie usunięcie. Najlepiej sięgnąć po sodę oczyszczoną, ocet oraz bezpieczny dla ludzi kwas pelargonowy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Chwasty w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?