Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród naturalny

Małgorzata Łączyńska, Katarzyna Jodłowska, Leroy Merlin

Mieszkaniec Europy zmęczony i zagubiony w zurbanizowanym i wirtualnym świecie wraca do równowagi w czułych objęciach matki natury. Nadchodzi moda na swobodne ogrody naturalne. Mamy coraz większą świadomość, że musimy chronić zasoby ziemi. Każdy z nas może i powinien ograniczać swój wpływ na środowisko; sadzić rośliny zamiast je niszczyć, odzyskiwać deszczówkę, ograniczać zużycie wody, przekształcać odpady naturalne w kompost.

Naturalny ogród - pożyteczne zwierzęta  

Ogród to nie tylko barwna flora, ale również różnorodna i bardzo pożyteczna fauna. Z szerokiej grupy zwierząt zamieszkujących nasze ogrody szczególnie istotni są naturalni wrogowie szkodników roślin. Jeże, żaby i ropuchy są bardzo pożyteczne w walce ze ślimakami. Jeże najchętniej chronią się w miejscach,  gdzie gromadzone są liście, siano czy gałęzie, dlatego dobrze jest zostawić im w ogrodzie mały nieuporządkowany zakątek.

Ptaki to w naszych ogrodach najczęściej spotykani goście. Wiele gatunków, choćby  sikorki chętnie żywią się różnymi szkodnikami, warto więc zapewnić im bezpieczne lokum i źródło pokarmu. Szczególnie zachęcająca dla skrzydlatych gości  jest różnorodna roślinność, w tym gatunki obfitujące w nasiona i owoce,  a dodatkowe karmniki i budki skłonią ptaki do stałego pobytu w ogrodzie.

Spośród owadów najbardziej znanymi wrogami naturalnymi szkodników są biedronki, żywiące się mszycami. Drugą bardzo ważną grupą owadów są zapylacze – głównie pszczoły, ale także trzmiele i motyle. Domki dla owadów, które chętnie zasiedlają zapylacze to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy uprawiamy rośliny owocujące. Te niewielkie konstrukcje są praktyczne, dekoracyjne, a przy tym  pełnią też funkcję edukacyjną – pozwalają oswoić się i zapoznać z owadami.

Domki dla jeży, owadów
Domki dla jeży, owadów
Fot. Leroy Merlin
 1. Domek dla owadów 17x6x13 cm. 21,99 zł.
 2. Domen dla owadów 16x8,5x15 cm. 23 cm.
 3. Domek dla owadów 14x12x20 cm. 35,99 zł.
 4. Domek dla wiewiórek 35x25x25 cm. 79,99 zł.
 5. Domek dla jeży 34x17x19 cm. 73 zł.
 6. Domek dla owadów 32x8x32 cm. 58,99 zł.
 7. Domek dla owadów 20x7x36 cm. 71,98 zł.

Naturalny ogród - łąka kwietna 

Naturalną ostoją owadów jest łąka kwietna, która pozwala na stworzenie komfortowego środowiska i bogatej stołówki dla wielu gatunków. Do przygotowania łąki można wykorzystać gotową mieszankę nasion, ale powstanie także gdy samodzielnie połączymy nasiona kosmosu z chabrem bławatkiem, rumiankiem, lnem, makiem polnym i kilkoma gatunkami traw. Piękną rośliną, cenioną również przez pszczoły jest facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia Benth.). Kwietną łąkę można urozmaicić innymi roślinami miododajnymi: jeżówką purpurową, i przegorzanem trwałym (Echinops ritro) z dekoracyjnymi kwiatostanami w postaci kolczastych kulek. Ten ostatni gatunek jest byliną, więc pozostaje w ogrodzie na wiele lat, podobnie jak szereg ziół, które również są chętnie odwiedzane przez owady:

 • tymianek,
 • cząber,
 • oregano,
 • szałwia,
 • macierzanka,
 • hyzop lekarski,
 • kocimiętka
 • czy lawenda.

Warto pamiętać, że gotowe mieszanki mają zróżnicowany skład, a tym samym przeznaczenie. Mogą zawierać nasiona roślin jednorocznych lub wieloletnich, odpowiednio dobranych do warunków w jakich rośliny będą rosnąć np. na tereny suche, słoneczne, zacienione itp. Na szczególną uwagę zasługują mieszanki nasion roślin o działaniu antysmogowym przeznaczone do miejskich ogrodów. Mieszankę nasion dostosujmy więc do miejsca wysiewu. Rezygnujemy z używania kosiarki i cieszmy się widokiem kwitnących kwiatów na naszej łące.

Nasiona - łąka kwietna
Nasiona - łąka kwietna
Fot. Leroy Merlin
 1. Łąka kwietna antysmogowa. Cena 69,99 zł/op.
 2. Łąka kwietna bylinowa. Cena 69,99 zł/op.
 3. Łąka kwietna Kwiatowy Eden. Cena 69,99 zł/op.
 4. Łąka kwietna Malowany Dywan. Cena 69,99 zł/op.

Naturalny ogród - deszczówka 

Wodę deszczową, szczególnie tę, która spływa z dachu domu, możemy w łatwy sposób gromadzić i wykorzystywać w naszym ogrodzie do podlewania roślin lub podczas prac porządkowych. Zbieranie wody deszczowej nie jest skomplikowane i nie wymaga kosztownych instalacji – tak naprawdę wszystko, czego potrzebujemy to ustawiony obok rury spustowej zbiornik na deszczówkę i rynienka lub inny element przekierowujący wodę opadową. Zebrana w ten sposób woda  może z powodzeniem zastąpić wodę wodociągową, którą najczęściej podlewamy  ogród. Warto wiedzieć, że deszczówkę charakteryzuje lekko kwaśny odczyn. Większość roślin ogrodowych świetnie toleruje glebę właśnie o takim odczynie. Będzie więc odpowiednia, aby podlewać trawnik, rośliny w ogrodzie, jak i te w pojemnikach ustawionych na tarasie czy balkonie. Z pompą i filtrem może zasilać również system automatycznego nawadniania ogrodu.

Do zbierania deszczówki najlepsze są zbiorniki wykonane z trwałego i odpornego na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych tworzywa sztucznego.

Zbiorniki na wodę opadową wykonane np. w technologii rozdmuchowej są odporne również na mróz. Można więc pozostawić je na zewnątrz, jednak w okresie zimowym powinny być opróżnione z wody. Pojemność zbiornika dobiera się pod kątem powierzchni, z jakiej zbierana jest woda, wielkości rocznych opadów w danym regionie oraz zapotrzebowania na deszczówkę. Do średniej wielkości ogrodu wystarcza zbiornik o pojemności od około 250 do 350 litrów. Powinien być wyposażony w szczelną pokrywę zabezpieczającą wodę przed zanieczyszczeniem oraz kranik umożliwiający  podłączenie węża za pomocą opaski zaciskowej, co ułatwi korzystanie z deszczówki w ogrodzie.

Zbiorniki na deszcówkę
Zbiorniki na deszcówkę
Fot. Leroy Merlin
 1. Zbiornik na deszczówkę 265 l. 159 zł.
 2. Zbiornik na deszczówkę 250 l. 599 zł.
 3. Zbiornik na deszczówkę 360 l. terakota. 249 zł.
 4. Zbiornik na deszczówkę 240 l. 279 zł.

Naturalny ogród - naturalne środki ochrony roślin

Wykorzystanie preparatów opartych na naturalnych składnikach to doskonały i bezpieczny sposób na pozbycie się chorób roślin i zwalczenie szkodników. Opryski preparatami pochodzenia naturalnego w żaden sposób nie szkodzą pożytecznym owadom, zwłaszcza pszczołom i nie zostawiają osadu na roślinach. Brak szkodliwości dla środowiska i naturalne pochodzenie tych preparatów, pozwala na wielokrotne używanie ich w sezonie ogrodniczym. Naturalne środki do ochrony roślin tworzone są między innymi na bazie wyciągów roślinnych takich jak na przykład olej rydzowy, preparatów biologicznych, bakteryjnych - na bazie pasożytniczych grzybów oraz w formie tablic lepowych czy pułapek feromonowych. 

W walce z szkodnikami roślin warto skorzystać z naturalnych preparatów opartych na wyciągach roślinnych takich jak np. AGROCOVER zawierający w swoim składzie olej rydzowy. AGROCOVER oprócz właściwości owadobójczych dodatkowo zabezpiecza rośliny iglaste przed brązowieniem wczesnowiosennym i późnozimowym. Pozwala skutecznie wyeliminować m.in. mszyce, przędziorki, mączliki, wciornastki, miseczniki czy wełnowce w uprawie roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych oraz ziół.

Bakterie naturalnie występujące w przyrodzie mogą okazać się naszym sprzymierzeńcem w walce z wieloma szkodnikami oraz chorobami występującymi w ogrodzie. Takie właściwości ma np. preparat LEPINOX PLUS, który zawiera bakterię Bacillus thuringiensis. Dzięki obecności tych mikroorganizmów można skutecznie wyeliminować gąsienice niezwykle szkodliwej i żarłocznej ćmy bukszpanowej. Po aplikacji preparatu poprzez oprysk gąsienice przestają żerować i giną w ciągu 72 godzin.

Sprzymierzeńcem w walce z chorobami roślin są preparaty zawierające naturalną lecytynę pochodzenia roślinnego np. LECITEC. Główną zaletą lecytyny jest wzmocnienie błon komórkowych oraz przeciwdziałanie wnikaniu chorobotwórczych patogenów.  Preparaty zawierające lecytynę pomagają zwalczać niebezpieczne dla roślin choroby wywoływane przez grzyby takie jak: mączniak prawdziwy, kędzierzawość liści brzoskwini czy zaraza ziemniaczana na pomidorze. Stosuje się je m.in. w uprawach róż, tui, hortensji, drzew owocowych, porzeczek, winogron, pomidorów.

  Więcej o:

Skomentuj:

Ogród naturalny